گزارش کامل پانزدهمین کنگره حزب مردم سالاری

نشست سیاسی اصلاح طلبان

تاریخ انتشار : شنبه ۷ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۱۳
Share/Save/Bookmark
 
پانزدهمین کنگره حزب مردم‌سالاری با شعار«تقویت اعتماد عمومی از طریق آرامش اجتماعی و رشد فضایل اخلاقی، حفظ منافع ملی در تداوم برجام، ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی، برخورد با املاک نجومی و فیش‌های نامتعارف، ارتقای نقش زنان و جوانان، گفت‌وگو و تفاهم ملی، منشور حقوق شهروندی، حزبی شدن انتخابات، لایحه جامع اطلاع‌رسانی، امنیت اجتماعات سیاسی»، روز جمعه مصادف با 6 اسفند 1395 در مجتمع فرهنگی آدینه برگزار شد تا یک روز تاریخی به تقویم سیاسی این حزب پویا اضافه شود.
پانزدهمین کنگره حزب مردم‌سالاری با شعار«تقویت اعتماد عمومی از طریق آرامش اجتماعی و رشد فضایل اخلاقی، حفظ منافع ملی در تداوم برجام، ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی، برخورد با املاک نجومی و فیش‌های نامتعارف، ارتقای نقش زنان و جوانان، گفت‌وگو و تفاهم ملی، منشور حقوق شهروندی، حزبی شدن انتخابات، لایحه جامع اطلاع‌رسانی، امنیت اجتماعات سیاسی»، روز جمعه مصادف با 6 اسفند 1395 در مجتمع فرهنگی آدینه برگزار شد تا یک روز تاریخی به تقویم سیاسی این حزب پویا اضافه شود.

کنگره با قرائت آیاتی از قرآن کریم آغاز شد و پس از پخش سرود جمهوری اسلامی ایران، با دعوت مجری، اعضای هیات رئیسه در جایگاه مستقر شدند تا رسما پانزدهمین کنگره حزب مردم‌سالاری آغاز شود.
دکتر انوشیروان محسنی بندپی، حجت‌السلام والسملمین حسین قیومی، دکتر داریوش قنبری، مهندس اقبال محمدی و سرکار خانم محبوبه یزدی‌فر، اعضای هیات رئیسه کنگره پانزدهم بودند.
اعضای فراکسیون امید مجلس، ‌نمایندگان ادوار مجلس، دبیران کل احزاب و فعالان سیاسی، مدیران مسوولان روزنامه‌ها، اعضای اصلاح‌طلب شورای اسلامی شهر تهران، اعضای منتخب حزب مردم‌سالاری از سراسر کشور، در پانزدهمین کنگره حزب مردم‌سالاری شرکت کردند تا در آستانه 2 انتخابات مهم سال 96، حزب مردم‌سالاری باز هم اقدامی در راستای توسعه تحزب در کشور برداشته باشد.


تقویت اعتماد عمومی برای مشارکت عمومی مردم
دکتر انوشیروان محسنی بندپی، رئیس هیات رئیسه پانزدهمین کنگره حزب مردم‌سالاری، اولین سخنران افتتاحیه بود.رئیس سازمان بهزیستی کل کشور، ضمن خبر مقدم گویی به مهمانان، از فقدان آیت‌الله هاشمی رفسنجانی یاد کرد و گفت: پانزدهمین کنگره حزب مردم‌سالاری در حالی برگزار می‌شود که امسال متاسفانه از فیض پربرکت حضرت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی بی‌بهره شدیم شخصیتی که از استوانه‌های انقلاب و نظام بود و از جمله فرهیختگانی بود که همیشه یار و یاور اندیشه‌های مردم‌سالاری به حساب می‌آمد.
وی افزود: ایشان همیشه برای اصلاح‌طلبان، مشوق بودند و با عدالت محور و سیاست‌های مبتنی بر نگاه استراتژیک، فعالیت سیاسی می‌کردند.
عضو شورای مرکزی حزب مردم‌سالاری در ادامه به انتخابات‌های سال آینده اشاره کرد گفت: در یکی از حساس‌ترین مقاطع تاریخی کشور قرار داریم و همه باید در راستای تحقق مردم‌سالاری در این 2 انتخابات تلاش کنند.
وی به تلاش 15 ساله حزب مردم‌سالاری اشاره کرد و اظهارداشت: حزب مردم‌سالاری در این سال‌های فعالیتش نشان داد که همیشه باید از طریق تقویت اعتماد عمومی، زمینه را برای مشارکت مردم در تعیین سرنوشت سیاسی‌‌اشان فراهم کند.
محسنی بندپی در ادامه با توجه به پست مدیریتی‌اش در سازمان بهزیستی به عملکرد اجتماعی دولت اصلاحات پرداخت و گفت: در دولت اصلاحات، برای مهار آسیب‌های اجتماعی، اورژانس اجتماعی شکل گرفت اما متاسفانه در دولت احمدی‌نژاد، این موضوع به فراموشی سپرده شد و حاصلش امروز این است که شاهد افزایش طلاق و آسیب‌های اجتماعی هستیم.
وی افزود: خوشبختانه اینک با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و با همکاری مجلس، شاهد تقویت سیاست‌های اجتماعی هستیم تا به نشاط اجتماعی برسیم.
عضو شورای مرکزی حزب مردم‌سالاری در ادامه به سیاست‌های کلان حزب به دبیر کلی دکتر مصطفی کواکبیان اشاره کرد و گفت: حزب مردم‌سالاری به دنبال پاسخگویی نهادهای قدرت است و در تلاشیم در راستای افزایش اعتماد عمومی فعالیت کنیم. تا ازدل اعتماد عمومی شاهد افزایش سرمایه‌های اجتماعی باشیم و آینده روشنی برای فرزندان این مرز و بو رقم بخورد.


گزارشی از ستاد اجرایی کنگره
مهندس میرزا بابا مطهری‌نژاد‌ رئیس ستاد اجرایی کنگره پانزدهم حزب مردم‌سالاری در سخنرانی خود، گزارشی از ستاد اجرایی کنگره ارائه کرد.متن کامل این سخنرانی به شرح ذیل است:

