کواکبیان در نشست اداری بررسی مشکلات شهرستان پردیس:

به انسجام ملی نیاز داریم نه انتقام‌گیری جناح‌ها

باتوجه به افزایش روز افزون جمعیت شهرستان پردیس باید رتبه و جایگاه این شهرستان ارتقاء یابد
تاریخ انتشار : شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۵۹
Share/Save/Bookmark
 
جلسه اداری رسیدگی به مشکلات شهر پردیس روز چهارشنبه 25 اردیبهشت با حضور نماینده ولی فقیه و امام جمعه پردیس، امیر حقیقی فرماندار پردیس، اعضای شورای شهر پردیس، بخشدار بومهن، اعضای شورای بخش و شهردار بومهن، معاون درمان دانشگاه شهیدبهشتی، هدایت رئیس شرکت عمران پردیس، مسئولین اجرایی و روسای ادارات شهرستان پردیس و محمدرضا بادامچی، سید فرید موسوی، علی نوبخت حقیقی و فاطمه ذوالقدر نمایندگان حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات، پردیس و اسلامشهر؛ در فرمانداری پردیس برگزار شد.
به انسجام ملی نیاز داریم نه انتقام‌گیری جناح‌ها
جلسه اداری رسیدگی به مشکلات شهر پردیس روز چهارشنبه 25 اردیبهشت با حضور نماینده ولی فقیه و امام جمعه پردیس، امیر حقیقی فرماندار پردیس، اعضای شورای شهر پردیس، بخشدار بومهن، اعضای شورای بخش و شهردار بومهن، معاون درمان دانشگاه شهیدبهشتی، هدایت رئیس شرکت عمران پردیس، مسئولین اجرایی و روسای ادارات شهرستان پردیس و محمدرضا بادامچی، سید فرید موسوی، علی نوبخت حقیقی و فاطمه ذوالقدر نمایندگان حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات، پردیس و اسلامشهر؛ در فرمانداری پردیس برگزار شد.
به گزارش مردم سالاری آنلاین، در این جلسه مواردی از جمله استقرار ادارات شهرستان، زیرساخت‌های خدمات رسانی به شهروندان، حمایت از اجرای کامل پروژه مسکن مهر و تحویل واحدهای مسکونی، زیرساخت‌های آموزشی، فرهنگی، ورزشی و مذهبی، فقدان آرامستان، لزوم تعیین تکلیف بیمارستان خیریه الغدیر که بیش از ۸۵ درصد پیشرفت داشته است، چگونگی راه‌اندازی مجدد بیمارستان خصوصی شفاء و تجهیز مراکز بهداشتی و درمانی شهرستان، تسریع در احداث و بهره‌برداری از مترو، مباحث محیط زیستی، آب شرب روستایی، مشکلات صدور اسناد مالکیت در بومهن و تداخل اراضی شهری و روستایی، مباحث تقسیمات کشوری، حمایت از ایجاد درآمد پایدار برای شهرداری‌ها به عنوان خط مقدم خدمت رسانی به شهروندان و لزوم استفاده از جوانان در برنامه‌ریزی‌های شهری مطرح شد.
هدایت، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس در این نشست گفت: بیش از 90 درصد از اخبار حوزه مسکن مهر مربوط به پردیس است و این در حالی است که تنها 3 درصد از کل مسکن مهر کشور در پردیس بارگذاری شده است. پردیس بالاترین نرخ رشد در میان تمامی شهرستان‌های استان را دارد و روزانه در حال تحویل 100 تا 200 واحد هستیم که باعث افزایش جمعیت چند صد نفره در روز شده است.
وی افزود: جهت تامین زیرساخت‌های پردیس، هزار میلیارد تومان پروژه عمرانی کلنگ‌زنی کردیم. از این مقدار، هزار میلیارد تومان مربوط به اجرای زیرساخت‌ها توسط قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص)، هزار میلیارد تومان مربوط به گروه راهسازی عمران ایران (وابسته به وزارت دفاع) و هزار میلیارد تومان هم مربوط به پروژه‌های روبنایی شامل مراکز مذهبی، آموزشی، درمانی و ... است. همه این پروژه‌ها طبق برنامه زمان‌بندی در حال انجام است.
