دبیرکل حزب مردم‌سالاری در همایش حقوق بشر و مسوولیت همگانی:

‌‌منشور حقوق شهروندی باید به صورت قوانین الزام آور درآید

تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۹
Share/Save/Bookmark
 
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی‌با بیان این که منشور حقوق شهروندی باید به صورت قوانین الزام آور درآید گفت: رونمایی از منشور حقوق شهروندی به تنهایی کافی نیست.
‌‌منشور حقوق شهروندی باید به صورت قوانین الزام آور درآید
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی‌با بیان این که منشور حقوق شهروندی باید به صورت قوانین الزام آور درآید گفت: رونمایی از منشور حقوق شهروندی به تنهایی کافی نیست.
به گزارش‌ ایرنا، مصطفی کواکبیان عصر یکشنبه در همایش حقوق بشر و مسوولیت همگانی در تالار اجتماعات کانون وکلای تهران اظهار داشت: از آذر ماه‌، از منشور حقوق شهروندی رونمایی شده و مهم این است که آن را به صورت قوانین الزام آور درآوریم که باید توسط مجلس و دولت صورت گیرد. امید است لایحه حقوق شهروندی هر چه زودتر به مجلس بیاید تا آن را به شکل قانون درآوریم.
وی ادامه داد: امروزه بحث از رابطه حقوق آزادی و حقوق سیاسی و اجتماعی دیگر مطرح نیست و بحث‌های مربوط به سلامت و محیط زیست انسان‌ها، خیلی مطرح می‌شود.
کواکبیان افزود: بین حقوق بشر و حقوق شهروندی تساوی وجود ندارد و امروزه می‌توان گفت هر حق بشری حق شهروندی است. اما مواردی هست که حقوق شهروندی محسوب می‌شود اما لزوما حق بشری نیست.
وی به موضوع امر به معروف و نهی از منکر به عنوان یک مسوولیت همگانی اشاره کرد و گفت: اصل هشتم قانون اساسی سه زمینه وظیفه دولت نسبت به ملت و آحاد مردم نسبت به دولت و مردم نسبت به همدیگر را به عنوان مسوولیت عمومی‌می‌شناسد و در این زمینه می‌توان گفت: دولت نسبت به ملت مسوولیت خود را به خوبی انجام می‌دهد اما واقعیتش این است که در بخش‌های دیگر ما خیلی مشکل داریم.
کواکبیان همچنین با بیان این که برای پایداری حکومت باید مسوولیت اجتماعی جدی گرفته شود گفت: اگر بخواهیم جامعه خود را از بسیاری از مسایلی که مطرح می‌شود به شفافیت برسانیم باید منشور حقوق شهروندی به قانون تبدیل شود.
وی افزود: اگر منشور حقوق شهروندی قانون شود باید ساز و کاری در نظر گرفته شود که همه در اتاق شیشه ای باشند و کسی مصونیت نداشته باشد.
این نماینده مجلس دهم، با بیان این که راه برون رفت از این مسایل حزب است گفت: مردم باید از کانالی مطالبات خود را پیگیری کنند و این کانال، کانال احزاب است. اگر احزاب ما در کشور جایگاه خود را پیدا کنند، آنگاه احزاب مواظب همدیگر هستند و آحاد مردم در پناه احزاب می‌توانند مطالبات خود را پیگیری کرده و خواسته‌های خود را به گوش مسوولان برسانند.
کواکبیان همچنین یادآوری کرد: تازگی‌ها در سه چهار روز اخیر، دیوان محاسبات می‌گوید احمدی نژاد 48 هزار میلیارد تومان تخلف دارد. آیا نمی‌توانستند همان موقع بگویند؟ یک رقمش هفت هزار میلیارد تومان است که می‌گوید به خاطر یارانه‌ها بوده است. ناخنک به هر جایی زدند. من در مجلس بارها گفتم به پرونده احمدی‌نژاد رسیدگی کنید. در کمیسیون اصل 90 کلی پرونده دارد. اگر بررسی می‌کردند جرات نمی‌کرد برای ثبت نام بیاید.
کد مطلب: 397