ایرج رضایی، رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و حقوقی شورای اسلامی کلانشهر اراک:

شورای شهر با افزایش بیش از 20 درصدعوارض شهرداری مخالف است.ولی بهای خدمات باید عادلانه ودو سویه باشد.

بهای خدمات شهرداری اراک برای شهروندان باید کمتر از بازار آزاد باشد
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۴ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۱۵
Share/Save/Bookmark
 
ایرج رضایی، رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و حقوقی شورای اسلامی کلانشهر اراک در جلسه این کمیسیون که به منظور بررسی بهای خدمات و نرخ عوارض سال آتی شهرداری تشکیل شده بود، ضمن بیان مطلب فوق و عرض تسلیت فرا رسیدن سالگرد شهادت سردار سلیمانی، گفت: سردار شهید سلیمانی حکومت بر قلب ها در منطقه برای ایران اسلامی برپا کرد به طوری که کشور کمتر به خود، چنین بزرگ مردانی دیده است.
رضایی در ادامه به بحث نرخ گذاری عوارض سال آتی شهرداری پرداخت و اظهار کرد: باتوجه به مشکلات اقتصادی موجود که تمامی شهروندان را به خود درگیر کرده، شورای شهر اعتقاد دارد که نباید عوارض شهرداری بیش از بیست درصد افزایش پیدا کند. هر چند که مدیران ارشد شهرداری گاها خواهان افزایش 50 تا 100 درصدی نرخ عوارض هستند اما تعدادی از نمایندگان مردم در پارلمان شهری مخالف این موضوع می باشند.

وی افزود: جدا از نرخ عوارض، مبحث بهای خدمات شهرداری مطرح است که در این باره باید دیدگاه ها کاملا منطقی و به صورت واقعی باشد اما به هر سو بهای خدمات می بایست کمتر از بازار آزاد دیده شود.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر اراک با اشاره به بازنگری در نحوه نرخ گذاری بهای خدمات تاکسی داران، گفت: واقعیت تلخی که وجود دارد این است که متاسفانه نرخ دریافتی تاکسی داران همواره بیشتر از نرخ مصوب می باشد و همین مساله نشان می دهد که باز نگری در نرخ گذاری بهای خدمات تاکسی رانی یک امر الزامی است. در سوی دیگر نیز اراک فاقد مسیربندی تاکسی رانی مشخص وبه روز می باشد که چنین موضوعی خدمات دهی حمل و نقل عمومی را با انواع چالش ها رو به رو کرده است.

رضایی ضمن تقدیر ویژه از تاکسی داران اضافه کرد: سازمان حمل و نقل شهرداری اراک باید یا از تاکسی های اینترنتی یک قدم جلو تر باشد و یا خدمات  دهی خود را تسهیل نماید تا بتوان گفت که خدمات دهی تاکسیرانی برای عموم مردم اثربخش است. لذا با توجه به توضیحات فوق؛ سازمان مذکور باید برنامه ای جامع و قابل اجرا را در این خصوص تهیه و به شورای شهر ارائه نماید. و به فکر مدیریت حمل و نقل هوشمند باشد.

وی در بخش دیگری از این کمیسیون که به بررسی بهای خدمات کشتارگاه شهرداری پرداخته بود، ضمن مخالفت با افزایش این نرخ تاکید کرد: گوشت جزو اقلام استراتژیک به حساب می آید و تغییر بهای خدمات شهرداری در کشتارگاه، مسلما بر قیمت آن تاثیر گذار خواهد بود از همین رو شورای شهر با افزایش بدون ضابطه بهای خدمات کشتارگاه مخالف بوده و این افزایش را حداکثر تا سقف 20 درصد مجاز می داند زیرا قصد ندارد که قیمت گوشت را با افزایش رو به رو سازد.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر اراک در پایان این جلسه با ارائه یک پیشنهاد برای ساخت اپلیکیشن پرداخت و محاسبه بهای خدمات و نرخ عوارض شهرداری، گفت: اگر شهرداری اراک اقدام به ساخت یک اپلیکیشن محاسبه و پرداخت عوارض و بهای خدمات خود کند می تواند از بروکراسی زاید اداری و همچنین مراجعه حضوری شهروندان به سازمان شهرداری جلوگیری نماید و یا این برنامه را به سایر شهرداری های سراسر کشور بفروشد و درآمد زایی نماید.
کد مطلب: 657