کواکبیان در نشست اداری رسیدگی به مشکلات بخش های شهرستان شمیرانات:

ایستادگی بر سر منافع ملی، جنگ روانی ترامپ علیه ایران را خنثی خواهد کرد

بالای ۱۹۰ مصوبه جلسات مردمی و اداری سه سال گذشته نمایندگان تهران تاکنون پیگیری و اجرایی شده است
تاریخ انتشار : شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۱۶
Share/Save/Bookmark
 
جلسه اداری رسیدگی به مشکلات بخش های لواسان و رودبارقصران روز چهارشنبه اول خرداد با حضور سیاوش شهریور فرماندار شمیرانات اعضای شورای شهر لواسان، جمعی از مسئولین استانی و شهرستان و دکتر مصطفی کواکبیان و خانم ها پروانه مافی و سیده فاطمه ذوالقدر نمایندگان حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات، پردیس و اسلامشهر؛ در فرمانداری شمیرانات برگزار شد.
ایستادگی بر سر منافع ملی، جنگ روانی ترامپ علیه ایران را خنثی خواهد کرد
جلسه اداری رسیدگی به مشکلات بخش های لواسان و رودبارقصران  روز چهارشنبه اول خرداد با حضور سیاوش شهریور فرماندار شمیرانات اعضای شورای شهر لواسان، جمعی از مسئولین استانی و شهرستان و دکتر مصطفی کواکبیان و خانم ها پروانه مافی و سیده فاطمه ذوالقدر نمایندگان حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات، پردیس و اسلامشهر؛ در فرمانداری شمیرانات برگزار شد.
 
سیاوش شهریور فرماندار شمیرانات گفت: ۳۳۰ میلیارد تومان خسارت ناشی از سیل گریبانگیر حوزه فرمانداری شمیرانات شده است. در جریان سیل تنها صدایی که از مجلس در خصوص خسارت دیدگان شمیرانات شنیده شد صدای  دکتر کواکبیان بود که به عنوان فرماندار از ایشان تشکر می کنم.
 
وی افزود: حدود ۳۰۰۰ حلقه چاه غیرمجاز در تهران داریم. با توجه به خشکسالی ۲۰ ساله ای که در آن هستیم دولت محترم دستور به پلمپ این چاه ها داد که با پیگیری دولت و حمایت نهادهای انتظامی و امنیتی انجام شد.
 
شهریور گفت: در خصوص قوانین ملی و دولتی ما همواره تابع قانون هستیم و براساس آن عمل می کنیم؛ هرچند می دانیم قوانین بالادستی در مواردی مناسب منطقه و شهرستان نیست و مردم نیز از این وضعیت گلایه مندند.
 
فرماندار شمیرانات گفت: رودخانه ای از کنار شهر لندن که از نظر جمعیت ۲برابر و از نظر کالبدی ۷ برابر تهران است می گذرد و در کنار آن رستوران ها و مراکز تفریحی بدون هیچ مشکلی حضور دارند. چرا در مورد حریم رودخانه های ما چنین سخت گیری هایی انجام می شود؟
 
وی تصریح کرد: سازمان آب و وزارت نیرو بر اساس مصوبه شورای عالی در سال ۸۴ موظف بوده تا سال ۹۵ ساماندهی فاضلاب شهرستان و رودخانه جاجرود را به پایان برسانند.
 
رئیس شورای شهر لواسان با ذکر اصلی ترین مشکلات لواسان گفت:‌ احداث کمربندی برای کاهش ترافیک لواسان  و حل مشکل درمانی آن ها که مرتبط با ترافیک است از مهم ترین مشکلات مردم لواسان است.
 
وی افزود: برای احداث کمربندی به اجازه ارتش نیاز داریم که امیدواریم با صدور این اجازه یکی از مشکلات اصلی مردم لواسان حل شود.
 
در ادامه عضو شورای اوشان و فشم گفت: در خصوص مشکلات راه پس از جلسه ی عمومی اوشان و فشم خوشبختانه اقداماتی آغاز شده و امیدواریم ادامه داشته باشد.
 
وی خاطرنشان کرد: منابع طبیعی ما توسط ۲۰ خانواده در حال نابود شدن است که با چرای بی رویه دام هایشان به چمنزار ها و پوشش گیاهی منطقه آسیب جدی وارد می کنند. اجداد ما می گفتند اول جوزا وقت چرای دام ها است که از ۱۵ خرداد آغاز می شود؛ اما دام های مربوط به این افراد اواسط زمستان نیز در مراتع در حال چرا هستند.
 
