کواکبيان در نطق ميان دستور صحن علني مجلس تشريح کرد:

پايه‌هاي اساسي طرح اصلاح‌طلبان براي گفت‌وگو و تفاهم ملي

تاریخ انتشار : جمعه ۲۹ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۲۷
Share/Save/Bookmark
 
دکتر مصطفي کواکبيان نماينده مردم شريف تهران، ري، اسلامشهر، شميرانات و پرديس در صحن علني مجلس پايه‌هاي اساسي طرح اصلاح‌طلبان براي گفت‌وگو و تفاهم ملي را تشريح کرد .
متن کامل نطق به شرح زير مي‌باشد:

با عرض سلام و ادب خدمت نمايندگان محترم در خانه ملت و با عرض تسليت به مناسبت ايام سوگواري حضرت فاطمه الزهرا سلام‌الله عليها و با گراميداشت سالروز قيام شکوهمند مردم قهرمان تبريز در 29 بهمن 1356 در اين فرصت کوتاه پنج دقيقه‌اي پنج نکته کوتاه را متذکر مي‌شوم.

1- در آستانه چهلمين روز ارتحال عالم جليل‌القدر مجاهد نستوه و مجتهد عالي‌مقام اميرکبير دوران حضرت آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني قرار داريم با تقديم برترين سلام‌ها و درودها به روح پرفتوح آن بزرگمرد عرصه سياست و عقلانيت و تدبير و تحزب پيشنهاد مي‌کنم به دليل آنکه ايشان اولين رئيس مجلس نظام برآمده از انقلاب اسلامي بودند حتما به مناسبت ويژه‌اي مجلس نکوداشت جهت تجليل از شخصيت عظيم‌الشان آن عزيز از دست رفته از سوي هيات رئيسه مجلس تدارک ديده شود. زيرا مردم در تشييع باشکوه عزت و عظمت ايشان را بر همگان ثابت نمودند.

2- در آستانه انتخابات سرنوشت‌ساز ارديبهشت 96 قرار داريم براي چندمين بار تکرار مي‌کنم نبايد سياست‌هاي کلي انتخاباتي ابلاغي از سوي مقام معظم رهبري که بيش از چهار ماه است ابلاغ شده است بر زمين بماند! ضرورت شفاف‌سازي هزينه‌هاي تبليغاتي ضرورت نقش‌آفريني احزاب و تشکل‌هاي سياسي ضرورت جلوگيري از دخالت نيروهاي مسلح و قواي سه‌گانه و وزارتخانه‌ها و دستگاه‌هاي تابعه در جهت‌گيري انتخاباتي، ضرورت استفاده از فناوري‌هاي نوين در امر شمارش و اخذ آرا، ضرورت تعريف دقيق مفهوم رجال سياسي و مذهبي و امثال اينها؛ دولت محترم بايد توجه کند طرح‌هاي دوفوريتي مجلس ممکن است به بار مالي منجر شود و يا با ايراد شوراي نگهبان مواجه شود و به انتخابات پيش رو نرسد لذا مصرانه خواهش مي‌کنم دولت هرچه زودتر قبل از ورود مجلس به بحث بودجه لايحه دوفوريتي براي تحقق سياست‌هاي کلي مقام معظم رهبري در موضوع انتخابات ارائه دهد.

3- در آستانه هفتم اسفند اولين سالگرد برگزاري انتخابات مجلس دهم هستيم هرچند در انتخابات ما نمايندگان منتخب وعده‌هاي زيادي به مردم داديم بنده به عنوان يک اصلاح‌طلب عرض مي‌کنم ما چندان مناسبات دروني و شکل‌گيري کميسيون‌هاي مجلس را نتوانستيم ساماندهي کنيم و لذا شرمنده هستم از ملت شريف ايران و مردم فهيم تهران، ري، اسلامشهر، شميرانات و پرديس به ويژه کساني که به امثال ما راي دادند به خاطر عدم تحقق وعده‌ها به ويژه در امر اشتغال و رونق توليد هرچند بر ميثاق با ملت مجددا تاکيد مي‌کنم يک لحظه و سرسوزني از حقوق مردم کوتاه نخواهم آمد.

4- نمايندگان محترم طرح گفت‌وگو و تفاهم ملي که ما اصلاح‌طلبان مطرح مي‌کنيم چند پايه اساسي دارد:
اولا: پذيرش فصل‌الخطاب بودن رهبر معظم انقلاب و قانون اساسي. ثانيا: عدم مصادره امام و رهبري و قانون اساسي و سپاه و بسيج امثال آقاي هاشمي‌رفسنجاني از سوي يک جناح خاص (در همين جا اينجانب از مقام معظم رهبري درخواست مي‌نمايم به دفتر خويش دستور فرمايند زمينه ارتباطات را با اصلاح‌طلبان شناخته شده و معتقد به حضرت امام (ره) و رهبر معظم و قانون اساسي را بيشتر از قبل فراهم نمايند) ثالثا: پذيرش معيارهاي اخلاقي و ارزش‌هاي ديني و موازين اسلامي در روابط بين جريان‌ها و جناح‌ها و احزاب و تشکل‌ها و فعالان سياسي که اينجانب با همکاري دوستان خويش شاخص‌هاي مهم آن را پيش‌نويس نموده‌ام در همين جا برخوردي که با روحاني مبارز و همکار عزيزمان جناب حجت‌‌الاسلام مازني در زادگاه خويش در روز 22 بهمن انجام شد همه ما محکوم کنيم که عده‌اي با تصوير به دار آويخته شده محصوران آمدند مانع سخنراني ايشان شدند علي‌رغم اينکه استاندار و فرماندار و نماينده محترم اين منطقه در مجلس برنامه‌ريز‌ي‌ها و موافقت خودشان را اعلام کرده بودند با چنين روش‌هايي هيچ تفاهم ملي آن هم در آستانه انتخابات آتي شکل نمي‌گيرد آن هم با ماجراجويي‌هاي غير منطقي و جنجال آفريني آقاي ترامپ تازه وارد شده به عرصه سياست و رياست جمهوري آمريکا.

5- با تشکر از حدود 80 نفر از نمايندگان و همکاران عزيز که در نشست فراکسيون ديپلماسي و منافع ملي با دکتر ظريف حضور داشتند اميدوارم عزيزان ديگر هم در اين بزرگترين فراکسيون صنفي و تخصصي شرکت نمايند تا از ظرفيت ديپلماسي پارلماني و گروه‌هاي دوستي و بين‌المجالس جهاني براي اهداف و منويات انقلاب شکوهمند اسلامي در سطح جهان بهره‌مند شويم.

در همين جا از رئيس محترم مجلس درخواست مي‌کنم حداقل يک اطاق 4×3 را به دفتر بين‌المجالس جهاني اختصاص دهند چون چندين بار به معاونان محترم بين‌المللي و اجرايي گفته شده اما نتيجه نگرفته‌ايم که ناچار شدم در اينجا متذکر شوم.
کد مطلب: 327