توهین به رئیس جمهور و جرم سیاسی

دکتر جواد شرف خانی
تاریخ انتشار : شنبه ۱۰ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۲۵
Share/Save/Bookmark
 
توهین به رئیس جمهور و جرم سیاسی
امسال مراسم روز جهانی قدس با تفاوتهایی نسبت به سالهای قبل در پایتخت برگزار شد. در حالی آحاد مختلف مردم و مسئولین در کنار یکدیگر برای حمایت از مردم مظلوم فلسطین و محکومیت رژیم غاصب صهیونیسم به خیابان آمدند که عده ای افراطی و تندرو با برنامه از قبل طراحی شده و در راستای اهداف پلید اسرائیل به دنبال ایجاد اغتشاش در مراسم بوده و با اطلاع از حضور برخی مسئولان در موقعیت مشخص راهپیمایی به سردادن شعارهای تفرقه انگیز و توهین آمیز پرداختند. اینها برای اولین بار در روز جهانی قدس بجای اسرائیل غاصب، مسئولان ملی را مورد هدف خود قرار دادند و از این راهپیمایی به عنوان فرصتی برای جبران شکستهای انتخاباتی خود استفاده کردند. این در حالیست که در اردیبهشت ماه جناب دکتر روحانی با رای قاطع ۲۴ میلیونی برای بار دوم به عنوان رئیس جمهور محبوب از سوی مردم انتخاب شده است.
این حرکت سخیف غیر از آنکه از نظر قانون جرم محسوب می گردد، مغایر با فرمایشات مقام معظم رهبری بوده و همسو با اهداف و خواسته های رژیم صهیونیسم و استکبار جهانی قلمداد میگردد.
در بند الف ذیل ماده ۲ قانون جرم سیاسی مصوب ۲۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۵ مجلس شورای اسلامی به صراحت توهین به مقامات کشوری را جرم سیاسی دانسته است، نص صریح این ماده بدین شرح است:
ماده ۲- جرائم زیر در صورت انطباق با شرایط مقرر در ماده(۱) این قانون جرم سیاسی محسوب می‌شوند.
الف- توهین یا افتراء به رؤسای سه قوه، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، معاونان رئیس‌جمهور، وزرا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، نمایندگان مجلس خبرگان و اعضای شورای نگهبان به واسطه مسؤولیت آنان
آنگونه که از این قانون استنباط می گردد حرکت توهین آمیز عده ای افراطی به رئیس جمهور، معاون اول ایشان و نایب رئیس مجلس نوعی جرم سیاسی محسوب میگردد و بر اساس قانون باید توسط مقامات انتظامی ، امنیتی و قضایی تحت پیگرد قضایی قرارگیرند و فرصت خوبی است برای اقدام قاطع و قانونی قوه قضائیه تا به اثبات بی طرفی خود بپردازد.
رهبر انقلاب در بخشی از فرمایشات خود در ۲۸ بهمن ماه سال ۱۳۹۱ اینگونه بیان داشته اند:
این را هم عرض بکنیم؛ این که من از بعضى مسئولان و سران کشور گله‌گزارى کردم، موجب نشود که حالا یک عده‌اى راه بیفتند، بنا کنند علیه این و آن شعار دادن؛ نه، بنده با این کار مخالفم. اینکه شما یک نفر را به عنوان ضد ولایت، ضد بصیرت، ضد چه، مشخص کنید، بعد یک عده‌اى راه بیفتند علیه او شعار بدهند، بنده با این کارها مخالفم؛ این را من صریح بگویم. بارها به کسانى که میتوانند جلوى این چیزها را بگیرند، تذکر داده‌ام. آن کسانى که این کارها را میکنند، اگر واقعاً حزب‌اللّهى و مؤمنند، خب نکنند. مى‌بینید که تشخیص ما این است که این کارها به ضرر کشور است. با احساساتشان راه بیفتند اینجا، آنجا، علیه این شعار بدهند، علیه آن شعار بدهند.
همچنین ایشان در ديدار با بسيجيان مي فرمايند: « مراقب باشيد، مواظب باشيد، نمي شود هر كسي را بمجرد يك خطائي يا اشتباهي گفت منافق؛ نميشود هر كسي را بمجرد اينكه يك كلمه حرفي برخلاف آنچه كه من و شما فكر ميكنيم، زد، بگوئيم آقا اين ضد ولايت فقيه است در تشخيصها خيلي بايد مراقبت كنيد. من تأكيدم به شما جوانان عزيز، فرزندان عزيز خود من، جوانان پرشور اين كشور در سرتاسر ميهن عزيز، همين است. انگيزه‌ها با شدت، با قوّت، با ايمان كامل، با اميد كامل به آينده حفظ بشود؛ اما در تشخيصها و در مصداقهاي مختلف دقت بشود. بي‌دقتي در مصداقها، گاهي اوقات ضررها و لطمات بزرگي خواهد زد.» ( بيانات در ديدار جمع كثيري از بسيجيان كشور (۱۳۸۸/۰۹/۰۴ پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري )

به استناد موارد فوق که دقیقا نقل قول از مقام معظم رهبری می باشد کسانی که در روز قدس این حرکات غیر قانونی و ضد امنیتی را انجام دادند وبه مسئولین نظام توهین کردند کسانی هستند که سخنان معظم له را نادیده گرفته و دقیقا در جهت خلاف نظر ایشان حرکت میکنند و اینها خود ، مخالفین ولایت فقیه هستند.
به هر حال برخورد با این افراد که هویت آنها در ویدیوهای ضبط شده مشخص است میتواند درس عبرتی باشد برای اینکه دیگر شاهد اینگونه حرکات غیر قانونی بر علیه منتخبین ملت نباشیم .
کد مطلب: 388