نقطه آغازینی برای وحدت ملی

محمدحسین روانبخش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۳۶
Share/Save/Bookmark
 
نقطه آغازینی برای وحدت ملی
دسامبر 1989 نیکولای چاوشسکو بعد از 24 سال حکومت بر رومانی با انقلاب مردمی سرنگون شد و بلافاصله به همراه همسرش دادگاهی شد . این دادگاه کوتاه و قاطع ، از تلویزیون برای مردم پخش می شد و نکته جالب توجهش این بود که همسر چاوشسکو ، همچنان تلاش داشت از دولت شوهرش دفاع کند اما ناگهان چاوشسکو با مهربانی ، همسرش را به سکوت دعوت کرد و جمله ای تاریخی گفت : «عزیزم ، ما غروب کرده ایم » !
پذیرش این واقعیت برای کسانی که شیفته قدرت هستند از مرگ به مراتب دردناکتر است ؛ و بر همین اساس باید چاوشسکو را ستود که اگر چه می دانست رای دادگاه چیزی جز اعدام نیست اما برخلاف همسرش ، پیش از مرگ پذیرفته بود که باید با قدرت خداحافظی کند . بسیار هستند دیگرانی که چنین توانی ندارند ؛ نمی توانند پس از پایان دورانشان گوشه ای بنشینند و بپذیرند که آن سبو بشکست و آن پیمانه ریخت ؛ چه برسد به اینکه اشتباهاتشان را بپذیرند و بابت گذشته ، از مردمشان عذرخواهی کنند . حکایت محمود احمدی نژاد در این روزها چنین است ؛ کسی که همچنان در هاله اوهام خویش غرق است و ادعای مدیریت جهانی دارد و نمی تواند بپذیرد که روزگار رفتارهای تنش آفرین و مدیریت بی برنامه گذشته است ، و با این وصف حتی توصیه بزرگان را هم نادیده می گیرد و دوباره هوای ریاست جمهوری به سرش می زند اما داستان خیلی ساده تر از آنچه او فکرش را می کند ، برایش تمام شد و او را در اوهامش معلق و آواره گذاشت .
اعلام اسامی کاندیداهای تائید صلاحیت شده اصلا دور از انتظار نبود ؛ نظام راه خویش را یافته و رد صلاحیت احمدی نژاد نشانه مثبتی برای همه است ؛ شاید برخی بگویند بهتر بود احمدی نژاد توسط مردم رد صلاحیت می شد اما واقعیت این است که احمدی نژاد قبلا توسط مردم رد شده است و در واقع این بار شورای نگهبان پشت سر مردم حرکت کرده است . حالا اگر چه می توان حمایتهای عجیب و غریب و بی دریغ بعضی افراد از احمدی نژاد را به یادشان آورد اما بهتر است که از این موضوع بگذریم و به این موضوع توجه کنیم که پایان حیات سیاسی احمدی نژاد یعنی یک قدم به سوی وحدت و همدلی گام برداشته ایم ؛ تندروی و فریبکاری را شناخته ایم وهمه از آن برائت جسته ایم و این می تواند نقطه آغازین یک وحدت ملی باشد. این همان نقطه شروعی است که می تواند کشور را به سوی روزگاری دیگر و پربارتر حرکت دهد . اینک می توان گفت که همه ما پذیرفته ایم که سیاست علم است و قواعدی دارد ، اقتصاد علم است و قواعدی دارد ، روابط بین الملل باید بر اساس منطق علمی خود شکل بگیرد ، نه توهمات ؛ پذیرفته ایم که کسانی هم هستند که از اعتقادات مردم سوء استفاده می کنند ، پذیرفته ایم که رفتارهای خلاف هنجار ، بیش از اینکه نشانه انقلابی بودن باشد ، نشانه فریبکاری است و....
در کنار همه این حرفها می توان امیدوار بود که حالا احمدی نژاد و درخت و بقایی کنار هم بنشینند ، شاید یکی از این سه نفر سر بلند کند و به دو نفر دیگر بگوید : « عزیزان ، ما غروب کرده ایم » ! برای همه انسانها تا لحظه آخر راه باز است و بازگشت هر کسی به دایره انسانهای غیر متوهم خبری خوش برای انسانیت است ؛ کسی چه می داند ، شاید رد صلاحیت احمدی نژاد باعث تغییر وضعیت روانی او و دور و بری هایش هم شود ؛ ان شاء الله .
کد مطلب: 357