 
سپس شمشکی معاون شهردار شمشک و دربندسر گفت: شهر ما در سال ۱۳۹۱ تاسیس شد اما هنوز طرح هادی شهری نداریم و همچنان معیار عمل ما طرح هادی روستایی است.
 
فرماندار شمیرانات گفت: با پیگیری های جدی فرمانداری شمیرانات تا یک ماه دیگر این طرح ابلاغ خواهد شد.
 
شمشکی در ادامه گفت: پیست اسکی شمشک در سال ۱۳۳۷ تاسیس شده و هم اکنون به صورت اجاره ای اداره می شود. درخواست مردم شمشک واگذاری این پیست به خود مردم است. پیست شمشک برای مردم این شهر به نوعی ماهیت هویتی دارد و مردم حاضرند هر کاری برای بهبود وضعیت این پیست انجام دهند.
 
در ادامه عضو شورای لواسان گفت: بهترین گیلاس مربوط به لواسان و فشم است؛ توجه با محصولات کشاورزی فشم و لواسان می تواند به اقتصاد منطقه کمک کند.
 
وی افزود: درخت گیلاسی که پدران ما برای آن زحمت کشیده و آن را به بار نشانده به این امید که فرزندانش از آن بهره مند شوند، به دلیل قوانین سختگیرانه از بین می رود. زمین های کشاورزی منطقه به دلیل قوانین نادرست کوچک شده و مناسب فعالیت کشاورزی نیست. چرا باید کشاورز مجبور شود زمین خود را به قیمت کمتر از ارزش واقعی آن بفروشد و خریدار سرمایه دار به راحتی از جهاد کشاورزی مجوز گرفته و در آن زمین ساخت و ساز کند؟
 
در بخش دیگری از این نشست خانی گفت: شهرداری ها درآمد پایداری ندارند و با کمبود زمین نیز مواجهیم.
اگر بنا به اجرایی کردن طرح های گردشگری باشد نیاز به زمین بیشترو هماهنگی بیشتر با سازمان منابع طبیعی و سازمان حفاظت از محیط زیست هستیم.
 
وی افزود: اگر قوانین دقیق برای منطقه ابلاغ شود ضمن توسعه طرح های اقتصادی و گردشگری می توانیم جلوی ساخت و سازهای غیر مجاز را بگیریم.
 
در ادامه ایلکا رییس جهاد کشاورزی شهرستان شمیرانات گفت: شهرستان شمیرانات شهرستان ویژه ای است. قوانین ملی در سطح شهرستان وقتی به مرحله اجرا می رسد تناسبی با وضعیت نداشته و اعتراضات مردم را به دنبال دارد. درخصوص صدور مجوز برای کشاورزی، دامداری و پرورش ماهی با مشکلاتی روبرو هستیم و سختگیری های فراوانی مخصوصا از سوی اداره منابع طبیعی وجود دارد.
 
وی افزود: با این وجود تسهیلاتی برای کشت گلخانه ای و آبیاری قطره ای در نظر گرفته شده که برای مثال در آبیاری تحت فشار ۸۵ درصد توسط دولت پرداخت شده و باقی توسط متقاضی پرداخت می شود.
 
معاون مدیرکل اداره راهداری گفت: از حدود ۳۰۰۰ کیلومتر راه تهران فقط 170 کیلومتر در شهرستان شمیرانات است که به دلیل اهمیت بالا و شرایط جوی خاص این منطقه نیاز به توجه ویژه به وضعیت راه های این شهرستان وجود دارد.
 راه های شهرستان در چندماه اخیر درگیر بلایای طبیعی همچون سیل، بهمن و رانش زمین بود؛ ۴۸ میلیارد تومان خسارت به راه های ما وارد شده که هم اکنون پیگیری اعتبارات بازسازی و ایمن سازی راه ها در دستور کار قرار دارد.
 
وی افزود: از نظر ماشین آلات راهسازی استان تهران بسیار محروم است و ساده ترین امکانات ضروری همچون کامیون و لودر در اختیار راهداری قرار ندارد.
 
در ادامه مسوول آموزش و پرورش شمیرانات گفت: در بخش روستایی شمیرانات ۲۲ مدرسه ابتدایی ۱۸ متوسطه اول ۵ متوسطه نظری فنی حرفه ای و کاردانش در حال حاضر بیش از ۵ هزار دانش آموز در دوبخش رودبار قصران و لواسان در حال تحصیل هستند.
 
