اعتماد، اتحاد و همدلي، کليد پيروزي

ابوالقاسم کواکبيان عضو شورای مرکزی حزب مردم سالاری
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ تير ۱۳۹۹ ساعت ۰۱:۵۴
Share/Save/Bookmark
 
چند روز قبل در پي اوج‌گرفتن بيماري کرونا و گرفتار شدن عده‌اي از هم‌وطنان ما و مرگ‌ومير ناشي از آن، آقاي نمکي وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکي کشور سخنان تأمل‌برانگيز و دلسوزانه‌اي دربارة دوگانة سلامت و معيشت ايراد کردند. لذا هشدار او به مسئولان اقتصادي مبني بر طغيان مردم به‌دليل فقر و گرسنگي بايد تلنگري بر اداره‌کنندگان جامعه اعم از همة مديران در همة قوا و در همة سطوح باشد.
چند روز قبل در پي اوج‌گرفتن بيماري کرونا و گرفتار شدن عده‌اي از هم‌وطنان ما و مرگ‌ومير ناشي از آن، آقاي نمکي وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکي کشور سخنان تأمل‌برانگيز و دلسوزانه‌اي دربارة دوگانة سلامت و معيشت ايراد کردند. لذا هشدار او به مسئولان اقتصادي مبني بر طغيان مردم به‌دليل فقر و گرسنگي بايد تلنگري بر اداره‌کنندگان جامعه اعم از همة مديران در همة قوا و در همة سطوح باشد. گرچه سخنان جناب وزير براي صحيح عمل‌کردن همکارانشان در وزارت بهداشت و
بديهي است اگر در هر جامعه‌اي مردم و مسئولان به يکديگر اطمينان و اعتماد داشته باشند، با کمک هم و با قدرتي دوصد چندان مي‌توانند در برابر هرگونه سختي و مشکلات ايستادگي کرده و با اقتدار و عظمت و در ساية هدف مشترک، جامعه را به‌سمت خير و صلاح پيش ببرند؛
درمان در اين مقطع، توجيه مرگ‌ومير ناشي از کرونا با بيش از دويست نفر در روز بود. مدت‌هاست آناني‌که دل در گرو امنيت و آرامش مردم اين ديار کهن داشته و دارند، در‌خصوص بي‌اعتمادي مردم به حکومت و دولت هشدار داده‌اند و به اين گسست اشاره کرده‌اند؛ ولي برخي از دولتمردان کمتر در پي اقدام ريشه‌اي بوده و اقدام چشمگيري نکردند؛ به‌ويژه عملکرد بد و خودخواهي برخي از نزديکان آنان، اين موضوع را تشديد کرد. بديهي است اگر در هر جامعه‌اي مردم و مسئولان به يکديگر اطمينان و اعتماد داشته باشند، با کمک هم و با قدرتي دوصد چندان مي‌توانند در برابر هرگونه سختي و مشکلات ايستادگي کرده و با اقتدار و عظمت و در ساية هدف مشترک، جامعه را به‌سمت خير و صلاح پيش ببرند؛ ولي متأسفانه چند سالي است به‌دليل شکاف فرهنگي و نوع نگرش مديران به‌ويژه اختلاف سطح درآمد عده‌اي قليل با اکثريت جامعه و وجود تنگناهاي معيشتي، اعتماد عمومي خدشه‌دار و آن اتحاد و همدلي ابتداي انقلاب کم‌رنگ شده است.

پرواضح است وقتي بي‌اعتمادي در جامعه تشديد شود، اضطراب و نگراني از آينده و سرنوشت نامعلوم جوانان بيشتر خواهد شد و وحدت‌کلمه جاي خود را به منفعت‌طلبي و خودبيني داده و جمع‌آوري مال از هر طريقي، جاي منافع عمومي و ملي را خواهد گرفت و در اين صورت، آناني‌که به قله‌هاي ثروت و قدرت نزديک‌تر هستند، به‌جاي اتفاق و اتحاد، در پي منافع شخصي خود مي‌روند.

بي‌شک همة پيروزي‌هايي که نصيب کشورمان شده، اعم از انقلاب و بازسازي خرابي‌هاي ناشي از جنگ، در ساية اتحاد و اتفاق آحاد مردم بوده است. در آن مقطع، نه‌تنها کمتر کسي احساس خودبرتربيني داشت،
بي‌شک همة پيروزي‌هايي که نصيب کشورمان شده، اعم از انقلاب و بازسازي خرابي‌هاي ناشي از جنگ، در ساية اتحاد و اتفاق آحاد مردم بوده است.
بلکه همه سعي داشتند جان و مال خود را براي اعتلاي کشور و پياده‌شدن ارزش‌هاي اسلامي و انساني اهدا کنند؛ ولي شوربختانه بعضي از ارزش‌هاي اصلي مثل عدالت، عدم‌تبعيض و رسيدگي به محرومان و افراد کم‌برخوردار و در يک کلام رفاه عمومي از سوي برخي ناديده انگاشته شد و برخي از افراد که در مصدر امور قرار گرفتند، به اين‌گونه ارزش‌ها توجهي نکردند. اين افراد لزوماً از قوة مجريه نبودند؛ کما اينکه اخيراً دست‌هاي پليد افرادي در قوة قضاييه و ساير دستگاه‌هاي حکومتي نمايان شده است. شاهد اين مدعا انتخابات مجلس يازدهم است که با رکورد کمترين ميزان مشارکت در طي 41 سال گذشته روبه‌رو شد که صد البته همين ميزان مشارکت را برخي نبايد مصادره به نفع خود کنند و بگويند فقط از طيف خاصي پاي صندوق رأي آمده بودند؛ کما اينکه نگارنده شخصاً شاهد بودم در پي بيانات رهبر جمهوري اسلامي مبني بر اينکه هرکسي ايران را دوست دارد، بايد پاي صندوق رأي بيايد، بسياري از اصلاح‌‌طلبان راستين که حتي کانديداهاي آنان رد صلاحيت شده بودند، پاي صندوق رأي حاضر شدند.

در پايان، نگارنده از همة دولتمردان از يک‌سو
آناني‌که در پي اثبات بي‌کفايتي رئيس‌جمهور هستند، اندکي کفايت خود را نشان دهند.
و منتخبان مردم از سوي ديگر تقاضا دارد، به‌جاي گشتن دنبال مقصر يا مقصران، بياييد از خودتان شروع کنيد. آناني‌که در پي اثبات بي‌کفايتي رئيس‌جمهور هستند، اندکي کفايت خود را نشان دهند. در مرحلة اول آن 200‌‌ميليون تومان حق‌مسکن را به خزانه برگردانند و در مراحل بعدي، به‌جاي توهين به وزير امور خارجة کشورمان، با تصويب قوانين کارآمد يک بار براي هميشه اساس تعامل با جهانيان را مشخص و معين کنند و اصولاً اگر انقلابي هستند، به‌صورت انقلابي و جهادي براي اين مقطع که کشور با بيماري کرونا درگير است و بحران تحريم را پشت‌سر مي‌گذارد، با طرح‌هاي دوفوريتي و سه‌فوريتي در پي آسايش مردم باشند. کما اينکه از رئيس‌جمهور محترم هم پذيرفتني نيست که بگويند حدود 20 ‌ميليارد يورو از ارز صادرات به کشور برنگشته است. بديهي است اين بازنگشتن پول صادرات موجب بسياري از نگراني‌ها و پرواز قيمت ارز و طلا شود.
کد مطلب: 579