دبیر کل حزب مردم سالاری در دور دوم نشست مردمی بررسی مشکلات منطقه ۱

مذاکره با سردمداران آمریکا بدون رفع تحریم‌های ظالمانه مفهومی ندارد

اتصال خطوط مترو برای رفع ترافیک در اولویت تقاضاهای مردم منطقه یک است
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۳۹
Share/Save/Bookmark
 
دور دوم نشست عمومی بررسی مشکلات منطقه ۱ از سلسله جلسات مناطق ۲۲گانه تهران و شهرستان‌های اطراف که از سال 95 به صورت نظام‌مند تشکیل می‌شود؛ در مسجد امام جعفر صادق (ع) آجودانیه برگزار شد.
دور دوم نشست عمومی بررسی مشکلات منطقه ۱ از سلسله جلسات مناطق ۲۲گانه تهران و شهرستان‌های اطراف که از سال 95 به صورت نظام‌مند تشکیل می‌شود؛ در مسجد امام جعفر صادق (ع) آجودانیه برگزار شد.


این نشست صمیمی با حضور جمعی از مردم منطقه ۱، اعضای شورایاری محلات منطقه ۱، موسوی شهردار منطقه ۱ و معاونان وی، حجت الاسلام امین‌زاده امام جماعت مسجد،  مسئولان اجرایی منطقه و شهرستان شمیرانات و همچنین سیاوش شهریور فرماندار شمیرانات، محمود صادقی، محمدجواد فتحی، حجت الاسلام مازنی، فاطمه ذوالقدر، پروانه مافی و طیبه سیاوشی نمایندگان مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس برگزار شد.
در آغاز این نشست سه نفر از شورایاران محلات منطقه ۱ به بیان مشکلات عمده منطقه ۱ پرداختند. کمبود سرانه‌های آموزشی و ورزشی، وجود سگ‌های ولگرد و سگ گردانی برخی شهروندان در معابر عمومی که مزاحمت‌هایی برای شهروندان ایجاد نموده، ترافیک سنگین در گذرهای مهم در محلات مختلف منطقه به ویژه گذرهای منتهی به توچال و ولنجک از جمله مشکلات بیان شده توسط شورایاران محلات منطقه ۱ بود.
کواکبیان نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس و دبیر کل حزب مردم سالاری در این نشست با تبریک مناسبت‌های دهه ولایت، پیوند آسمانی حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه (س)، روز خبرنگار، عید غدیر، عید قربان و سالروز صدور فرمان مشروطیت؛ گفت: خدا را شاکریم که مردم و شورایاران بدون لکنت مشکلات خود را بیان کردند و البته از جلسه قبل تاکنون برخی از مشکلات اصلی منطقه ۱ نیز برطرف شده است.
وی افزود: متاسفانه بعضی افراد از روی ناآگاهی این جلسات را انتخاباتی می‌دانند که برگزاری این جلسات از سال اول این دوره از مجلس شورای اسلامی نشان می‌دهد هدف رسیدگی به مشکلات مناطق و ارتباط نزدیک و صمیمی با مردم است.
وی با تشریح آیات مربوط به عید قربان تصریح  کرد به خودمان و سایر مسئولان می‌گویم که از درس‌های عید قربان سه درس را باید بیاموزیم، اول اخلاص، می‌توان برای رضای خدا کار کرد و اهداف انتخاباتی حتی اگر وجود داشته باشد بخشی از نیت ما خالص و در راه رضای خدا برای حل مشکلات مردم باشد.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: درس دوم صبر و استقامت است. همه به خصوص مسئولین باید در مقابل مشکلات و مسائل پیش رو حتما باید صبر و استقامت پیشه کنند و درد دل مردم را با حوصله گوش کنند و برای خدمت به مردم تلاش کنند.
دکتر کواکبیان افزود: مورد سوم پاداش الهی است که خداوند صابران و مخلصین را بی‌پاداش نمی‌گذارد. همانطور که خداوند در موضوع حضرت ابراهیم(ع) و اسماعیل(ع) قربانی جایگزینی مقرر کرد.
عضو شورای ساماندهی امور پایتخت گفت: در ابتدا جلسات مربوط به هر منطقه با شورایاران محلات آن منطقه برگزار شده و سپس جلسه عمومی در مسجد تشکیل شد. جلسه بعد در فرمانداری برای تک تک مناطق تهران و شهرستان‌های اطراف برگزار شده و در نهایت جلسه جمع‌بندی در استانداری تهران تشکیل شده است.
دکتر کواکبیان خاطرنشان کرد: این دور دوم جلسات عمومی است که به گزارش مسائل پیگیری شده و مطرح شدن مشکلات باقیمانده و حل نشده اختصاص دارد.
وی افزود بنده هم همانند بسیاری از اهالی و شورایاران منطقه معتقدم درآمد‌های منطقه ۱ حتی‌الامکان باید برای همین منطقه هزینه شود و مشکل اتصال خطوط مترو نیز هرچه زودتر باید حل شود.
 