هدایت تصریح کرد: خوشبختانه با پیگیری نمایندگان محترم مجلس، برای اولین بار پروژه زیرساختی مترو تهران – پردیس در لایحه بودجه ردیف‌دار شد. طبق قرارداد مشارکتی که با قرارگاه خاتم الانبیا (ص) داریم، بخش زیادی از منابع مالی این پروژه در بسته مشارکتی از منابع خود وزارت راه و شهرسازی در شهر جدید پردیس تامین خواهد شد. ما به صورت هفتگی جلسات منظمی با قرارگاه داریم و در آینده‌ای نزدیک، نقشه‌هایی اجرایی نهایی خواهد شد تا بتوانیم به معنای واقعی این پروژه را در پردیس شروع بکنیم.
حسن وند، رئیس آموزش و پرورش پردیس گفت: مدارس دو شیفته فراوانی در پردیس وجود دارد و از نظر فضای آموزشی وضعیت چندان مناسب نیست. سرانه ورزشی در مدارس شهرستان صفر است و با توجه به کمبود امکانات ورزشی در سطح شهرستان نیاز به درنظر گرفتن فضای ورزشی جدید است.
وی افزود: امیدواریم مشکل مسکن فرهنگیان با تدبیر مسئولان حل شود، در حال حاضر وضعیت مناسبی برای سکونت فرهنگیان وجود ندارد و رفت و آمد معلمان از شهرهای دیگر با مشکلاتی روبرو است.
فرماندار پردیس در این نشست برگزاری دو جلسه در شهرهای پردیس و بومهن با حضور نمایندگان حوزه انتخابیه برای بررسی مسائل و مشکلات هر شهر به طور جداگانه را یکی از اقدامات و ابتکارات خوب نمایندگان مجلس در تعامل با مجموعه مدیریت شهرستان دانست و افزود: جلسه شورای اداری شهرستان نیز به منظور پیگیری موارد مطرح شده در آن جلسات و همچنین تبادل نظر برای استفاده از ظرفیت نمایندگان مجلس شورای اسلامی در برطرف‌سازی مشکلات شهرستان برگزار شده و هر یک از مدیران حاضر در جلسه می‌توانند مشکلات مربوط به حوزه‌ کاری خود را مطرح کنند.
حقیقی در ادامه به تشریح برخی از عمده مشکلات شهرستان پرداخت و گفت: پردیس تازه تاسیس است و بارگذاری جمعیت زیادی دارد و در افق جمعیتی بیش از ۷۰۰ هزار نفر را در خود جای خواهد داد و زیرساخت‌های خدمات رسانی یکی از بزرگترین دغدغه‌های مسئولان شهرستان است.
نماینده عالی دولت در شهرستان پردیس افزود: خوشبختانه همدلی و مشارکت در میان ادارات شهرستان وجود دارد و به عنوان نمونه در مباحث مسکن مهر با پیگیری نمایندگان مجلس شورای اسلامی و حمایت‌های وزارت راه و شهرسازی همچنین همکاری کامل ادارات خدمات رسان، اتفاقات خوبی روی داده است و براساس قول‌های مسئولان شرکت عمران، تا پایان سال ۹۸ بیش از ۷۰ هزار واحد مسکن مهر تحویل متقاضیان خواهد شد.
حقیقی عدم استقرار یا کمبود امکانات و تجهیزات ادارات شهرستان را یکی دیگر از مشکلاتی دانست که در راه خدمت رسانی به مردم خلل ایجاد خواهد کرد و گفت: علی رغم کمبود امکانات یا فعال بودن نمایندگی برخی از ادارات در شهرستان، تمام تلاش مسئولان ایجاد تعامل سازنده و ارائه همه خدمات با حداکثر کیفیت و سرعت به مردم است اما با استقرار و استقلال کامل ادارات این روند تحقق بیشتری خواهد یافت.