«دلی کز عشق گردد گرم، آزردن نمی‌داند !
چراغی را که این آتش بود، مردن نمی‌داند !
دلی داریم که هر چندش بیازاری، نیا زارد !
نه دل سنگ است پنداری، که آزردن نمی‌داند‌!
با یاد امام امت رهبر کبیر انقلاب اسلامی‌ و بنیانگذار جمهوری اسلامی‌ ایران و شهدای گرانقدر این انقلاب از آغاز تا کنون‌ و با تعظیم و تکریم رهبری معظم و همه آنانی که دل در گرو انقلاب اسلامی‌ و ایران و ایرانی ‌دارند، خیر مقدم عرض می‌کنم به شما عزیزان، مهمانان عزیز، شخصیت‌های فرهیخته که با احساس ایفای مسئولیت اجتماعی و بینش و بصیرت سیاسی و رحمت و محبت فرهنگی و اعتقادی، دعوت دبیر کل محترم و ستاد برگزاری کنگره پانزدهم حزب مردم‌سالاری را پذیرفته و شرف حضور دارید. همچنین عرض خوشامد صمیمانه دارم به اعضای محترم حزب مردم‌سالاری از سراسر کشور، اعضای شورای مرکزی، کمیته سیاسی، کمیته داوری، اعضای کمیته‌ها و شاخه‌های حزبی، دبیران و برگزیدگان دفاتر استانی و شهرستانی حزب و اعضای منتخب شعب و دفاتر حزبی سراسر کشور.
با کمال تاثر و تاسف‌، کنگره پانزدهم حزب مردم‌سالاری را، در شرایطی برگزار می‌کنیم که دست روزگار،سپیدار ستبر، استوانه استوار انقلاب، مفسر ژرف‌نگر و عالم روشن‌اندیش، مجاهد خستگی‌ناپذیر، حامی‌باورمند احزاب و نهاد‌های مدنی، حضرت آیت‌الله ‌هاشمی‌ رفسنجانی را به زانو نشاند و حسرت دیدار سایه پر تاثیر حضورش، بس گران بر دل فرزندان راستین انقلاب آوار شد و اندوهی سخت و توانفرسا،بر جانمان نهاد و شرنگ تلخ برکاممان نشاند.
دل شب را، نشای نور ‌می‌زد
قدم در،‌های،‌های دور ‌می‌زد
اگر یک لحظه از غم دور می‌شد
دل دریایی او شور می‌زد !
هرگز رفتنش در باغچه باورمان نخواهد رست !
راه و روش و خاطره اش،در تاریخ این مرز و بوم و جهان پاینده باد.
و اما کنگره حزب مردم‌سالاری‌: زمان درازی است که ‌دنیا و اندیشمندان آن به این نتیجه رسیده‌اند که بدون توجه به مشارکت مردمی‌ نمی‌شود کاری از پیش برد و به توسعه رسید و تجربه بشری، گشودن راه برای ‌فعالیت نهاد‌های مدنی و احزاب ‌را، کوتاه‌ترین و مؤثر‌ترین‌ و تنها ترین راه توسعه ‌شناخته و تجربه کرده است.
گرچه در حوزه فعالیت احزاب در دولت تدبیر و امید، آنچه که مورد انتظار بود، محقق نشده، اما گشایشی که در زمینه ‌فعالیت مجدد خانه احزاب، و نیز روان تر شدن فرایند اخذ مجوز و پیشرفتی در زمینه تعریف جرم سیاسی ‌و ‌تصویب مجدد یارانه احزاب در قانون برنامه، جای سپاس‌ دارد و همچنان به تحقق برنامه و وعده‌های ریاست محترم جمهور امیدوار و گشایش اساسی در فعالیت حزبی را انتظار داریم.
دکتر روحانی در برنامه دولت تدبیر و امید و در بخش احزاب و تشکل‌های مدنی موارد زیر را به عنوان برنامه دولت خود اعلام کرده بود :
- ایجاد زمینه‌های توسعه و تقویت احزاب سیاسی و مسئولیت پذیر کردن کنش‌های سیاسی در جامعه، در سطح ملت و دولت.
- تعریف جرم سیاسی و تشکیل دادگاه جرایم سیاسی در چار چوب قانون اساسی.
- ارتقای منزلت اجتماعی گروه‌ها، سازمان‌ها، نهاد‌های مختلف اجتماعی و سیاسی.
- فراهم نمودن امکان تشکیل اجتماعات، میتینگ‌ها و راهپیمائیهای قانونی و حمایت از امنیت و آزادی آنها
- تقویت نقش احزاب در فرایند تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری‌های سیاسی
بسیار امید داریم، برای تحقق این وعده‌ها که حداقل مطالبات احزاب و مردم را شامل می‌شود، برنامه اجرایی دولت اعلام و انشاء‌الله در دولت بعدی ایشان عملی شود.
دوستان، اندیشمندان، چراغ داران و راه سازان سیاست، حکمت و حکمرانی درست، 38 سال، 15کنگره، بیش از 85 نشست فصلی و ماهانه، یکصدو چهل جلسه کمیته سیاسی، صدها سفر و سخنرانی، میزگرد و مصاحبه و یادداشت و نوشته و کتاب، با هدف همراه شدن در نهادینه کردن قدرت برای کاشت و داشت و برداشت تحرک سیاسی که پیام انقلابی بزرگ بود، نماد و نمود یک باور، یک اراده و یک یقین به درستی روشی است که برای معادله قدرت پاسخی در خور دارد.
اندیشمندان، بزرگان، نظریه پردازان و توصیه‌گران داخلی و بین‌المللی، آنان که بر بام مدیریت و حکمرانی ایستاده‌اند و تمام تحرکات حکمرانان را نظاره کرده و مشاهده و تحلیل می‌کنند، به ما می‌گویند که حزب مدرسه سیاست است، سیاست ورزی بدون حزب و مشارکت مدنی و بدون نهادهای مدنی، به بیراهه رفتن است و از راه فاصله گرفتن است.
بارها گفته‌ایم و باز تکرار می‌کنیم که سیاسی نگهداشتن فضای حکمرانی، یگانه راه پیشگیری از فاجعه است و احزاب مسئولیت و رسالت خطیر سیاسی کردن نهادمند مردم را ازآن جهت بر عهده گرفته‌اند که فضای عمومی‌ را زنده و پویا ساخته و راه را برای گفت و گو و بحث و تبادل نظر و خلق معانی جدید و تازه بگشایند و راه را بر خشونت و ارعاب ببندند و خلق چنین فضایی هنر احزاب است، نه افراد و نه محفل‌ها. که تاریخ ثابت کرده است که محفل مشکل کشور و جامعه را نتوانسته است حل کند و نمی‌تواند که حل کند.
وقتی ساختار سیاسی کشور‌ حزبی باشد، بدین معناست که حزب از عدم اعتماد مردم نگران است و سعی می‌کند پا را کج نگذارد. مردم هم حساس می‌شوند که سرنوشتشان را دنبال کنند و برنامه احزاب برای آنها معنا دارد.حزب چون به مردم به صورت بلند مدت نیاز دارد، تدوین برنامه اداره کشور را بلند مدت می‌بیند، پس وادار می‌شود نگاه استراتژیک برای اداره کشور داشته باشد .
احزاب درون نظام امروز یک فرصت‌اند برای نهادینه کردن قدرت و مشارکت عمومی‌ در ساختار قدرت. زیرا ارزش‌های بنیادین احزاب قانونی کنونی، همان ارزش‌های بنیادین مورد تایید قانون اساسی و بزرگان نظام و ماموریتی که به گواهی قول، فعل و اساسنامه و مرامنامه، برای خود قائلند، حفظ و اقتدار نظام است و این فرصتی است که نباید به تهدید تبدیل شود.
با چنین نگرشی، حزب مردم‌سالاری به عنوان حزبی ‌گسترده ‌و فراگیر ‌دارای ارکان قدرتمند و منظم و دفاتر مشخص در مراکز استان‌ها و تعداد زیادی از شهرستان‌ها ‌‌و‌ اعضای شناسنامه‌دار و وفادار، حزبی که با داشتن تریبونی با نام روزنامه مردم‌سالاری ‌به صورت نوشتاری ‌‌و آن لاین،‌دارای سیستم سراسری کادر بندی و اتوماسیون است و کلیه فرایند ثبت‌نام، پذیرش، صدور کارت عضویت، پی‌گیری و پردازش و نظارت بر فعالیت دفاتر و شعب، به صورت مجازی و از راه دور صورت می‌پذیرد. ‌‌حزبی که با تدبیر و تلاش و برنامه، تمام کنگره‌های سالانه خود را وفق اساسنامه و مرامنامه برگزار کرده و موانع و مشکلات و تعارضات فراروی فعالیت حزبی را بر طرف ‌و در تمام رویداد‌های سیاسی جامعه با تمام توان و تعامل با احزاب و گرو ه‌های همسو اعلام حضور نموده و اصرار دارد که راه نهادینه شدن فعالیت حزبی را هموار و آستانه تحمل سیاسی را ارتقاء دهد.
به همین علت است که با تشکل‌های ‌حزبی همسو ‌در قالب شورای ‌هماهنگی با تمام وجود همکاری و همراهی کرده و خواهد کرد و با هر تشکلی که محوریت افراد جای احزاب را بگیرد، با هر نام و عنوان همراه نخواهد شد.