رئیس فراکسیون دیپلماسی و منافع ملی مجلس شورای اسلامی گفت: از این مسجد، پیامی به ترامپ و دولت آمریکا می‌دهیم که اخیرا اشتباه بزرگی مرتکب شده و رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان را تحریم کرده‌اند. مفهوم این کار این است که دروغ می‌گویند که دنبال مذاکره و دیپلماسی هستند.
وی تصریح کرد: البته این موضوع جایگاه و عظمت کار وزیر امور خارجه کشورمان آقای دکتر ظریف را نشان می‌دهد که در یک هفته‌ای که در آمریکا حضور داشت بساط «تیم ب» را برهم ریخت و جنگ روانی آن‌ها را به میان خودشان کشید. البته در همین شرایط از ایشان برای حضور در کاخ سفید دعوت شد که ایشان نپذیرفتند و گفتند اول باید تحریم‌ها برداشته شود لذا ما هم معتقدیم مادامی که تحریم‌های ظالمانه باقی است مذاکره با سردمداران آمریکا مفهومی ندارد.
عضو هيات رئیسه فراکسیون امید مجلس گفت: امیدواریم این اتفاقات درسی برای داخلی‌هایی که سربازان عرصه دیپلماسی را تضعیف می‌کنند نیز باشد. همانطور که سردار قاسم سلیمانی به عنوان سمبل مقاومت در بعد نظامی‌، موشکی و منطقه‌ای است؛ حتما عرصه دیپلماسی نیز دارای اهمیت فراوانی برای حفظ منافع ملی کشورمان است.
سیاوش شهریور فرماندار شمیرانات نیز در ادامه این جلسه با اشاره به پیگیری مصوبات فرمانداری شمیرانات نسبت به مشکلات مطرح شده در دور اول این نشست‌ها گفت: البته مشکلاتی در زمینه سرانه‌های آموزشی، ورزشی، فرهنگی و بهداشتی داریم که به تفصیل در جلسه فرمانداری پیگیری خواهد شد.
وی افزود: تصوری که درخصوص بدون مشکل بودن منطقه ۱ و شمیرانات وجود دارد، تصور صحیحی نیست و این منطقه با مشکلات عدیده و خاصی روبرو است که تلاش می‌کنیم با کمک دستگاه‌های مربوط به حل آنها بپردازیم.
در  ادامه موسوی شهردار منطقه ۱ در خصوص مشکلات مطرح شده در این جلسه و برخی مشکلات حل شده که در جلسات پیشین منطقه ۱ مطرح شده بود گفت: فضایی برای نگهداری سگ‌های ولگرد منطقه درنظر گرفته شده و پس از عقیم سازی سگ‌ها در این محل نگهداری می‌شوند.
وی افزود: از تشکل‌های حامی حیوانات دعوت کردیم تا برای رسیدگی به سگ‌های ولگرد جمع آوری شده به مدیریت شهری کمک کنند و خدمات خود را در این محل به حیوانات ارايه کنند.
شهردار منطقه ۱ افزود: علی رغم مخالفت‌های فراوان فضایی را در ورودی درکه آسفالت کرده و به عنوان پارکینگ درنظر گرفتیم تا سهولت بیشتری جهت کوهنوردی در این منطقه ایجاد شود.
موسوی خاطرنشان کرد: یکی از دغدغه‌های محله ولنجک ترافیک عبوری توچال است. طرحی در این خصوص ارائه شده که حمل و نقل از ولنجک تا توچال با استفاده از نوع جدیدی  از حمل و نقل عمومی انجام خواهد شد.
شهردار منطقه ۱ تهران افزود: از حضور پررنگ مردم در انتخابات شورایاری‌ها تشکر می‌کنم. هرچند در این راه کارشکنی‌های فراوانی صورت گرفت، اما تجربه برگزاری اولین انتخابات الکترونیک و کم هزینه ترین انتخابات در سال‌های اخیر بسیار ارزشمند بود.
سپس حجت الاسلام والمسلمین مازنی نماینده مردم تهران در مجلس گفت: شورایاری‌ها باید در کنار مدیریت شهری و پارلمان شهری به اداره هرچه بهتر امور شهر کمک کنند. آن چه در این مورد در قانون اساسی گفته شده شورای شهر است؛ نه شورای شهرداری. این شوراها باید در مسائل زیربنایی و تاسیساتی شهر به پارلمان شهری کمک کرده و مشورت دهند.