این مقام مسئول ایجاد بخش مرکزی و تأسیس شهر جاجرود را از دیگر خواسته‌های شهرستان ذکر کرد و گفت: از نظر قانونی مرکز بخش باید به شهر تبدیل شود اما این موضوع برای بخش جاجرود تاکنون تحقق پیدا نکرده که اگر این روال طی شده و شهر جاجرود تثبیت شود، به طور قطع وضعیت خدمت رسانی به مردم و حمایت از فعالان صنفی و صنعتی در این منطقه بهبود خواهد یافت و نظارت‌ها نیز مستمر می‌شود و در کنار آن بخش مرکزی شهرستان پردیس نیز تاکنون تاسیس نشده که این هم یکی از مشکلات عمده شهرستان است.
ارتقای رتبه و جایگاه شهرستان با هدف افزایش امکانات، اعتبارات و خدماتی که به شهرستان اختصاص می‌یابد، تسریع در احداث مترو، تعیین‌تکلیف بیمارستان خیریه انصار الغدیر و بیمارستان خصوصی شفا که از چند وقت پیش تعطیل شده است، لزوم اختصاص بالگرد اورژانس به شهرستان با توجه به قرار داشتن در مسیر جاده مواصلاتی شمال کشور و مشکلات ناشی از قرارگیری بیش از ۸۵ درصد از پهنه شهرستان پردیس در محدوده محیط زیست که امکان هرگونه سرمایه‌گذاری و گسترش تولید را سلب کرده است از دیگر مواردی بود که فرماندار پردیس به آن اشاره کرد.
حقیقی در بخش دیگری از سخنان خود به پیگیری برای رفع مشکلات آب شرب روستاهای پایین دست شهرستان اشاره کرد و گفت: اقدامات بسیار خوبی پس از ورود نمایندگان مجلس انجام شد و با همکاری مجموعه آبفای روستایی کار با پیشرفت خوبی در حال انجام است.
خدادادی بخشدار بومهن در ادامه این جلسه گفت: رفع موانع بوروکراسی اداری در صدور مجوز‌های مربوط به تولید و اشتغال اصلی ترین مشکل بخش است. روند پیچیده دریافت مجوزها موجب شده عملا تمایلی برای مهاجرت معکوس به روستاها و ایجاد توسعه روستایی وجود نداشته باشد.
وی افزود: زمین‌ها در حال خرد شدن و کوچک شدن هستند و به همین دلیل امکان کشاورزی و احداث واحدهای دامداری از بین رفته است.
بخششی، رئیس شورای بخش بومهن اظهار کرد: مشکلات مالکیت زمین‌های قولنامه‌ای در بومهن که منجر به ساخت و سازهای غیر مجاز و زمین خواری شده نیاز به رسیدگی در سطوح بالا دارد. بنیاد مستضعفان، سازمان اوقاف، منابع طبیعی و برخی 
کواکبیان: در شرایطی که با تهدیدهای خارجی مواجه هستیم به انسجام ملی نیاز داریم نه انتقام‌گیری جناح‌ها از یکدیگر
نهادهای دیگر مدعی مالکیت زمین در بومهن هستند.
وی گفت: ازون تپه بومهن با دارا بودن بیش از ۳هزار نفر جمعیت از هرگونه امکاناتی محروم است و امیدواریم به این مردم نیز رسیدگی شود.
در ادامه این جلسه سعید علی بخشی شهردار بومهن گفت: بیشترین رشد جمعیت و واحدهای صنعتی و تولیدی در تهران مربوط به بخش بومهن است. نرخ رشد جمعیت در بومهن از مناطق غربی تهران نیز بالاتر است، به طوری که از سال ۹۱ تا ۹۴ جمعیت بومهن دوبرابر شده است.
قاسمی بخشدار جاجرود نیز در این نشست گفت: شهر شدن جاجرود هم اکنون از مسائل روز است که از نمایندگان محترم می‌خواهیم نسبت به این موضوع توجه داشته باشند.
دکتر میرهاشمی معاون درمان دانشگاه شهیدبهشتی گفت: سهمیه دانشگاه شهید بهشتی در بودجه امسال افزایش یافته و بیمارستان جدیدی در پردیس نیز در حال راه‌اندازی است. با کمک مردم و دولت می‌توانیم موضوع بیمارستان خصوصی موجود در پردیس را حل کنیم.