در پایان گزارش کوتاهی از شکل‌گیری و برگزاری کنگره پانزدهم حزب مردم‌سالاری را تقدیم می‌نمایم :
کمیته سیاسی حزب در جلسات تا بستان 95، مباحث مربوط به کنگره پانزدهم را بررسی و تصویب کرد.
گزارش کمیته سیاسی در اردوی تابستانی حزب ‌که ‌در زنجان برگزار شد، طرح و ‌پیشنهاد تاریخ‌ بهمن ‌برای برگزاری کنگره پانزدهم تصویب‌ و در همین ‌جلسه اینجانب به عنوان ‌رئیس ‌ستاد اجرایی کنگره‌ پانزدهم انتخاب و با حکم دبیر کل فعالیت‌های اجرایی کنگره را با تشکیل واحد‌های اجرایی آغاز کردیم.
- در آذر ماه با تشکیل همایش پیش کنگره برنامه‌های کنگره قطعی شد.
- شعار کنگره پانزدهم در نشست‌های آذر ماه کمیته سیاسی مورد بحث قرار گرفت و در نشست شورای مرکزی طرح و با اصلاحاتی به تصویب رسید:
- تقویت اعتماد ملی از طریق:
- آرامش اجتماعی و رشد فضائل اخلاقی
- حفظ منافع ملی در تداوم برجام
- ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی
- برخورد با املاک نجومی‌ و فیش‌های نامتعارف ‌ ارتقای نقش سیاسی زنان و جوانان
- گفت‌وگو و تفاهم ملی
- منشور حقوق فرهنگی
- حزبی شدن انتخابات
- لایحه جامع اطلاع‌رسانی
- امنیت اجتماعات سیاسی
و امروز دیدگاه‌های اندیشمندان و سخنرانان را پیرامون این شعار‌ها شاهد خواهیم بود.
لازم به ذکر است ‌که با توجه به فاجعه تاسف بار ارتحال حضرت آیت‌الله ‌هاشمی‌ رفسنجانی، تصمیم گرفته شد،تاریخ برگزاری کنگره که بهمن تعیین شده بود را، به بعد از اربعین ارتحال ایشان موکول کنیم، که تاریخ ششم اسفند به این منظور تعیین شد.
- ستاد اجرایی کنگره از اول دی ماه 95 با تشکیل واحد‌های مختلف به شرح زیر و تبیین وظایف و استقرار در دفتر مرکزی حزب مردم‌سالاری برنامه‌های امروز را تدارک دیده است.
- دبیر اجرایی، جناب آقای محمد رضا حقی‌ با همکاری جناب آقای قبادیان
- واحد هماهنگی اداری و ارتباطات خبری با ریاست جناب آقای سید مجید حسینی
- واحد انتشارات و پی‌گیری رئوس قطعنامه با ریاست جناب آقای حمید رضا شکوهی
- واحد تشکیلات با ریاست سرکار خانم اسلامی‌
- واحد روابط عمومی‌با ریاست سرکار خانم جهازیان
- واحد سمعی و بصری با ریاست جناب آقای وحید حقی
- واحد تدارکات،امور مالی و پشتیبانی با ریاست جناب آقای حسین یزدی
- واحد حقوقی با ریاست جناب آقای ‌دکتر کاظمی‌
- واحد تشریفات با ریاست جناب آقای رفیعی شاد ‌ و همکاری جناب آقای دکتر مزینانی
- واحد هماهنگی شعب و دفاتر استانی با ریاست جناب آقای دکتر شمسی پور
- واحد هنری‌ و خلق جلوه‌های ویژه با ریاست جناب آقای دلدم
بدین وسیله‌ از مسئولان ‌و همکاران محترم واحد‌های ‌فوق‌الذکر و دبیران محترم حزب در استانها و شهرستانها و کمیته‌ها حزب و اعضای محترم شورای مرکزی، هیئت داوری، بازرسان محترم تقدیر و تشکر نموده ‌و به استحضار می‌رساند که‌: این کنگره در مراسم افتتاحیه، شاهد ‌ویژه برنامه‌ یاد بود زنده یاد حضرت آیت‌الله ‌هاشمی‌ رفسنجانی‌ ‌و ‌شنونده سخنرانی ‌تعدادی از شخصیت‌های ‌علمی‌، سیاسی و مذهبی و سخنرانی دبیر کل محترم جناب آقای دکتر مصطفی کواکبیان خواهد بود.

‌بعد از مراسم افتتاحیه ‌و بدرقه مهمانان و مدعوین و خبرنگاران محترم، 5 دستور اصلی و جانبی در دستور کار کنگره قرار دارد:
- انتخاب هیات رئیسه
- اصلاح اساسنامه
- معرفی نامزدهای‌ شورای مرکزی ‌و انتخاب ‌شورای مرکزی جدید
- انتخاب دبیر کل
- تصویب محور‌های قطعنامه کنگره
- بحث و بررسی سیاست‌های حزب در مورد انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم و شوراهای اسلامی‌
- تریبون آزاد
- حضور در مرقد مطهر‌ رهبر کبیر انقلاب اسلامی‌ و بنیانگذار جمهوری اسلامی ‌ایران ‌و تجدید بیعت با آرمان‌های ‌امام‌(ره) ‌و ادای‌ احترام و قرائت فاتحه بر مزار ‌آیت‌الله ‌هاشمی ‌رفسنجانی، ‌اقامه نماز مغرب و عشاء ‌و ‌دیدار با حضرت حجت‌الاسلام والمسلمین حاج حسن آقای ‌خمینی یادگار امام و استماع سخنان ایشان.»

