کواکبیان در دیدار با رئیس گروه دوستی پارلمانی پرتغال و ایران:

امیدواریم سفر رئیس‌جمهور پرتغال به تهران هرچه سریعتر انجام شود

تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۷
Share/Save/Bookmark
 
رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و پرتغال، گفت: ارتباط مستقیم میان شهرهای دو کشور و برقراری پیوندهای خواهرخواندگی میان این شهرها می‌تواند در افزایش سطح روابط تجاری و اقتصادی تاثیر به سزایی داشته باشد.
امیدواریم سفر رئیس‌جمهور پرتغال به تهران هرچه سریعتر انجام شود
رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و پرتغال، گفت: ارتباط مستقیم میان شهرهای دو کشور و برقراری پیوندهای خواهرخواندگی میان این شهرها می‌تواند در افزایش سطح روابط تجاری و اقتصادی تاثیر به سزایی داشته باشد. به گزارش خانه ملت، آدائو سیلوا رئیس گروه دوستی پارلمانی پرتغال و ایران که برای شرکت در مراسم تحلیف ریاست جمهوری ایران به تهران سفر کرده است با مصطفی کواکبیان رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و پرتغال در مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت وگو کرد.
مصطفی کواکبیان در ابتدای این دیدار با اشاره به سفر اخیرش به پرتغال و ملاقات با مقامات پرتغالی گفت: این سفر به عنوان اولین سفر گروه‌های دوستی پارلمانی دو کشور با دستاوردهای قابل توجهی همراه بود و اجرایی کردن توافقات صورت گرفته در این ملاقات در حال برنامه ریزی و در دست پیگیری است.
وی در ادامه این دیدار گفت: ما از گفت وگوی مقامات دو کشور در بالاترین سطح استقبال می‌کنیم و در همین راستا امیدواریم سفر رئیس‌جمهور پرتغال به ایران در اولین زمان ممکن برنامه‌ریزی شده و صورت بگیرد.
رییس گروه دوستی پارلمانی ایران و پرتغال با اشاره به موافقتنامه‌های امضا شده میان دو کشور گفت: ما انتظار داریم تسهیل همکاری‌های بانکی، موافقتنامه‌های لغو مالیات مضاعف، لغو ویزای سیاسی و خدمت، تسهیل صدور ویزاهای گردشگری و برقراری پرواز مستقیم میان تهران و لیسبون سریع‌تر عملیاتی شده و همکاری‌های دو کشور وارد فاز جدیدتری شود.
کواکبیان در پایان با اشاره به ظرفیتهای ایران و پرتغال در زمینه گردشگری، انرژی‌های جایگزین و فسیلی و توانایی‌های علمی و فنی دو کشور گفت: گروه دوستی پارلمانی ایران و پرتغال در مجلس شورای اسلامی از توسعه همکاری‌های فی مابین در زمینه‌های مورد علاقه طرفین استقبال و حمایت می‌کند.وی افزود: ارتباط مستقیم میان شهرهای دو کشور و برقراری پیوندهای خواهرخواندگی میان این شهرها می‌تواند در افزایش سطح روابط تجاری و اقتصادی تاثیر به سزایی داشته باشد، بنابراین پیشنهاد می‌شود این مورد در دستور کار مقامات دو کشور قرار گیرد.
آدائو سیلوا رییس گروه دوستی پارلمانی پرتغال و ایران نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از سفر به تهران و شرکت در مراسم تحلیف ریاست جمهوری ایران گفت: پیام ایران را از رئیس جمهوری ایران در خصوص همکاری گسترده با همه کشورها به ویژه با اتحادیه اروپا در مراسم ادای سوگند دریافت کردیم و امیدواریم در فضای کنونی ایران و پرتغال شاهد توسعه هر چه بیشتر روابط فیمابین باشند.
وی در ادامه این دیدار با اشاره به لزوم تقویت روابط پارلمان‌های دو کشور بر گفت وگو و رایزنی بیشتر گروه‌های دوستی ایران و پرتغال تاکید کرد و گفت: پرتغال خواهان تقویت روابط پارلمانی دو کشور به عنوان عامل تسهیل و تسریع همکاری‌های ایران و پرتغال است و در این راستا مفتخر است که ظرف ماه گذشته میزبان دو هیات پارلمانی از ایران بوده است.
آدائو سیلوا در پایان این دیدار با اشاره به سخنان کواکبیان در خصوص ضرورت اجرایی کردن موافقتنامه‌های دو کشور گفت: لغو روادید سیاسی و خدمت، پرواز مستقیم تهران و لیسبون، افزایش صدور روادید گردشگری و تسهیل همکاری‌های بانکی در دستگاه‌های ذیربط پرتغال، فرایند اداری خود را طی می‌کنند و در آینده نزدیک به مرحله اجرا خواهند رسید.
شایان ذکر است در این دیدار علیرضا رحیمی نایب رئیس و احمدعلی کیخا عضو گروه دوستی پارلمانی ایران و پرتغال نیز حضور داشتند که جداگانه سخنانی در خصوص نحوه توسعه همکاری‌های فیمابین ایراد کردند.
کد مطلب: 396