​سرمقالۀ روزنامۀ پیام استان سمنان

برای پیشرفت و سربلندی کشور همه باید کمک کنیم

تاریخ انتشار : جمعه ۲۷ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۱۷:۴۴
Share/Save/Bookmark
 
در کشور ما تقریباً رسم شده است در ماه‌های پایانی هر دورۀ ریاست‌جمهوری، رئیس‌جمهور و همکارانش به ناکارآمدی و نداشتن تخصص لازم برای اصلاح امور متهم می‌شوند و باید پاسخ‌گوی هر کم‌وکاستی در هر زمینه‌ای اعم از سیاسی، فرهنگی و اقتصادی باشند و عده‌ای که سودای ریاست‌جمهوری در سر دارند، خود را منجی وضع موجود دانسته و ابراز می‌دارند اگر ما و طیف ما رأی بیاوریم، چنین و چنان می‌کنیم و آن‌چنان رونق اقتصادی و گشایش فرهنگی و توسعۀ سیاسی ایجاد می‌کنیم که پیشرفته‌ترین کشورهای جهان باید از ما الگو بگیرند و مردمشان حسرت یک روز زندگی مردم ما را داشته باشند. از آن سو، صداوسیمای جمهوری اسلامی آتش تهیه را فراهم نموده و در هیچ برنامه‌ای نیست که یک چوب به دولت نحیف و روبه‌پایان نزند. از برنامه‌های اقتصادی که اجرای آن را آقای قالیباف به‌عهده دارد، گرفته تا سریال‌هایی مثل گاندو که به‌سادگی ثابت می‌کنند که ظاهراً دولت ما در زمین دشمن بازی می‌کند و دولت حتی از نیش جریانی که به‌عنوان مسابقه و سرگرمی برای مردم برنامه اجرا می‌کند، در امان نخواهد بود؛ البته این خوب است که دولتمردان در جایگاهی که دارند، در حاشیۀ امن قرار نگیرند و به‌جای نشستن در پستوی ادارات به میدان آمده و تا آنجایی که اختیار و امکانات دارند، به داد مردم برسند؛ ولی انصاف حکم می‌کند که همۀ کسانی که از بودجۀ عمومی ارتزاق می‌کنند و دولت مجبور به تأمین مواجب آنان است، در روزگار سخت احساس مسئولیت بیشتری داشته باشند و اندکی از خود نیز مایه گذاشته و در ایجاد مشکلات پیش‌آمده، خود را هم سهیم بدانند. به‌طورکلی در کشور ما همه یاد گرفته‌اند از بخش عظیمی از بودجۀ دولت استفاده کنند و به احدی برای عملکرد خود پاسخ‌گو نباشند؛ برای مثال، می‌توان به ده‌ها شورای ریز و درشتی اشاره کرد که بعضاً قانون هم تصویب می‌کنند. یکی باید از آن‌ها بپرسد باتوجه‌به اینکه شور و مشورت طبق آیۀ «وأمرهم شوری
در زمینۀ مشکلاتی هم که بیماری کرونا برای مردم به‌وجود آورده، طوری وانمود می‌شود فقط سخنان رئیس‌جمهور باعث پدیدآمدن خیز چهارم کرونا شده است! آیا ما مردم به توصیه‌های اهل فن گوش کرده‌ایم، مجلس عزا و عروسی نگرفته‌ایم، مسافرت عید نرفته‌ایم، از دیدوبازدید شب عید صرف‌نظر کرده‌ایم؟
بینهم» در اسلام توصیه شده است، آیا اعضای شوراهای موجود نباید پاسخ‌گوی اعمال خود باشند؟ از شورای انقلاب فرهنگی گرفته تا مجمع تشخیص مصلحت نظام، از شورای امنیت ملی گرفته تا شورای نگهبان، از شورای‌عالی قضایی گرفته تا شورای‌عالی دفاع ملی، از مرکز ملی فضای مجازی گرفته تا شورای‌عالی انفورماتیک و ده‌ها شورای دیگر که ذکر همۀ آنان میسر نیست. بدیهی است اکثر اعضای این شوراها از بیت‌المال و مردم حقوق می‌گیرند تا برای مردم زندگی بهتری بسازند!