لوح یادبود سفیر فلسطین به دبیرکل حزب مردم‌سالاری
در ادامه مراسم، لوح یادبودی از سوی مجلس ملی فلسطین به دبیرکل حزب مردم‌سالاری هدیه شد.لوحی که سفیر از آن به عنوان هدیه و سمبلی برای تشکر فلسطینی‌ها از مسوولین و مردم و حزب مردم‌سالاری به دلیل حمایت از مردم فلسطین، یاد کرد. سپس، سفیر فلسطین به بیان سخنرانی پرداخت.
سفیر فلسطین در تهران تأکید کرد که دلیل ترس آمریکا و اسرائیل از ایران موقعیت جغرافیایی و امکانات نیست بلکه آنکه به دلیل کربلایی و حسینی بودن ایرانی‌ها از این کشور می‌ترسند.
صلاح الزواوی در پانزدهمین کنگره حزب مردم‌سالاری‌، گفت: رابطه بنده با این کشور عزیز، مردم عزیز،‌ رهبری و امام (ره) و آقای هاشمی رابطه بسیار خوبی بوده است.
وی ادامه داد: فوت آقای هاشمی قطعاً ضایعه بزرگی برای اسلام، فلسطین و امت شما و برای بنده محسوب می‌شود. من قبل از اینکه سفیر شوم با ایشان ملاقاتی در بیروت داشتم و برای من بسیار خاطره‌انگیز است.
الزواوی با تأکید بر اینکه مسأله فلسطین مسأله اساسی است، تصریح کرد: چرا آمریکا و اسرائیل از شما می‌ترسند، این به خاطر موقعیت جغرافیایی و امکانات شما نیست بلکه به خاطر حالت بی‌نظیر کربلایی، حسینی و جهادی است که شما دارید.
سفیر فلسطین در تهران با اشاره به برگزاری کنفرانس حمایت از انتفاضه فلسطین، افزود: ایستادن کنار فلسطین و ابراز همدردی با شهدای ما موضوع بسیار مهمی است به خصوص بعد از روی کار آمدن رئیس جمهور جدید آمریکا و تهدیداتی که علیه هفت کشور داشته است.

وقت آن است که به احزاب بیشتر بها داده شود
حجت‌الاسلام والمسلمین حسین قیومی، عضو هیات رئیسه پانزدهمین کنگره حزب مردم‌سالاری دیگر سخنران این مراسم بود.عضو شورای مرکزی حزب مردم‌سالاری به شعار کنگره اشاره کرد و گفت: اعتماد عمومی محصول یک فرایند است و کارهای بسیاری باید انجام داد تا اعتماد عمومی محقق شود.
وی افزود: باید فرصت حضور نخبگان جدید به حلقه مدیران فراهم شود. چرا که هنوز دایره گردش نخبگان بسته است.
حجت‌الاسلام والمسلمین قیومی افزود: احزاب توان کادرسازی دارند و باید شرایط مهیا شود تا از کادرسازی احزاب در عرصه مدیریتی کشور استفاده شود. در این صورت می‌توان گامی در راستای اعتماد عمومی برداشت.
قیومی خاطر نشان کرد: وقت آن رسیده که به احزاب بیشتر بها داده شود.

کولبرها در کردستان می‌میرند اما رسانه‌ها چیزی نمی‌گویند
سخنران بعدی مراسم، دکتر مسعود پزشکیان، نائب رئیس مجلس شورای اسلامی بود.مسعود پزشکیان با بیان اینکه مردم اگر ما را بپذیرند اعتماد عمومی ساخته می‌شود، گفت: حضرت علی(ع)، به مالک اشتر هنگامی که حکومت را در دست گرفت نامه‌ای نوشت و در آن به او توصیه کرد قلبت را برای رحمت به مردم بگشای، لطف و مهربانی بر مردم عرضه‌دار، آنان مانند یک فرصت ببین و مثل یک حیوان درنده به جان و مال آنها دست‌اندازی نکن.
او ادامه داد: حضرت علی (ع) به مالک اشتر تاکید کرد مردم در خلقت و دین برابر و برادر هستند.
نائب رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به اینکه اعتماد عمومی هنگامی به وجود می‌آید که ما برای مردم تب کنیم، اظهار داشت: مردم زمانی که بدانند برای آنها خدمت می‌کنیم، نه دسته و جناحی که داریم قطعا همراه خواهند شد.
پزشکیان با بیان اینکه حضرت علی (ع) به مالک گوشزد کرد حق و عدل را بیشتر از سایر امور باید دوست داشته باشد زیرا عموم مردم را فرامی‌گیرد، تصریح کرد: باید رضایت همه مردم را جلب کنیم، باید جمیع مردم را ببنیم، همه مردم را راضی کنیم. وقتی عامه مردم ناراضی باشند، رضایت عده‌ای خاص به درد نمی‌خورد، نارضایتی عموم باعث می‌شود خواص نابود شوند اما نارضایتی یک عده‌ای خاص با رضایت عوام بخشیده می‌شود.
او با بیان اینکه امروز شرایط به گونه‌ای است که آدم‌های گردن‌کلفت در پاسخ به خدمات می‌گویند وظیفه شما است و باید انجام می‌دادید، ابراز داشت: این افراد هنگامی که از خدمات منع می‌شوند، صدایشان بیشتر از همه درمی‌آید و در مقابل سختی‌ها کمتر تحمل می‌کنند.
وی ادامه داد: این روزها می‌بینیم که کولبرها در کردستان برای امرار معاش خود با سختی فراوان در سرما و از دره‌ها می‌گذرند و همین چندی پیش دو نفر از آنها در این راه فوت کردند اما رسانه ما در این‌باره چیزی نمی‌گوید. در حالی که اگر در تهران یک اسکن نباشد بیست و سی از آن گزارش تهیه می‌کند.
وی خاطرنشان کرد: وقتی نمی‌گذاریم جلوی مجلس عده‌ای حرف بزنند همه می‌فهمند که یک مشکلی است. حاشیه‌نشینی نیز زاییده نبود عدالت در کشور است.
پزشکیان در پایان تأکید کرد: باید شاخصی تعیین شود تا برای هر شهر اعتبار مشخصی در نظر گرفته شود. اینگونه اعتماد مردم جلب می‌شود. باید با انصاف و عدالت با مردم برخورد کرد.
او ادامه داد: اگر دغدغه مردم را رساندیم از آنها هستیم در غیر این صورت خیر، از عموم مردم نیستیم. حضرت علی (ع) به مالک اشتر گفت گرایشت و میلت به طرف مردم باشد اما امروزه این مشکلی است که در سیاستگذاری و قانون داریم.
این نماینده اصلاح‌طلب مجلس با بیان اینکه با زبانی که هیچ‌کس نمی‌فهمد دم از عدالت و انصاف می‌زنیم، عنوان کرد: با زبانی که همه می‌فهمند ضدعدالت و بهداشت هستیم. آزادی و انصاف را همه می‌فهمند، وقتی یک عده‌ای را بزرگ و عده‌ای را کوچک می‌کنیم همه می‌فهمند. پزشکیان در پایان تاکید کرد: دلیل بر اینکه ما خوب و بد هستیم آن چیزی که خداوند بر زبان بندگانش جاری می‌کند، مردم ما را قبول کند، صالح هستیم غیر از این دیگر هیچ نیستیم.