وی افزود: به نظر می‌رسد این جلسات مفید واقع شده و برخی مسائل قدیمی مناطق تهران که مشکلاتی برای شهروندان ایجاد کرده بود در حال حل شدن هستند و در مواردی مشکلات به طور کلی حل شده اند؛ البته امیدواریم این جلسات در آینده و دوره‌های آتی مجلس نیز به طور منظم ادامه یابد.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: غیرفرهنگی ترین کار ممکن دور بودن اداره فرهنگ منطقه از مردم منطقه بود؛ طی جلسه ای با حضور دکتر شهریور فرماندار شمیرانات، جناب موسوی و مسئولین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مورد محل جدید اداره فرهنگ منطقه ۱ تصمیم گیری شد که هم اکنون منتظر حل این مشکل با انتقال نهایی هستیم.
دکتر فتحی نماینده تهران گفت: رویکرد این جلسات باید حل مشکلات مردم مناطق تهران باشد که تاکنون اینطور بوده است. در این جلسات بهتر است ما مسئولین بیشتر شنونده باشیم تا مردم بتوانند به راحتی مشکلاتشان را بیان کنند.
وی افزود: گلایه‌های مردم به حق است و ما نیز در خانه ملت تلاش می‌کنیم با روش‌های قانونی و نظارت بر عملکرد مسئولان از بار مشکلات مردم بکاهیم.
دکتر محمود صادقی نماینده مجلس گفت: فراکسیونی در راستای شفافیت ، سالم سازی اقتصاد و همچنین مبارزه با فساد ایجاد شده که در آن فراکسیون به صورت تخصصی پیگیر فسادهای مالی و شفافیت هرچه بیشتر در امور اقتصادی دستگاه‌های مسئول کشور هستیم.
وی افزود:‌ مبارزه با فساد بسیار پیچیده و تودرتو است که از مهم ترین دلایل آن عدم وجود شفافیت در بخش‌هایی از اقتصاد کشور است.
رئيس فراکسیون شفافیت و سالم سازی اقتصاد مجلس شورای اسلامی گفت:در اصل ۵۳ قانون اساسی تاکید شده همه درآمدها باید در خزانه متمرکز شود و هر سال با نظارت مستمر دیوان محاسبات کشور بر روند هزینه کردها گزارش تفریغ بودجه توسط دیوان به مردم ارائه شود.
صادقی تصریح کرد: متوجه شدیم این قوانین به صورت نیم بند و ناقص اجرایی می‌شود، در حالی که برای شناسایی گلوگاه‌های اصلی فساد اجرای این بند از قانون اساسی ضروری است.
وی گفت: هرچند مسیر سختی در مبارزه با فساد در پیش است اما در تلاشیم موضوع تمرکز حساب‌ها را پیش ببریم که با کارشکنی برخی دستگاه‌ها روبرو است. حساب‌های قوه قضاییه که در گذشته به آن اشاره کردم تنها بخشی از حساب‌هایی است که به طور متمرکز به خزانه واریز نشده و دستگاه‌های دارای این حساب‌ها نیز پاسخگو نیستند.
فاطمه ذوالقدر نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: جلساتی با متروی تهران در هفته‌های گذشته داشتیم که اتصال خط ۳ و ۱ مترو جهت رفع بخشی از مشکلات ترافیکی منطقه ۱ را پیگیری کردیم و حتما مشکلات فرهنگی را نیز در کمیسیون فرهنگی پیگیری می‌نمائیم.
پروانه مافی نماینده دیگر مجلس گفت: حضور در میان مردم مناطق و محلات شهر ابتکار این دوره نمایندگان مجلس شورای اسلامی است که امیدواریم در دوره‌های آتی نیز ادامه داشته باشد.
وی گفت: حضور ما نمایندگان در میان مردم برای شنیدن حرف‌های شما و ایجاد ارتباط مستقیم است.

 


 
کد مطلب: 489