کواکبیان در دیدار سفیر انگلیس:

انتخابات ایران به بسیاری از کشورها درس دموکراسی میدهد

تاریخ انتشار : پنجشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۰۸
Share/Save/Bookmark
 
نیکلاس هاپتون سفیر انگلیس در تهران با مصطفی کواکبیان رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و انگلیس در مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت وگو کرد.

نیکلاس هاپتون سفیر انگلیس در تهران با مصطفی کواکبیان رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و انگلیس در مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت وگو کرد.
به گزارش خانه ملت، نیکلاس هاپتون سفیر انگلیس در تهران با مصطفی کواکبیان رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و انگلیس در مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت وگو کرد.
کواکبیان در ابتدای دیدار با انتقاد از اظهارات گاه و بیگاه مقامات انگلیسی علیه کشورمان گفت: جمهوری اسلامی ایران مهد دموکراسی در منطقه است و در این زمینه با سایر کشورهای منطقه که از حمایت های غرب برخوردارند قابل مقایسه نیست. لذا این اظهارات غیرسازنده مقامات انگلیسی مبتنی بر درک نادرست آن ها از شرایط و اوضاع منطقه است.
وی با اشاره به شرکت گسترده و مثال زدنی مردم ایران در انتخابات اخیر ریاست جمهوری گفت: ایران با این انتخابات می تواند به بسیاری از کشورهای دنیا درس دموکراسی دهد.
رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و انگلیس در ادامه با محکوم کردن حادثه تروریستی شهر منچستر و کشته شدن افراد بی گناه گفت: جمهوری اسلامی ایران با تروریسم و افراطی گری در همه اشکال آن مخالف است و با اینکه بارها پیامدهای حمایت، تسلیح و استفاده ابزاری از گروه های تروریستی را تذکر داده است، اما برخی از کشورهای غربی و هم پیمانان منطقه ای آن ها همچنان از گروه های تروریستی حمایت می کنند که باعث ناامنی و وقوع حوادث تروریستی در سراسر مناطق دنیا شده است.
کواکبیان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ضرورت اجرای کامل سند برجام به عنوان تسهیل کننده روابط ایران و انگلیس گفت: جمهوری اسلامی ایران به همه تعهدات مندرج در برجام عمل کرده است در حالیکه برخی از طرف های این توافق سعی در ایجاد مانع برای اجرای این توافق دارند. ما انتظار داریم تمامی طرف ها به سند و روح آن پایبند باشند.
رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و انگلیس در مجلس شورای اسلامی در پایان این دیدار با اشاره به ارتقاء سطح روابط سیاسی ایران و انگلیس از کاردار به سفیر ظرف یکسال اخیر گفت: در شرایط کنونی واقع بینی و درک بهتر شرایط منطقه می تواند به ارتقاء سطح روابط دو کشور به ویژه روابط پارلمانی فیمابین کمک کند.
نیکلاس هاپتون سفیر انگلیس در تهران نیز در این دیدار با اشاره به استقبال اعضای گروه دوستی پارلمانی انگلیس در مجلس این کشور از توسعه روابط خود با همتایان ایرانی گفت: گفتگو و رایزنی میان نمایندگان مجالس دو کشور می تواند عنصری تسهیل کننده در روابط دو کشور باشد و به افزایش درک و فهم متقابل از شرایط یکدیگر کمک کند.
نیکلاس هاپتون سفیر انگلیس در تهران با اشاره به عزم دولت بریتانیا برای توسعه روابط سیاسی خود با ایران گفت: ایران و انگلیس به عنوان دو کشور بزرگ شناخت مناسبی از یکدیگر دارند و با رفع برخی از موانع همکاری ها می توانند در موضوعات مختلف منطقه ای و جهانی همکاری های خوبی با یکدیگر داشته باشند.
وی همچنین با اشاره به ضرورت اجرای کامل برجام گفت: بریتانیا به عنوان عضو مذاکره کننده و طرف توافق برجام هر اقدامی که جهت اجرای کامل این سند لازم باشد، انجام خواهد داد.
لازم به ذکر است خانم زهرا ساعی نماینده تبریز در مجلس شورای اسلامی و عضو گروه دوستی پارلمانی ایران و انگلیس نیز در این دیدار حضور داشت.
کد مطلب: 369