اقدامات خلاف قانون اساسی باید کنار گذاشته شود
دکتر علی مطهری هم در افتتاحیه پانزدهمین کنگره حزب مردم‌سالاری سخنرانی کرد.نائب رئیس مجلس شورای اسلامی در ابتدا به خاطر برگزاری این کنگره به دبیرکل و اعضای حزب مردم‌سالاری تبریک گفت: و خاطرنشان کرد: امیدوارم پانزدهمین کنگره حزب مردم‌سالاری، مفید و موثر باشد.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در ادامه به جایگاه احزاب اشاره کرد و گفت: حکومت‌ها برای توسعه به احزاب نیازمند هستند. البته احزاب همه دارای مزایایی هستند و هم ممکن است با معایبی همراه باشند.
علی مطهری در ابتدا به مزایای احزاب پرداخت و گفت: از مزایای احزاب این است که اتاق فکر حکومت‌ها هستند و می‌توانند برای حکومت، کادرسازی انجام دهند و مدیران را پرورش دهند.
وی افزود: این مزیت برای آن است که جلوی افراد فرصت‌طلب و حراف که روانشناسی جامعه را می‌دانند، برای ورود به قدرت گرفته شود. چرا که در نبود احزاب قدرتمند، افرادی که صلاحیت‌های لازم را ندارند، می‌توانند با حرافی به قدرت برسند.
نائب رئیس مجلس در ادامه خاطر نشان کرد: آگاهی بخشی به مردم توسط احزاب، از دیگر مزایای وجود احزاب به حساب می‌آید.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: تسهیل کار مردم در زمان انتخابات تا مردم سرگردان نباشند هم از دیگر ویژگی‌های احزاب به حساب می‌آید.
وی در ادامه به تهدیدهای احزاب پرداخت و گفت: پدیده حزب‌پرستی، و تعصب حزبی از بین رفتن استقلال فکری اعضا و محدود شدن به بخشی از جامعه از جمله تهدیداتی است که احزاب باید نسبت به آن مراقب باشند.
علی مطهری در ادامه به عملکرد حزب مردم‌سالاری پرداخت و گفت: در جریان فعالیت‌های حزب مردم‌سالاری هستم و در مجموع روش این حزب را در عرصه سیاسی می‌پسندم. هم به اصول و هم به اصلاحاتی که باید انجام شود، توجه دارد.
وی به روش اعتدالی حزب مردم‌سالاری اشاره کرد و گفت: حزب مردم‌سالاری در چند سال اخیر در جامعه موثر بوده است.
نائب رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه به شرایط بین‌المللی پرداخت و گفت: اینک با پدیده‌ای به نام ترامپ در دنیا مواجه هستیم که به هر حال آثاری در پی دارد که صف‌بندی جدیدی در منطقه خاورمیانه پدید آورده است.
وی افزود: اگر به کنفرانس مونیخ نگاه کنیم که کشور عربستان و ترکیه و اسرائیل، اظهارات واحدی داشتند و به صراحت علیه ایران موضع‌گیری کردند.
مطهری اظهار داشت: خاورمیانه بعد از ترامپ، شرایط جدیدی پیدا کرده و برخی کشورها اظهار وجود و عرض اندام می‌کنند.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: باید نسبت به خطرات و موانعی که در اجرای برجام ایجاد می‌کنند، بسیار هوشیار بود و از انجام هر واکنش احساسی خودداری کرد و اجازه داد ترامپ و مشکلاتش با چین و ناتو و اروپا تنها بماند.
وی افزود: نباید در نقض برجام، پیش‌قدم شویم، چون این خواسته ترامپ برای بر هم زدن توافق است.
مطهری گفت: ترامپ می‌خواهد با واکنش ما، بهانه‌ای برای این داشته باشد که تفاهم برداشته شود. اگر قرار است چنین اتفاقی بیفتد، باید از سوی طرف آمریکایی باشد. در آن صورت اروپا، رودرروی آمریکا قرار خواهد گرفت.
نائب رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه به توفیقات ایران در سوریه و عراق اشاره کرد و گفت: برگزاری کنفرانس انتفاضه در تهران، اقدامی حکیمانه بود. چون فلسطین در حال فراموشی بود.
وی در ادامه گفت: بهتر است ما بیشتر درباره اسلام در جهان صحبت کنیم و آن را گسترش دهیم و حساسیت‌های مردم منطقه را برنیا نگیزیم. از اسلام حمایت کنیم و آن را تبلیغ کنیم و نباید زیاد با تعصب مذهبی حرکت کنیم. چراکه از ابتدای انقلاب هم هدف همین بوده که جبهه واحد اسلام در برابر دشمن ایجاد شود.
نائب رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه به ضرورت همبستگی ملی اشاره کرد و گفت: قبول داریم که مردم با هم قهر نیستند، اما عده‌ای از مردم گلایه‌هایی دارند و معتقدند برخی اقدامات خلاف قانون اساسی انجام می‌شود.
وی افزود: بحث حصر، ممنوع‌التصویری، سخت‌گیری بر منتقدان و مثلا زندانی کردن حجت‌الاسلام والمسلمین احمد منتظری به نظر من این تنگ نظری و تندروی است.
مطهری خاطرنشان کرد: ایشان سندی از پدرشان منتشر کردند که مسوولان مربوطه گفتند ما آن را قبول نداریم و جواب داده شد این سندی بود و طبیعتا باید منتشر شود.
وی افزود: نباید به خاطر انتشار یک سند انقلاب اسلامی، کسی را زندانی کنیم چراکه تفرقه و تشتت از عوامل انقراض اجتماعات بشری است.
علی مطهری با اشاره به عوامل انقراض اجتماعات بشری که در قرآن کریم آمده، گفت: غلبه ظلم بر عدالت، فساد اخلاقی، ترک امر به معروف و نهی از منکر، تفرقه و تشتت، از عوامل انقراض اجتماعات بشری است. که اگر ایجاد تفرقه بر وحدت غلبه کند، جامعه باقی نخواهد ماند که مهمترین مثال و مصداق آن، انقراض حکومت عثمانی توسط اروپایی‌هاست.
وی افزود: وحدت نیاز جامعه امروز ماست.

