دبیرکل حزب مردم سالاری همایش مطالبات اصلاحات از دولت اعتدال:

تقویت شاخص‌های جمهوریت باید مورد توجه دولت باشد

تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۲۰
Share/Save/Bookmark
 
دکتر مصطفی کواکبیان، دبیرکل حزب مردم‌سالاری در بخش پایانی همایش مطالبات اصلاحات از دولت اعتدال به بیان دیدگاه‌های خود و اندیشه‌های حزب مردم‌سالاری پرداخته و به جمع‌بندی مباحث مطرح شده در همایش پرداخت.
تقویت شاخص‌های جمهوریت باید مورد توجه دولت باشد
دکتر مصطفی کواکبیان، دبیرکل حزب مردم‌سالاری در بخش پایانی همایش مطالبات اصلاحات از دولت اعتدال به بیان دیدگاه‌های خود و اندیشه‌های حزب مردم‌سالاری پرداخته و به جمع‌بندی مباحث مطرح شده در همایش پرداخت.
به گزارش پایگاه خبری فریادگر، مصطفی کواکبیان در ابتدای سخنان خود، از کمبود وقت و نرسیدن نوبت به سخنرانی تمام کسانی که آماده نطق بودند عذرخواهی کرده و در ادامه شکل‌گیری ایده برگزاری این همایش را در همان زمان انتخابات ریاست جمهوری عنوان کرد. دبیرکل حزب مردم‌سالاری گفت: «بنده خودم 42 شهر برای سخنرانی رفتم. 12 استان و 8 دانشگاه مهم کشور از جمله دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه تبریز، دانشگاه اصفهان، دانشگاه مازندران و کرمانشاه رفتم. واقعا از خودمان می‌پرسیدیم که ما این کارها را برای چه می‌کنیم؟ پست و مقام می‌خواهیم؟ خوشبختانه حزب مردم‌سالاری نشان داده که روی پای خودش ایستاده و من این جا این خبر خوش را می‌دهم که 50 نفر از اعضای اصلی حزب ما در مراکز استان‌ها عضو شورای شهرها شدند و این برای ما افتخار است».
کواکبیان تصریح کرد: «ما دنبال این نیستیم که کسی پستی به ما بدهد. ما داریم مشق دموکراسی می‌کنیم و می‌خواهیم روی پای خودمان بایستیم اما، مطالبات مردم را فریاد می‌کشیم. این مردم واقعا به حق تشخیص دادند که اصلح کاندیداها آقای دکتر حسن روحانی است و به ایشان رأی دادند. من در جشن پیروزی برگزار شده در کرج گفتم که عده ای گفته اند آراء حلال و حرام بوده. گفتم من یک سوال از شما می‌پرسم؛ یک استادی که صدای ربنا سرمی‌دهد اشعار حافظ و مولانا دارد و شناخته شده است او رأیش حلال تر است یا یک کسی که جیگیلی جیگیلی می‌خواند؟ خب خجالت بکشید این چه تقسیم بندی است که گفتید حلال و حرام؟ همه 42 میلیون نفری که رأی دادند رأیشان حلال بود. ما که نمی‌توانیم صف کشی کنیم و تقسیم‌بندی کنیم».
وی در ادامه به تشریح فضای بعد از انتخابات در اندیشه رقبای دکتر روحانی پرداخته و افزود: «اول که آمدند گفتند ما شکست ظاهری خوردیم، امام حسین(ع) هم شکست می‌خورد و ما تابع تکلیف بودیم نه نتیجه. دیدند ثمره این حرف می‌شود 24 میلیون یزیدی در ایران و معنا ندارد! بعد آمدند اصل دموکراسی، اصل رأی و اصل مردم‌سالاری را زیر سوال بردند و گفتند اصلا چرا مردم باید رأی بدهند؟! منویات اصلی موضوع را بروز دادند! لذا همطراز با معیارهای اسلامیت نظام اولین و مهم ترین و اساسی ترین خواسته ما از دولت دوازدهم تحقق کامل همه شاخص‌‌ها و جنبه‌های مردم‌سالاری است. الان فرصت کافی نمانده که برای شما 15 موردی را که امام راحل در سال آخر در سیره عملی و حیاتشان به ما مردم‌سالاری یاد دادند و از دنیا رفتند فهرست کنم».
کواکبیان با تأکید بر اهمیت و شأنیت مردم‌سالاری در جمهوری اسلامی‌ایران اظهار داشت:«مردم‌سالاری مثل اسلام گرایی نظام است. اگر یک خدشه ای به اسلامیت نظام وارد شود همه علما‌ و بزرگان قوم صدایشان در می‌آید؛ و اگر بنا باشد به مردم‌سالاری نظام خدشه وارد شود در اینجا نیز همه علما و ما فعالان سیاسی و احزاب نباید ساکت باشیم. لذا من امروز هم در مجلس گفتم. صدا و سیما دست ما نیست اما دولت می‌تواند لایحه ای بیاورد که رادیو و تلویزیون خصوصی در ایران ایجاد شود تا حرف‌های همه مطرح شود و آن چیزی که باور همه مردم هست گفته شود».