آیا دستگاه‌های عریض و طویل فرهنگی‌مذهبی که لااقل بیش از چهل مورد آنان هزاران میلیارد تومان از بودجۀ عمومی را استفاده می‌کنند، وظیفۀ خود را کاملاً اجرا کرده‌اند؟ آیا شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، شورای‌عالی حوزه‌های علمیه، شورای سیاست‌گذاری ائمۀ جمعه، شورای سیاست‌گذاری حوزۀ علمیۀ خواهران و به‌طورکلی همین مجلس شورای اسلامی که سالانه هزاران میلیارد تومان هزینه دارد، به‌خوبی وظیفۀ خود را اجرا کرده‌اند؟ آیا حقوق ده‌ها هزار قاضی و پرسنل دادگستری و امور زندان‌ها و هزینۀ خود زندانیان را دولت پرداخت نمی‌کند؟ به‌راستی باتوجه‌به به‌دست‌نیامدن درآمد کافی از فروش نفت، دولتی که بیهوده گسترده شده، چگونه باید حقوق بیش از چهارمیلیون کارمند خود و حقوق همۀ نیروهای مسلح اعم از سپاه و ارتش و نیروهای انتظامی و خلاصه حقوق همۀ حقوق‌بگیران را پرداخت کند؟ درعین‌حال، شرکت‌های دولتی ناکارآمدی هستند که اکثراً به‌جای سوددهی، حقوق ده‌هامیلیون‌تومانی دریافت می‌کنند و ضرر ناکارآمدی آنان از جیب مردم و از بیت‌المال پرداخت می‌شود؛ همچنین ضرور و زیان بانک‌هایی که با امضاهای رنگ‌ووارنگ به نورچشمی‌ها وام داده‌اند و به‌اسم تولید و ایجاد شغل به افرادی تسهیلات پرداخت کرده‌اند که هم‌اکنون همۀ فرزندانشان خودروهای میلیاردی سوار می‌شوند؛ ولی دریغ از بازپرداخت وام که آن نیز از جیب مردم پرداخت می‌شود.
در زمینۀ مشکلاتی هم که بیماری کرونا برای مردم به‌وجود آورده، طوری وانمود می‌شود فقط سخنان رئیس‌جمهور باعث پدیدآمدن خیز چهارم کرونا شده است! آیا ما مردم به توصیه‌های اهل فن گوش کرده‌ایم، مجلس عزا و عروسی نگرفته‌ایم، مسافرت عید نرفته‌ایم، از دیدوبازدید شب عید صرف‌نظر کرده‌ایم؟
در پایان، نگارنده از آنانی که قرار است در آینده سکان اجرایی کشور را به‌دست بگیرند، تقاضا دارم همۀ جوانب هزارتوی جمهوری اسلامی را در نظر بگیرید و برای این خیل عظیم حقوق‌بگیران سه قوۀ اصلی و ده‌ها و صدها نهاد فرعی تدبیری بیندیشید و باتوجه‌به تیرگی روابط بین‌المللی و اینکه پول‌های این مردم در بسیاری از کشورها بلوکه شده است، برنامه‌ای ارائه کنید که ضمن گشایش در امور، بر بیماری منحوس کرونا فائق آمده و با روراستی با ولی‌نعمتان خود که همانا همۀ مردم وفادار به این نظام و خون شهیدان هستند، پا به میدان بگذارید. از طرفی از همۀ منتقدان دولت درخواست دارم شمایانی که حقوق‌های بیش از ده‌میلیون تومان می‌گیرید، بیایید به همان ده‌میلیون تومان اکتفا کنید و مابقی را برای خریدن واکسن ضدکرونا به دولت ببخشید. یقین داشته باشید که ان‌شاءالله در آینده‌ای نه‌چندان دور، از شر بیماری کرونا راحت خواهیم شد.
کد مطلب: 663
مرجع : پیام استان سمنان