گرامیداشت یاد هاشمی رفسنجانی در کنگره
در ادامه برنامه، کلیپی درباره آیت‌الله هاشمی رفسنجانی پخش شد که سبب شد تا در فضایی احساسی، یاد این بزرگمرد سیاست در ایران، زنده نگه داشته شود.
کلیپی که با اشک بسیاری از حضار همراه شد.
کلیپ شامل تصاویری هم از خداحافظی تاریخی مردم ایران با پیکر فقید آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی بود.
یکی دیگر از برنامه‌های کنگره اهدای لوح یادبود آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی به خانواده معزز ایشان، بود. مراسمی که با دعوت از خانواده ایشان همراه بود. فائزه هاشمی به نمایندگی از خانواده آیت‌الله در کنگره حاضر بود.
پیش‌ از اهدای این لوح، دکتر محمدعلی وکیلی، نماینده مردم تهران در مجلس با محوریت نقش هاشمی رفسنجانی در تحقق مردم‌سالاری در ایران، سخنرانی کرد.محمدعلی وکیلی در ابتدا با اشاره به تداوم فعالیت حزب مردم‌سالاری و همت در برگزاری سالانه کنگره همایش گفت: کار این حزب قابل تحسین است و حتی در فصل خزان سیاسی هم، فعالیت‌اش را تعطیل نکرد.
وی در ادامه به جایگاه ویژه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در بین مردم اشاره کرد و گفت: اعتبار اجتماعی یک مقوله یک شبه نیست، بلکه سال‌ها فعالیت سبب شده تا آیت‌الله هاشمی در بین مردم تا این میزان دارای اعتبار باشند.
وی افزود: در تاریخ معاصر، ساختار مردم‌سالاری ایران مدیون آیت‌الله هاشمی رفسنجانی است.
وی افزود: طیف‌های مختلف سیاسی با آیت‌الله، به رسمیت شناخته شدند. وکیلی در ادامه گفت: آقای هاشمی، همواره خود را در معرض رای مردم قرار می‌داد و ترجیح داد با رای مردم در جایگاه حاکمیتی قرار گیرد. نماینده مردم تهران در مجلس خاطرنشان کرد: ایشان برای تحقق مردم‌سالاری خطر را پذیرفت و در سال 69 با حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری، در حقیقت کمک به مردم‌سالاری کرد. در 76 اگر هاشمی نبود. معلوم نبود مسیر 2 خرداد چگونه پیش‌بینی می‌شد و با به رسمیت شناختن 2 جناح سیاسی و تلاش برای سلامت انتخابات، کمک کرد مردم‌سالاری ریشه بدواند.
در 84 به رغم کارشکنی‌ها و تخریب‌ها، باز هم در میدان حاضر شد.
در 88، در یک سوی انتخابات قرار گرفت. و باز هم توهین‌ها و تخریب‌ها را تحمل کرد. در 92 و 94 باز هم با حضور اثر گذارش به مردم‌سالاری در ایران کمک کرد.
وی افزود: هاشمی یک پشتیبان برای مردم بود و امروز خلاء هاشمی احساس می‌شود. هر گاه بحرانی پدید می‌آمد، به دلیل اندیشه به خیر عمومی و دغدغه‌‌مندی اشان برای منافع ملی، مردم احساس امنیت می‌کردند که او هست.
وکیلی گفت: هاشمی مورد اعتماد همسایگان کشورمان هم بود و سرمایه وجودشان، محصور به درون مرزهای کشور نبود.
نماینده مردم تهران در مجلس خاطرنشان کرد: هاشمی، ترمز افراطی‌گری‌ها بود.
وی افزود: اگر چه هاشمی تکرار نشدنی است، اما راهش ماندگار است.


اهدای لوح یاد‌بود آیت‌الله هاشمی به فرزندش
در این قسمت از کنگره، با دعوت فائزه هاشمی، با حضور دبیرکل و اعضای هیات رئیسه، لوح یادبود آیت‌الله به فرزندش اهدا شد.در متن این لوح تقدیمی از پانزدهمین کنگره حزب مردم‌سالاری آمده است:
«کجا خفته‌ای، ای بلند آفتاب
زجاخیز و بر فرق گردون بتاب
اگر بیمت از طعنه عنصری است
زمانه نشسته بدین داوری است
سخنهایتان یک به یک گوش کرد
تو را ماند و او را فراموش کرد
روز حادثه، ده‌ها میلیون چشم گریان بدان جهت، فرش شد و راه را باز کرد تا پیکر مطهر آیت‌الله از آن بگذرد که ایشان با انقلاب، « مواسا » کرد‌؛ نه فقط با جان و مال، که با همه آبروی خویش، تا انقلاب بدنام نشود‌. همواره بار گران بر دوش کشید تا دیگران، سبک بال از گردنه‌های خطرناک بگذرند .
آیت‌الله، اسلام و انقلاب و امام و ایران و ولایت فقیه و رهبری نظام را یکجا به دل باور داشت و خالصانه و ارادتمندانه بدانها عشق می‌ورزید به همین علت آن‌ها را بر خود و خواسته‌های خود ترجیح داد تا باور کنیم که در پاکبازی تالی نداشت‌. به عقیده‌مندی همین ارزش‌های بی‌مثال بود که ذرات وجودش، تعالی آن‌ها را می‌خواست و در این راه، کنایت و طعن نارفیقان و لعن نابخردان را می‌پذیرفت شخصیت پاکباز و کهنه انقلابی معاصر، زمینه حضور خیلی از تازه آمدگان را فراهم ساخت تا حتی صلاحیتش را رد کردند و مصداق سخن مولانا پیش چشم آمد که:
او عصاتان داد تا پیش آمدید
آن عصا از خشم بر وی می‌زدید
با این که دلش را پرخون کردند به همه قوت قلب بخشید با این که به اسلام عشق می‌ورزید نه زاهد نمایی کرد و نه زهد فروخت و پیوسته اعتدال را نگه داشت . در برابر متنسکان جاهل و عالمان متهتک، پاسخش به تعبیر قرآنی فقط « سلام » بود‌. به امام ( ره ) به دیده مراد می‌نگریست و در مقابلش فروتنی مرید مسلوب‌الاختیار داشت و این، به سبب نیاز و آز و ترس نبود به دلالت عشق بود .
آیت‌الله، مجتهدی روزآمد و مجاهدی نستوه بود. آری بانی و حافظ وحدت بود و هوش سیاسی‌اش را هیچکس نداشت، فضیلت ممتازی که دوست و دشمن بدان معترف بودند . صبری که داشت می‌توانست هر توطئه‌‌ای به همراه حکمت و اعتدال خنثی و از سر انقلاب و مردم دور کند .
در جمع بزرگان انقلاب هیچکس نبود که به مانند ایشان تحمل آن همه بی‌مهری و بد‌اخلاقی و ناروایی را
داشته باشد .
آیت‌الله، عبد صالح خدا بود هرچند که گروهی آگاهانه و به مقصود ویا ناآگاهانه نخواهند و نشناسند و ندانند مظلومیت ایشان بیش از بهشتی، صبوری‌اش بیش از همه و آزار خاطرش نه چنان بود که هرکس طاقت و تحمل آن را داشته باشد .
سخت مورد وثوق امام خمینی(ره) بود و جمهوری را به تایید جمهور ناس باور داشت‌؛ بقا و بازوان آن را احزاب سیاسی، سلایق و نحله‌های فکری و در تضارب آرا می‌دید و... آری او شخصیت بی‌بدیل حامی‌ تحزب در ایران پس از انقلاب بود به مرگ جسمانی‌اش اگر باور کنیم، به حق « ثلمه »‌ای بود و هست که هرگز جبران نمی‌شود . وی جانشین ناپذیر بود . اما آیت‌الله ‌هاشمی‌(ره) نمرد و نمی‌میرد بلکه زنده‌تر از همیشه است چون اگر جسمش در میان ما نیست، یادش، فکرش، انس و آدابش و مشی زندگی اش تا همیشه با این ملت در همه عصرها و نسل‌ها، ماندنی تر از هر ماندنی خواهد بود :
هرکجا بزم سماعی است نشانی زمن است
نیست از نیستی ام کم که به هرجا هستم
با تکریم و ارادت‌: دکتر مصطفی کواکبیان
دبیر کل حزب مردم سالاری
پانزدهمین کنگره حزب مردم‌سالاری
6 اسفند 95»