وی افزود: رتبه بندی مدارس و طرح های آموزشی و پرورشی برای مدارس اجرایی شده و در تخصیص امکانات به مدارس به رتبه بندی توجه داریم.
متاسفانه در خصوص مسائل فرهنگی مشکلاتی در این دوبخش وجود دارد، از جمله در بحث ازدواج دختران در سن کم آمارهای نگران کننده ای به گوش می رسد.
 
در ادامه رئيس اداره منابع طبیعی گفت: استان تهران پروژه های مصوب خوبی در خصوص آبخیزداری دارد که به دلیل کمبود بودجه اجرایی نشده اند. البته از سال گذشته با تخصیص منابعی از صندوق توسعه ملی به پروژه های آبخیزداری امیدواریم روند اجرایی پروژه ها سرعت گیرد.
 
وی افزود: در اجرای پروژه های عمومی و اجرایی از دستگاه های دولتی خواهشمندیم پیش از اجرای پروژه های عمرانی و در بازه زمانی مناسب منابع طبیعی را در جریان بگذارند.
 
رئيس اداره منابع طبیعی  با اشاره به چرای بی رویه برخی دام ها گفت: هم اکنون نیز همچون گذشته ضوابطی وجود دارد و پیش از ۲۰ خرداد اجازه ای جهت چرای دام ها در فضای سبز طبیعی صادر نمی شود.
 
سپس خانم ذوالقدر نماینده مردم تهران ری شمیرانات اسلامشهر و پردیس گفت: در ابتدا از شهرداری لواسان برای کمک به سیل زدگان تشکر می کنیم چرا که شخصا شاهد تلاش ها و زحمات این عزیزان بودیم.
 
وی افزود: مشکل درمانگاه و خانه های بهداشت شمیرانات و لواسان را با وزیر محترم بهداشت و درمان درمیان گذاشتیم و امیدواریم هرچه زودتر حل شود. متاسفانه وقتی در مجلس در خصوص محرومیت های استان تهران صحبت می کنیم کسی باور نمی کند و دید اشتباهی نسبت به استان تهران وجود دارد.
 
نائب رئيس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: در خصوص خسارت هایی که به آثار فرهنگی و تاریخی منطقه بر اثر سیل وارد شده با سازمان میراث فرهنگی رایزنی هایی انجام شده که امیدواریم به نتیجه برسد.
 
در ادامه این نشست سرکارخانم مافی نماینده مردم تهران و تجریش در مجلس گفت: امسال سال آبخیزداری است، چرا که بعد از جریان سیل مشخص شد عدم توجه به این حوزه موجب خسارت های بسیاری شد. با حمایت دکتر جهانگیری معاون اول رئیس جمهور امسال بودجه مناسبی به آبخیزداری اختصاص یافته که امیدواریم منجر به رفع مشکلات گردد.
 
وی افزود: مشکل آب و فاضلاب روستایی و عدم تطابق قوانین با منطقه باید حل شود که در این زمینه از جناب آقای پوررجب ریاست اداره آب و فاضلاب روستایی استان تهران پیگیری های لازم را انجام خواهیم داد.
 
فرماندار اسبق شمیرانات و نایب رییس کمیسیون شوراها برای پیگیری جدی مشکلات قول مساعد داد.
 
در پایان این نشست دکتر مصطفی کواکبیان با تبریک ایام ولادت  امام حسن مجتبی (ع) و ذکر حدیثی از آن حضرت سخنان خود را آغاز کرد و گفت:‌ مَنْ عَبَدَاللهَ، عبَّدَاللهُ لَهُ کُلَّ شَيْءٍ. بدین معنا که هر کسي که خداوند را عبادت و اطاعت کند، خداي متعال همه چيز را مطيع او گرداند. امیدواریم بتوانیم در این ماه مبارک که نیمی از آن سپری شده؛ تقوای ستیز ذخیره کنیم که از تقوای پرهیز بالاتر است و این ذخیره معنوی را در وجودمان برای یک سال دیگر نگه داریم و ماه رمضان برای ما صرفا دوری از چند مبطلات روزه نباشد.
 