وی افزود: مردم شهرستان در حال حاضر توان پرداخت هزینه‌های بالای بیمارستانی را ندارند و امیدواریم با طرح پیشنهادی که نقش بیمه نیز در آن دیده شده این مسئله به سمت حل شدن پیش رود.
سید فرید موسوی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در این نشست اظهار داشت: وضعیت حوزه آموزش و پرورش در استان تهران و شهرستانها بسیار نامناسب است، از نظر تجهیزات و امکانات آموزشی در کل استان تهران با چالش جدی مواجه هستیم.
وی افزود: میانگین استاندارد تعداد دانش آموزان در هر کلاس 24 نفر است اما در برخی از شهرستان‌ها تراکم جمعیتی در کلاس به 32 نفر می‌رسد.
نماینده مردم تهران در مجلس گفت: رشد جمعیت شهرستان پردیس بسیار زیاد است و آمار مهاجرت بالایی به این شهرستان داریم که امکانات را محدود تر و وضعیت را پیچیده‌تر می‌کند.
موسوی گفت: در واقع این اعداد گویای وضعیت تاسف بار امکانات آموزشی در شهرستان‌های استان تهران به ویژه شهرستان پردیس است.
وی در ادامه اظهار داشت: با مساعدت خیرین یک سری از مشکلات مدارس قدیمی با اعداد و ارقام محدودی مرتفع خواهند شد.
نماینده مجلس با اشاره به ضرورت برنامه‌ریزی برای رفع مشکلات به صورت ریشه‌ای اظهار داشت: با برنامه‌ریزی دقیق باید تراکم جمعیتی دانش‌آموزان در هر کلاس را به رقم قابل قبولی برسانیم.
موسوی گفت: امکانات ورزشی مدارس این شهرستان در حد قابل قبول نیست و نیاز به بررسی و بازبینی دارد که باید به صورت یک بسته جامع دیده شود.
در ادامه بادامچی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: به صحبت‌های رهبر انقلاب اشاره می‌کنم که با وجود مشکلات فراوان در کشور باید مشاغل کوچک را توسعه دهیم. اگر نمی‌توانیم با ابزارهای روز دنیا پیش برویم با توانایی‌ها و پتانسیل‌های مراکز آموزشی و نیروی انسانی بتوانیم مشاغل جدید در قالب شغل‌های کوچک را تعریف کنیم، بنابراین توجه به مراکز آموزشی فنی و حرفه‌ای ضروری است.
وی افزود: تکمیل زیرساخت‌های دولت الکترونیک در این دوره از مجلس شورای اسلامی مصوب شد که در صورت اجرایی شدن آن کاهش ترافیک، کاهش آلودگی هوا و صرفه‌جویی در زمان مردم را خواهیم داشت.
سپس سرکار خانم ذوالقدر عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: بودجه‌های فراوان برای کارهای فرهنگی و دینی صرف می‌شود در حالی که به دلیل عدم وجود شفافیت و گزارش‌دهی دقیق موازی‌کاری و اتلاف منابع زیادی صورت می‌گیرد. بودجه فرهنگی نیاز به اصلاح ساختار جدی دارد.
دکتر علی نوبخت حقیقی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به بسیج ملی کنترل فشار خون گفت: همگی باید با این قاتل خاموش مبارزه کنیم. وی در ادامه افزود: بیانیه گام دوم که در نوع خود بیانیه مهمی تلقی می‌شود از طریق سازمان جوانان هلال احمر و کمیته مخصوصی که جهت تبیین این بیانیه شکل گرفته در حال پیگیری است.
وی افزود: در خصوص شعار سال و رونق تولید براساس مصوبه مجلس و پیگیری‌های انجام شده واردات هرگونه دارو و تجهیزات پزشکی که مشابه داخلی آن وجود دارد ممنوع شده است.
رئیس سابق کمیسیون بهداشت مجلس نسبت به پیگیری مشکلات درمانی و مراکز بیمارستانی پردیس و بومهن قول مساعد داد.