وی همچنین در خصوص دیگر مطالبات اصلاحات و مردم از دولت دوازدهم بیان کرد :«ما کابینه‌ای می‌خواهیم که در خط مطالبات مردم باشد. من تعبیر چندگانه سوز را به کار نمی‌برم اما واقعا با کسانی که حتی در این انتخابات هم دولت را همراهی نکردند باید خداحافظی کنیم. حداقل ماجرا این بود که دولت را در انتخابات حمایت می‌کردند اما عده ای در همین نیز کوتاهی کردند و من کسانی را می‌شناسم که یک گام برای پیروزی آقای روحانی برنداشتند اما متاسفانه در این دولت جا خوش کرده اند. این‌ها در مسیر مطالبات ملت نیستند و حداقل باید این‌ها کنار گذاشته شوند. بنده معتقدم حداقل دو یا سه خانم باید به وزارت برسند. باید از وزرای جوان تر استفاده شود و افراد بالای شصت سال در کابینه نداشته باشیم افراد دیگری که زحمت کشیدند حالا استراحت کنند تا ملت از جوانان خود بهره بگیرند. من می‌گویم چه اشکالی دارد که حداقل یک وزیر از اهل سنت داشته باشیم. نزدیک به پنج یا شش میلیون نفر از اهل سنت پشت سر آقای روحانی ایستادند.»
دبیرکل حزب مردم‌سالاری با تأکید بر اهمیت بحث حقوق شهروندی تصریح کرد: «منشور حقوق شهروندی صرفا برای رونمایی نیست و برای اجراست. لذا اگر این منشور اجرایی شود نخستین بحث آن حزب است. اگر در کشور احزاب داشته باشیم گلایه آقای حکیمی‌پور در خصوص لیست شورای شهر پیش نمی‌آید. هر حزبی می‌آید و داشته‌های خود را رو می‌کند و بر اساس آن امتیاز می‌گیرد. ما واقعا از این حیث مشکل داریم؛ باید در مجلس ما قانون احزاب تغییر کند. باید انتخابات ما حزبی شود. ما در مجلس هشتم و به کمک بعضی از دوستان طراحی کردیم که چطور انتخابات حزبی شود؛ اما این طرح به کمیسیون شورا رفت و بخش حزبش حذف شد و تنها استانی شدنش در میان ماند و ما دیدیم که خب به اصل طرح آسیب وارد شده است و دیگر قابلیت مطرح کردن ندارد. اگر بحث تحزب در کشور جا بیفتد آن وقت برای ما تعجب ندارد که رئیس جمهور کشور فرانسه هم می‌تواند یکنفر 38 ساله باشد؛ حزبی آمده و کار حزبی کرده و دیگر اصلا بحث سن در میان نیست».
کواکبیان در خصوص دیپلماسی دولت دوازدهم و شرایط پیش آمده میان قطر و عربستان نیز به طرح دیدگاه‌های خود پرداخته و تأکید کرد:«در بحث سیاست خارجی همان طور که سایر دوستان نیز گفته اند حتما باید سیاست منطقه ای مان برجسته تر شود. ما در کشورهای خلیج فارس جایگاه بسیار رفیعی داریم. باید بتوانیم از قطر عمان جدیدی بسازیم. قطر نشان داد که نمی‌خواهد نوکر بی جیره و مواجب عربستان باشد. حالا آن‌ها دارند فشار می‌آورند. می‌خواهم بگویم از بحرین و امارات انتظار نیست اما از مصر انتظار می‌رفت که صرفا به خاطر اخوان المسلمین از قطع رابطه با قطر سخن نگوید. در مجموع من معتقدم که باید یک دیپلماسی پنهان در منطقه داشته باشیم و البته یک دیپلماسی آشکار و می‌توانیم با دیپلماسی هوشمندانه پروژه عمان‌سازی قطر را پیش ببریم.
کواکبیان در پایان سخنانش با بیان این نکته که بحث‌های اجتماعی و سیاسی مطلوبی در این جلسه مطرح شد تأکید کرد: « ما باید برای تمام آسیب‌های موجود به خصوص در حوزه‌های اجتماعی مانند بیکاری فارغ التحصیلان و باقی آسیب‌های اجتماعی برنامه داشته باشیم و فریادگر مطالبات باشیم.» وی در پایان از همه حاضران تشکر کرده و از کسانی که به علت کمبود زمان موفق به ایراد سخنرانی نشدند عذر خواهی کرد و از حضور همه نمایندگان مجلس ودبیران کل احزاب و مدیران مسوول مطبوعات و استادان حوزه و دانشگاه و مسوولان اجرایی و اعضای شورای شهر تهران و... تقدیر و تشکر کرد.
کد مطلب: 381