وی افزود: طبق هماهنگی با استاندار تهران در تاریخ ۲۹ خرداد نشستی برای ۴ شهرستان با حضور استاندار و مسئولین اجرایی شهرستان ها برگزار خواهد شد؛ در آن جلسه جمع بندی موضوعات مطرح شده در نشست های پیشین انجام می شود.
 
عضو شورای ساماندهی امور پایتخت گفت: در این جلسات برخی نمایندگان حضور پررنگ تری داشتند و پیگیری های مربوط به نشست هر منطقه و شهرستان پس از جلسات ادامه دارد. برای مثال پیرو جلسه هفته گذشته در پردیس و با پیگیری دکتر نوبخت عضو کمیسیون بهداشت مجلس امروز با حضور مسئولین علوم پزشکی منطقه و بهداشت و درمان در محل سازمان برنامه و بودجه جلسه ای برگزار شد تا به مسائل پردیس و بومهن رسیدگی شود.
 
 
دکتر کواکبیان خاطرنشان کرد: طرح های خوبی در چند ماه اخیر به تصویب رسید که اکثرا توسط نمایندگان تهیه شده و از سوی دولت ارسال نشده بود که از جمله آن ها می توان به طرح استانی شدن انتخابات مجلس و طرح مقابله با اسیدپاشی و تابعیت ایرانی فرزندان با مادر ایرانی اشاره کرد.
 
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت:‌ در خصوص طرح تفصیلی و حریم رودخانه ها باید جلسه ای با شورای عالی امنیت ملی داشته باشیم تا این مشکل برای همیشه حل شود.
 
 
وی افزود: نمایندگان مجلس به دلیل مشغله های فراوان و گوناگون امکان ورود تخصصی به مسائل جزئی را ندارند، لذا از افرادی که در هر زمینه ای تخصص دارند و خلا قانونی احساس می کنند می خواهیم طرح های خود را ارائه کنند تا در کمیسیون تخصصی مربوطه در مجلس بررسی شود.
 
 
رئيس فراکیسون دیپلماسی و منافع ملی تصریح کرد: اگر کار را برای رضای خداوند متعال انجام دهیم ؛ کمک خدا شامل حالمان خواهد شد. برخی افراد در جلسات می گویند دوباره سال انتخابات شد و نمایندگان را دیدیم، در حالی که می دانیم این جلسات نزدیک به ۳ سال است که برگزار می شود و بیش از ۱۹۰ مصوبه اجرایی تا کنون داشته است.
 
 
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در خصوص مسائل روز کشور گفت : در جلسات مختلف از جمله جلسه غیر علنی وقتی طرح دولت در خصوص افزایش قیمت بنزین به ۲۵۰۰ تومان رسید به شدت مخالفت کردیم و گفتیم ۵ سال است قیمت بنزین تغییری نکرده، امسال هم تغییر نکند مشکلی پیش نمی آید.
 
 
دکتر کواکبیان اظهار کرد: در آن جلسه گفتیم با تحریم نفتی، دولت هزاران میلیارد کسری بودجه خواهد داشت.
 
عضو هیئت رئيسه فراکسیون امید بیان کرد: باز هم می گویم اگر در مقابل مردم کرنش نکنیم باید در مقابل قدرت های بیگانه کرنش کنیم، اما اگر مردم با مسئولین باشند تمام تهدیدهای ترامپ و بولتون و پمپئو بی اثر خواهد بود.
 
وی افزود: برخی تندروی هایی انجام می دهند که به صلاح کشور نیست، همانطور که رهبری گفتند ما به دنبال جنگ نیستیم و آن ها هم نیستند، اما اگر کسی هم در داخل به دنبال جنگ افروزی باشد برخلاف منویات رهبر انقلاب و نظام حرکت کرده است.
 
دبیرکل حزب مردم سالاری گفت: برخی توجهی ندارند و تیتر می زنند "ما به زودی تنگه هرمز را خواهیم بست"، بیخود چنین حرفی را می زنید؛ یا مثلا وقتی در بندر فجیره کشتیرانی مختل می شود با ذوق زدگی تیتر می زنند که "سران کشورهای اسلامی از خواب پریدند". قطعا چنین اقداماتی که گاهی از روی ندانم کاری انجام می شود مورد تایید ما نیست و به منافع ملی صدمه وارد می کند.
 
کواکبیان در پایان یادآور شد: ایستادگی بر سر منافع ملی، جنگ روانی ترامپ علیه ایران را خنثی خواهد کرد.
 
کد مطلب: 459