بیانیه ​سازمان زنان حزب مردم‌سالاری به مناسبت درگذشت آیت الله صانعی

از شمار دو چشم يك تن كم/وز شمار خرد هزاران بيش...

به مناسبت هفتمين روز درگذشت فقيه والامقام آيت الله العظمى صانعي
تاریخ انتشار : شنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۲۰:۴۳
Share/Save/Bookmark
 
درگذشت عالمی ربانی، فقیهی نواندیش، مرجعی آزاده و وارسته با نگاهی راستین و انسانی به خلق الله ضایعه ای است که جبران آن بخصوص براى جامعه زنان بسیار دشوار است چرا كه این فقیه عالیقدر زمان‌شناس، با هوش سرشار و مجاهدات شخصی، تمرکز بر "دو عنصر زمان و مکان در صدور فتوا" و به روز کردن احکام دین، در حوزهٔ فقه زنان نظرات ارزشمندی طرح کردند که تا حدودی پاسخگوی نیاز روز جامعه بود.
از شمار دو چشم يك تن كم، وز شمار خرد هزاران بيش...

به مناسبت هفتمين روز درگذشت فقيه والامقام آيت الله العظمى صانعي

ایشان با شجاعت و رشادتی کم نظير، با بررسی نیاز های در حال تغيير جامعه، فتاواى  جدیدی را با حفظ موازین اجتهاد صادر کردند تا پلی میان سنت ها و روندهای نوگرایی در یک جامعه در حال گذار بسازند.
فقدان اين انسان دانشمند و روشن راى، در چنين روزهايى كه نااميدي، بي عدالتي و تبعيض بر كشور حاكم است دلهاى نگران مردم بخصوص زنان و دختران و كودكان  اين مرز و بوم را نگرانتر و متاثرتر كرده است؛ چرا كه نو انديشي و عصرى نگرى ايشان در دين چراغ راه و روزنه ى اميدى بود براى تغيير جدى يكسري قوانين كهنه و رنگ و رو رفته در احكام مربوط به زنان، اقليت هاى مذهبى و كودكان.
آيت الله صانعى از اساس معتقد به برابرى همه انسانها در جنسيت و نژاد و رنگ پوست و مذهب و ... بودند و براى نخستين بار به صورت جدى و با انجام پژوهش هاى منسجم و نظام يافته اى احكام مربوط به ديه، ارث، طلاق، حضانت و ... را بر اساس اصل عدالت و برابرى بازتعريف كردند كه متفاوت از نظام فقهى معمول بود. 

🔻برخی از فتاوی ايشان درباره زنان عبارتند از:
عدم شرطيت مرد بودن در مرجعيت دينی، كليه مناصب حكومتى و قضاوت
تساوی زن و مرد در قصاص نفس 
تساوی ديه زن و مرد در ديه نفس
زن در صورتی كه شوهر وارث ديگری نداشته باشد، تمام اموال شوهر را ارث می‌برد
ارث بردن زن از همه اموال شوهر (از عين منقولات و از قيمت غير منقول)
عدم حرمت خروج زن از منزل بدون اجازه شوهر، در مواردی كه خلاف شئون مرد و يا خلاف حقّ استماع مرد نباشد
عدم نياز به اذن شوهر در نذری كه مربوط به خود زن می‌باشد و يا در مال خود مستقل باشد، در صورتی كه خلاف حقّ استمتاع مرد نباشد
طلاق در دست مرد است، ليكن اگر زن مهريه خود را ببخشد و تقاضای طلاق نمايد، بر مرد واجب است او را طلاق دهد
مادر هم مانند پدر در قتل فرزند قصاص نمی‌شود، مگر آن كه مرگ به علت اغراض شخصی مانند دشمنی و طمع در مال و پست و رياست و يا فاش نشدن خيانت‌ها و امثال آن باشد كه در آن صورت اصل كلّی قصاص، هم در مورد پدر و هم در مورد مادر ثابت است
با نبود پدر، مادر بر طفل و اموال او ولايت دارد و بر پدر بزرگ مقدم است

سازمان زنان حزب مردم سالارى ، در نهايت تاسف و تاثر، درگذشت اين فقيه والامقام و دانشمند را به  تمام زنان و مردان مسلمان تسليت ميگويد و رجاى واثق داد كه همه انسانهاى آزاده و رهروان راستين راه ايشان، با در نظر گرفتن مقتضيات زمان و مكان، زمينه را براى تحقق عدالت الهى و استيفاى حقوق زنان و كودكان و اقليتهاى مذهبي و نژادى و...فراهم سازند.

سازمان زنان حزب مردم‌سالاری
کد مطلب: 604