در پایان این نشست دکتر مصطفی کواکبیان با اشاره به دعای روز نهم ماه مبارک رمضان، کسب رضایت خالق را به واسطه جلب رضایت مخلوق دانست و با بیان تهدیدهای آمریکا گفت: بدون شک بین پمپئو و جان بولتون در خصوص جنگ با ایران اختلاف عقیده وجود دارد.
وی افزود: آنها به خوبی می‌دانند که شروع جنگ با آنها است و به هیچ عنوان کنترلی بر پایان محدوده، دامنه و منطقه جنگ نخواهند داشت.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در ادامه اظهار داشت: همه مسئولین باید هوشیار باشند و در جهت جلب رضایت حداکثری مردم گام بردارند.
رئیس فراکسیون دیپلماسی و منافع ملی مجلس گفت: برای تقویت انسجام داخلی باید تلاش کنیم و حفظ وحدت داخلی را در اولویت قرار بدهیم.
وی عنوان کرد: امروز روز گفت‌‌وگو و همبستگی و انسجام ملی است و زمانی نیست که برای همدیگر خط و نشان بکشیم و به دنبال انتقام‌گیری باشیم. به عبارت دیگر در شرایطی که با تهدیدهای خارجی مواجه هستیم به انسجام ملی نیاز داریم نه انتقام‌گیری جناح‌ها از یکدیگر.
رئیس خانه مطبوعات و رسانه‌های کشور با اشاره به اهمیت نقش رسانه‌ها در حفظ آرامش فضای سیاسی کشور خاطر نشان کرد: در پی خرابکاری در بندر فجیره برخی از روزنامه‌ها تیترهایی زدند که نشان از خوشحالی ما از خرابی بندر فجیره است که این نظر با وزارت امور خارجه کشور ما مغایر بود.
دکتر کواکبیان تاکید کرد: باید توجه داشته باشیم که سیاست‌های وزارت امور خارجه را وارونه منعکس نکنیم.
دبیرکل حزب مردم‌سالاری با اشاره به وضعیت بودجه امسال گفت: شرایط به گونه‌ای است که اگر فروش نفت کاملا صفر شود ۱۵۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه خواهیم داشت، اگر به ۵۰۰ هزار برسد ۱۰۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه داریم.
نماینده مردم تهران، ری، اسلامشهر، شمیرانات و پردیس در ادامه به مسائل و مشکلات در شهرستان پردیس اشاره کرد و گفت: شهرستان پردیس شرایط ویژه و مشکلات ویژه‌تری دارد برخی موارد که در سطح کشوری و برخی استانی است که نمایندگان حوزه انتخابیه در حال پیگیری و مرتفع کردن آنها هستند.
وی خاطر نشان کرد: در این جلسه مشکلات زیادی از جمله؛ بهداشت و درمان، تعیین بخش مرکزی، ارتقا جایگاه و رتبه شهرستان، شهر شدن بخش جاجرود، ارزش افزوده، تعلل بانک‌ها در ارائه تسهیلات اشتغالزایی، تعیین تکلیف اسناد ثبتی در شهر بومهن، مشکل محیط زیست، از سوی مسئولین و روسای ادارت مطرح شد.
رئیس فراکسیون دیپلماسی و منافع ملی مجلس گفت: روز 29 خرداد جلسه‌ای در استانداری با حضور استاندار، مسئولین اجرایی و نمایندگان حوزه انتخابیه برگزار خواهد شد و در این نشست در وقت تعیین شده مشکلات شهرستان پردیس، شمیرانات و سایر شهرهای حوزه انتخابیه طرح و بررسی خواهد شد.
 
دکتر کواکبیان تاکید کرد: پیگیر ردیف بودجه تخصیصی شهرستان پردیس هستیم تا حقی از این شهرستان تضییع نشود. همچنین قول می‌دهیم در یک سال باقی مانده از این دوره از مجلس پیگیر شهر شدن جاجرود باشیم البته این کار با درنظر گرفتن همه ضوابط و اصول انجام خواهد شد و درمورد اینکه سعیدآباد یا خسروآباد مرکز شهر باشد باید تصمیم‌گیری براساس قانون و نظر کارشناسی و به نفع اکثریت مردم انجام شود.
 
کد مطلب: 455