رعایت قانون باید پایه حرکت در کشور باشد
فائزه هاشمی هم در این کنگره سخنرانی کرد.او که تحت تاثیر کلیپ پخش شده، گاه اشک بر چشمانش به یاد پدر، جاری می‌شد، با اشاره به یاد و خاطره آیت‌الله هاشمی، گفت:‌ آقای هاشمی از ابتدای انقلاب به وجود حزب اعتقاد داشت و پس از پیروزی انقلاب اسلامی حزب جمهوری اسلامی را تأسیس کردند که درباره انحلال آن خودشان بارها توضیح داده‌اند.
وی ادامه داد:‌ وجود حزب می‌تواند پایه اساسی برای پیشرفت دموکراسی و آبادانی در کشور باشد.
هاشمی با تأکید بر اعتقاد به رأی مردم توسط آیت‌الله هاشمی رفسنجانی افزود: ایشان به رأی مردم و دموکراسی اعتقاد زیادی داشت و معتقد بود مردم پایه همه چیز در کشور هستند و مصداق این اعتقاد این است که در تمام این سال‌ها تنها کسی که بیشترین مناصب خود را با رأی مردم کسب کرد آیت‌الله هاشمی بود، تنها کرسی ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام از سوی رهبری تعیین شده بود.
این فعال سیاسی خاطرنشان کرد: تقویت احزاب و مردم از مهمترین کارهایی است که می‌توانیم در مشی و راه آقای هاشمی ادامه دهیم. از سویی آقای هاشمی به وحدت اصلاح‌طلبان اعتقاد داشت و بعد از سال ۸۸ و در انتخابات‌های بعدی با تأکید ایشان بر این موضوع موفقیت‌های زیادی به دست آمد.
هاشمی یادآور شد: پس از فوت ایشان هم باید همین مسیر وحدت ادامه پیدا کند. اختلاف نظرها و دوقطبی بودن در کشور امری طبیعی است اما آشتی ملی موضوعی است که می‌توان در حرکت سیاسی به آن توجه کرد و کشور را به وحدت رساند.
وی با تأکید بر رعایت قانون و توجه به قانون در کشور خاطرنشان کرد: اگر پایه مسائل کشور رعایت قانون باشد و کسی با کسی فرقی نکند وحدت ملی نیز شکل می‌گیرد. علیرغم اینکه نظرات متفاوتی در کشور وجود دارد.
هاشمی تأکید کرد: حضور ناباورانه مردم در تشییع آقای هاشمی و مراسم‌های مختلفی که در سراسر کشور به صورت خودجوش توسط مردم برگزار شد زاویه‌ای دیگر از شخصیت ایشان را حتی برای ما که خانواده او هستیم باز کرد، اینکه اعتماد به آقای هاشمی تا چه میزان بود و فوت ایشان چه جوش و خروشی در کشور ایجاد کرد.


ضرورت تقویت تحزب در کشور
حجت‌الاسلام والمسلمین رسول منتجب‌نیا، قائم مقام حزب اعتماد ملی هم از جمله سخنرانان این مراسم بود.این فعال سیاسی با اشاره به برگزاری پانزدهمین کنگره حزب مردم‌سالاری، گفت: موفقیت حزب در برگزاری 15 کنگره را خدمت دبیرکل، شورای مرکزی و اعضای حزب مردم‌سالاری تبریک عرض می‌کنم.
وی در ادامه به جایگاه احزاب اشاره کرد و افزود: باید در راستای تقویت تحزب و حرکت به سوی نظام حزبی حرکت کنیم تا شاهد توسعه همه جانبه باشیم.
منتجب‌نیا گفت: امیدوارم در آینده شاهد این باشیم که نظام سیاسی مبتنی تحزب و حزب‌گرایی باشد.

اختصاص 5 کرسی برای زنان در شورای مرکزی حزب مردم‌سالاری
با پایان یافتن مراسم افتتاحیه، بعد از استراحی کوتاه، کنگره وارد نشست حزبی شد.
آقایان ابوالقاسم کواکبیان، محمد پازوکی، و بلوری و سرکار خانم نورانیان اعضای هیات رئیسه نشست بودند، در ابتدا پیشنهادات اصلاح اساسنامه حزب مردم‌سالاری به رای گذاشته شد و پیش از انتخابات شورای مرکزی به تصویب رسید.

موارد اصلاح اساسنامه به شرح زیر است:
1- در تبصره 2 ماده 17 عبارت «و نمایندگان مجلس شورای اسلامی» پس از عبارت «اعضای پنج دوره اول شورای مرکزی» اضافه می‌شود. یعنی متن تبصره به شرح زیر می‌باشد:
تبصره 2- شرط یک سال سابقه عضویت در مورد اعضای پنج دوره اول شورای مرکزی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی منتفی است.
2- تبصره‌ای به عنوان تبصره 6 به ماده 17 به شرح زیر اضافه می‌شود.
تبصره 6- حداقل پنج نفر از زنان داوطلب باید جزو منتخبان اصلی شورای مرکزی باشند در صورتی که داوطلبان زن به این تعداد حائز اکثریت آرا نشده باشند حاضرین آرای کمتر تا سقف پنج نفر جایگزین می‌شوند.

