خروج از پروتکل الحاقی منافع ملی را تامین نمی‌کند

مصطفی کواکبیان دبیرکل حزب مردم سالاری
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۳۹
Share/Save/Bookmark
 
​عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دهم گفت: اگر نتیجه مصوبه اقدام راهبردی برای مقابله با تحریم‌های مجلس، خروج از پروتکل الحاقی باشد، سودی برای منافع ملی نخواهد داشت.
 «مصطفی کواکبیان» با اشاره به دو دیدگاه بدبینانه و خوشبینانه نسبت به مصوبه مجلس با عنوان اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق مردم، گفت: نگاه بدبینانه به این مصوبه این است که مجلس درپی پیروزی در انتخابات ۱۴۰۰ است و به هر شکل می‌خواهد دولت را زمین بزند، بنابراین با عجله و شتابزدگی سریع، در پی تصویب این طرح بوده به طوری که در مدت سه روز با تصویب کلیات و بررسی جزییات و رفع ایرادات شورای نگهبان، آن را به دولت ابلاغ می‌کند. 
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دهم گفت: در نگاه بدبینانه به این مصوبه با توجه به شواهد و قرائن به نظر می‌رسد که منتقدان به دنبال ناکارآمد جلوه دادن دولت هستند کما اینکه رییس مجلس هم با حضور در برنامه زنده تلویزیونی به این موضوع اشاره کرد.
کواکبیان با اشاره به گفت‌و گوی زنده تلویزیونی رییس مجلس، گفت: قالیباف به سوالات خبرنگاران درباره انتخاباتی بودن سفرهای استانی‌اش جواب نداد و در پاسخ به پرسش دیگری درباره توهین نمایندگان به رییس جمهوری هم به نوعی با گفتن «من وکیل مردم هستم» از پاسخ‌گویی طفره رفت. این حرف وکیلی است که مقابل رییس‌جمهوری صحبت می‌کند که با پشتوانه رای ۲۴ میلیونی انتخاب شده است.
این فعال اصلاح طلب اضافه کرد: در این نگاه منتقدان می‌گویند موضوع تحریم‌ها و حل مشکلات معیشتی کشور دغدغه خاص نمایندگان نیست و آنها در پی انتخابات ۱۴۰۰ هستند.
کواکبیان در ادامه به نگاه خوش‌بینانه به مصوبه اقدام راهبردی مجلس اشاره کرد و گفت: بر اساس این نگاه، نمایندگان دغدغه حل مشکلات معیشتی مردم، منافع ملی و حل مشکلات کشور را دارند و از سر دلسوزی این طرح‌ها را ارائه می‌دهند.
نماینده سابق مردم تهران در مجلس گفت: معتقدم سه اشکال عمده در نگاه خوش‌بینانه به این مصوبه مجلس وجود دارد؛ نخست اینکه هرگونه خروج از پروتکل الحاقی در عمل به تشدید تحریم منجر می‌شود نه لغو آن و دیگر اینکه به‌رغم اعلام دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، مشورتی با وزارت امور خارجه نشده است و موضوع دیگر اینکه در این مصوبه مجریان دیپلماسی کشور به مجازات‌های قضایی تهدید شده‌اند.
کواکبیان با بیان اینکه همکاری نکردن با آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای هیچ سودی عاید کشور نمی‌کند، گفت: هر زمان که ما با آژانس همکاری کردیم نتیجه گرفتیم در این شرایط درگیر شدن با آژانس بین المللی انرژی اتمی یعنی برگشت قطعنامه‌های شورای حکام و تضعیف برجام. در حالی که نمایندگان مدعی هستند با این اقدام کار بزرگی انجام داده اند و طرف مقابل را ملزم به انجام تعهدات خود می‌کنند.
رییس فراکسیون دیپلماسی و منافع ملی مجلس دهم با بیان اینکه نزدیک به ۱۷۰ کشور عضو آژانس بین المللی اتمی هستند، خاطرنشان کرد: نمی‌توان گفت که همه این کشورها در خدمت غربی‌ها هستند. دولت به شکل داوطلبانه به پروتکل الحاقی پیوسته است و مجلس در این باره نمی‌تواند تصمیم‌گیری کند.
 
کواکبیان، مصوبه اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها از سوی مجلس را به نفع تحریم‌ها دانست و گفت: دشمنان ملت ایران خوشحال خواهند شد که ما از پروتکل الحاقی خارج شویم و آژانس هم بر ما فشار خواهدآورد تا قطعنامه جدید علیه ایران صادر شود و دوباره به ذیل هفت قطعنامه ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد برگردیم. بنابراین قطعاً این مصوبه به ضرر ملت ایران است.
دبیرکل حزب مردم‌سالاری گفت: ما راه بهتری می‌توانیم انتخاب کنیم، اگر تعهدات اروپایی‌ها انجام نشود و تحریم‌ها ظالمانه علیه ایران همچان پابرجا باشد می‌توانیم از این مصوبه در بخش برجامی استفاده کنیم و بگوییم تعهدات خود را عمل نکردید و ما نیز به تعهدات خود عمل نمی‌کنیم.
این فعال سیاسی گفت: وزیر امور خارجه هم به‌شکل هوشمندانه از این موضوع استفاده کرد و گفت که اگر قرار باشد که اروپایی‌ها تعهدات خود را انجام ندهند و آمریکا هم به تعهدات برجامی خود عمل نکند ما هم به تعهدات خود عمل نمی‌کنیم.
کواکبیان با بیان اینکه مصوبه مجلس نباید بحثی در مورد پروتکل الحاقی و همکاری با آژانس داشته باشد، گفت: درگیر شدن با آژانس اشتباه است و نتیجه آن رویگردانی از ما و اعمال قطعنامه جدید و بردن پرونده ایران به سمت شورای امنیت خواهد بود.
این فعال اصلاح‌طلب گفت: اگر بخواهیم رضایت‌مندی مردم را به دست آوریم باید درپی مصوباتی باشیم که به حل مشکلات مردم کمک کند. در حالی که با این وضعیت اگر فشارها بر مردم بیشتر شود و تحریم‌ها برداشته نشود حضور و مشارکت مردم در انتخابات کمتر می‌شود. در نگاه خوش بینانه هم این مصوبه در بخش پروتکل الحاقی هیچ سودی برای منافع ملی کشور ندارد.
کواکبیان با بیان اینکه منافع ملی امروز در لغو تحریم‌هاست، گفت: لغو تحریم‌ها برای ما مهم است چرا که نمی‌توانیم تحریم‌ها را دور بزنیم. در این مدت تا چه اندازه صادرات نفت داشتیم و چه اندازه پول فروش نفت را دریافت کردیم؟ بنابراین این موضوعی نیست که بخواهیم از آن بگذریم و معلوم است که نتیجه ای خلاف منافع ملی حاصل خواهد شد و نمایندگان ناخواسته در این مسیر گام برمیدارند.
عضو هیات علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی اظهار کرد: باید سه موضوع رفع تحریم‌ها، بازگشت به برجام و شروع مذاکره از هم تفکیک شوند. نخستین خواسته ملت، رفع تحریم‌ها است و بعد از آن بحث تعهدات برجامی و در نهایت برآورد خسارت خروج آمریکا از برجام است که باید مورد بحث و بررسی قرار گیرد. ما بحث مذاکره و گفت گو را مطرح می‌کنیم و در مرحله مذاکره می‌توان خیلی از موضوعات را حل کرد.
کد مطلب: 643
مرجع : مردم سالاری آنلاین