انتخابات شورای مرکزی و هیات داوران
پس از آن، انتخابات شورای مرکزی و هیات داوران با روش انتخابات الکترونیک برگزار شد و شورای مرکزی و هیات داوران جدید، با رای اعضای کنگره انتخاب شدند.
با برگزاری انتخابات به روش الکترونیکی از میان 76 کاندیدا، 31 نفر برای هشتمین دور شورای مرکزی حزب مردم‌سالاری برگزیده شدند.اسامی اعضای شورای مرکزی به شرح زیر است:
دکتر مصطفی کواکبیان، محمد پازوکی، ابوالقاسم کواکبیان، امین عباسی، شهباز علیزاده، فرهاد عبدالعلی‌پور، ولی درویشی، جواد شرفخانی، ایرج رضایی، میلاد محمدی، همت قلی‌زاده، امیراحمد زنداور، آرش حبیبی، کیومرث فرهادی، مصطفی سگوند، زهرا اسلامی، حمیدرضا ایلخانی، علی نقی کیانی، جواد کاظمی، رضا شمسی‌پور، صفرعلی طاهری، رضا جلالی، مهرداد مسعودی، محی‌الدین مرادی، داریوش قنبری، عباس مزینانی، مریم درباریان، رضا حقی، محبوبه یزدی‌فر، عطیه نیک‌جوانی و سمیه حیدری.
گفتنی است اسماعیل اسلامی، امیرپویان رفیعی‌شاد، اقبال محمدی، صلاح‌الدین کریمی، جابر فضلی و محمدحسین روانبخش به عنوان اعضای علی‌البدل انتخاب شدند.
اسامی اعضای هیات داوران هم به شرح زیر است:
حسین بنی‌اردلان، سیدمجید حسینی، حسین سپهوند و محمدرضا کواکبیان.
اعضای علی‌البدل هیات داوران هم رضا کهتر و مرتضی دهرویه شدند.


محورهای قطعنامه
محورهای قطعنامه پانزدهمین کنگره حزب مردم سالاری نیز به شرح زیر اعلام شد.

فعالیت‌های تشکیلاتی:
‌حمایت حزب مردم سالاری از اجماع اصلاح طلبان در انتخابات مجلس دهم علیرغم برخی انتقادات
‌راهیابی دبیرکل حزب مردم سالاری به عنوان منتخب مردم تهران به مجلس شورای اسلامی
‌همایش روز پزشک برگزاری مرتب جلسات دفتر سیاسی و شورای مرکزی حزب، اردوی تابستانی و پیش‌کنگره حزب
برگزاری همایش سراسری اشتغال با حضور صاحبنظران اقتصادی کشور در هتل المپیک
تداوم تلاش برای نهادینه ساختن فرهنگ فعالیت حزبی در عرصه سیاسی
تلاش برای محور قرار دادن احزاب به جای اشخاص در شورای هماهنگی جبهه اصلاحات
برنامه ریزی برای حضور هدفمند در انتخابات ریاست جمهوری آتی
برنامه ریزی مستقل برای حضور گسترده در انتخابات شوراهای اسلامی سراسر کشور
محورهای سیاسی :
حمایت از اصل گفت و گو و تفاهم ملی با هدف تقویت اعتماد عمومی
لزوم انسجام اصلاح‌‌طلبان برای انتخابات اردیبهشت 96
حمایت از گام مهم دولت در ارائه منشور حقوق شهروندی و پیگیری جدی برای عملیاتی شدن آن توسط دولت
حزبی شدن انتخابات به عنوان اصل محوری در سیاست داخلی
ضرورت برقراری امنیت در اجتماعات سیاسی با رویکرد عدم نقض آزادی بیان
ضرورت چاره اندیشی برای مساله حصر آقایان موسوی و کروبی و خانم رهنورد و رفع محدودیتهای آقای خاتمی
اطلاع رسانی درباره دستاوردهای دولت در آستانه انتخابات ریاست جمهوری و مقایسه با عملکرد دولت گذشته
دیپلماسی و سیاست خارجی:
حمایت از رویکرد دیپلماتیک دولت در تحقق برجام با تاکید بر حفظ منافع ملی در تداوم برجام
ضرورت خودداری از همراهی با مواضع تند افراطیون حاکم بر کاخ سفید با هدف ناکام ساختن آنها
تاکید بر اصل برجام به عنوان یک اصل بین المللی مورد اجماع ایران و اتحادیه اروپا که آمریکا به تنهایی قادر به نقض آن نیست
تاکید بر این که لغو تحریم، با قطعنامه شورای امنیت حاصل شده و بازگرداندن آن با تصمیم یک کشور امکانپذیر نیست
ضرورت حفظ جان و مال ایرانیان در هر نقطه از جهان با تاکید بر ضرورت پیگیری دیپلماتیک برای آزادی ملوانان ایرانی دربند دزدان دریایی
ضرورت پیگیری وعده مهم ارتقای ارزش پاسپورت ایرانی با لغو روادید بین ایران و تعدادی دیگر از کشورهای جهان
ضرورت برپایی کنگره حج همراه با عزت ایرانیان
هماهنگی و انسجام سیاست‌های دفاعی با سیاست خارجی
مواضع اقتصادی :
ضرورت تسریع در ایجاد اشتغال به عنوان مهمترین دغدغه اقتصادی کشور، علیرغم کاستی‌های دولت قبل
تلاش برای ایجاد رونق محسوس اقتصادی
حمایت از رویکرد دولت در کاهش بیسابقه تورم و حفظ نسبی ارزش پول ملی
برخورد جدی تر نظام با املاک نجومی به موازات مقابله با فیش‌های حقوقی نامتعارف
تعیین تکلیف پرونده های مهم تخلفات مالی دولت قبل و برخورد با تسهیل کنندگان این تخلفات
افزایش تولید و صادرات نفت به عنوان یک موفقیت اقتصادی و اهرم دیپلماتیک
ضرورت تسریع در جذب سرمایه گذاران خارجی در حوزه های مختلف اقتصادی
رفع شکاف های حقوقی کارکنان دستگاههای مختلف اجرایی و خدماتی در حوزه های دولتی و غیردولتی
چاره اندیشی اساسی برای هدفمندی یارانه‌ها به عنوان یکی از معضلات اقتصادی برجای مانده از دولت قبل
تدابیر اجتماعی:
ارتقای نقش سیاسی زنان و جوانان به عنوان یک ظرفیت مغفول مانده در عرصه های سیاسی _ اجتماعی
تسریع در ارائه و اجرایی شدن لایحه جامع اطلاع رسانی
تلاش برای تقویت آرامش اجتماعی و رشد فضایل اخلاقی
لزوم افزایش توجه بیشتر به آموزش و پرورش و فرهنگیان به عنوان مهمترین نهاد آموزشی آینده سازان کشور
ضرورت تقویت نگرش کیفی به حوزه آموزش عالی به جای نگرش کمی
چاره اندیشی برای مقابله با افزایش آسیب های اجتماعی
نگرش جدی تر به محیط زیست به عنوان یک اصل ضروری و تلاش برای جبران کاستی های گذشته
گسترش ورود گردشگران خارجی به کشور و ضرورت نگرش جامع و مدون برای بهره گیری از پتانسیل های گردشگری ایران در جهت ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی
 
کد مطلب: 330