دکتر کواکبیان در مراسم نماز جمعه گرگان تشریح کرد:

ویژگی‌های ده‌گانه و ممتاز آیت‌الله هاشمی‌ رفسنجانی

تاریخ انتشار : جمعه ۲۴ دی ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۱۰
Share/Save/Bookmark
 
دکتر مصطفی کواکبیان دبیرکل حزب مردم‌سالاری و نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی امروز در مراسم نماز جمعه گرگان به تفصیل خصوصیات و ویژگی‌های ده‌گانه و ممتاز رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام را تشریح کرد.
دکتر مصطفی کواکبیان دبیرکل حزب مردم‌سالاری و نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی امروز در مراسم نماز جمعه گرگان به تفصیل خصوصیات و ویژگی‌های ده‌گانه و ممتاز رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام را تشریح کرد.
به گزارش پایگاه خبری فریادگر، وی از خصوصیاتی ده‌گانه همچون «انقلابی‌ مومن و مقاوم»، «فقیه روزآمد و کارا»، «سیاستمدار مدبر و معتدل»، «مدیر شجاع و قاطع»، «ملجا و پناهگاه مردم»، «رهرو واقعی امام و رهبری»، «شخصیت فرهنگی و طرفدار علم»، «خدمتگزار صدیق انقلاب و نظام»، «طرفدار واقعی تحزب و تشکیلات سیاسی» و «اخلاق‌مدار صادق و بی‌ریا» در مورد آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی سخن گفت و تاکید کرد ما بعید است به این زودی‌ها بتوانیم شخصیت جامع آن مجاهد نستوه را در بین مسوولان دلسوز نظام و انقلاب پر کنیم.

متن کامل سخنان نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی به شرح زیر است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم
والحمدلله رب‌العالمین...
قال‌الله الحکیم: من المومنین رجال صدقوا ما عاهدوا الله علیه...
باور نمی‌کردم در عزای رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام سخن بگویم و بعید می‌دانم حالا حالاها هم عظمت وجودی آن مجاهد نستوه را درک کنیم و هم بتوانیم جای خالی ایشان را پر کنیم. حقیقتا ضایعه جبران‌ناپذیری است که هیچ چیزی نمی‌تواند آن را رفع کند.
البته من از حضرت آیت‌الله نور مفیدی که بقیه‌السلف امامان جمعه‌ای که از حضرت امام خمینی(ره) حکم دارند می‌باشند تشکر می‌کنم که با همراهی مسوولان استان، شهر را سیاهپوش کردند و برای آن بزرگوار مراسم گذاشتند و این فرصت را برای ما فراهم فرمودند.
چون فرصت بسیار کوتاه است بنده در اینجا ده ویژگی از مرحوم مغفور آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی بیان می‌کنم و اشاره‌وار برای هرکدام مستندی را توضیح می‌دهم.
اول از انقلابی بودن و شکنجه‌های سخت دوران رژیم ستم‌شاهی برای برپایی انقلاب باید گفت که ایشان هم مومن به انقلاب بود و هم در راه انقلاب، استقامت و شکیبایی به خرج داد که براساس آیات قرآن، آن کسانی که می‌گویند خداوند پروردگار ماست و در این مسیر استقامت می‌ورزند به این‌ها گفته می‌شود ترس و واهمه و نگرانی نداشته باشند و به آنان بشارت بهشت داده می‌شود.
دومین ویژگی آن عزیز از دست رفته این بود که او یک فقیه برجسته و عالم ممتاز بود که فقاهت سنتی را به صورت پویا و روزآمد مطرح می‌کرد و می‌خواست مباحث فقهی در زندگی مردم جریان داشته باشد.
خطبه‌های تحلیلی ایشان از ماندگارترین خطبه‌های تاریخ انقلاب است، ایشان مسلط به تفسیر قرآن و فلسفه اسلامی و معارف دینی و آموزه‌های ائمه اطهار(ع) بود.
سومین ویژگی ‌آن شخصیت بزرگوار این بود که هم سیاستمدار بود هم سیاست‌شناس و هم سیاست‌ورز که البته مبتنی بر عقلانیت و تدبیر و اعتدال بود بنده افتخارم این است که از همان ابتدای پیروزی انقلاب خودم را دانش‌آموخته مکتب سیاست ایشان می‌دانم. او هیچگاه اهل افراط و تفریط نبود و چه در سیاست داخلی و چه سیاست خارجی و روابط بین‌المللی همواره اهل تدبیر و اعتدال بود. او لنگرگاه همه جریان‌های سیاسی و تعادل‌بخش جناح‌ها بود.
او یک سفر به عربستان داشت که چه دستاوردهای مثبت برای حج و روابط دوجانبه داشت. او همواره به همه جناح‌ها درس اعتدال و تدبیر می‌آموخت. بنده حتی معتقدم دولت کنونی دستاوردهای مثبت برجام را مدیون راهنمایی‌های آیت‌آلله هاشمی‌رفسنجانی است.
چهارمین مین ویژگی ایشان این بود که در دوران‌های سخت مبارزه و پس از انقلاب و حتی در این اواخر مدیر قوی با تصمیمات قاطع و شجاعانه بود. همه ما به خاطر داریم که در فرماندهی جنگ و در زمان پذیرش قطعنامه 598 به امام خمینی(ره) پیشنهاد داد که بگذاریم این خبر را من به مردم اعلام کنم و از آبروی خود مایه بگذارم که البته امام خمینی(ره) آن را نپذیرفتند و فرمودند جام زهررا می‌نوشم.
پنجمین خصوصیت ایشان این بود که در تمام مراحل قبل و پس از انقلاب، ملجا و پناهگاه مردم و زجر‌دیدگان انقلاب بود او همواره از محرومان و مستضعفان دفاع می‌کرد و همگان را به این مسیر دعوت می‌کرد.
ششمین خصوصیت ایشان این بود که هیچگاه با امام و رهبری زاویه نداشت و رهرو واقعی برای ولایت فقیه بود. او شخصیتی بود که پیام مقام معظم رهبری به خوبی خط بطلانی بود که عده‌ای با کمال وقاحت ایشان را مخالف رهبری و جزو خواص بی‌بصیرت می‌دانستند. رهبری فرمودند 59 سال با ایشان رفیق بودم و این رفاقت از بین‌الحرمین شروع شد و در طول این 6 دهه علی‌رغم اختلاف سلیقه هیچگاه چنین رفاقتی از هم گسسته نشد. اعتقاد ایشان به ولایت فقیه و امام و رهبری از مهمترین ویژگی‌های آیت‌الله هاشمی رفسنجانی بود او همواره ما را به همین مساله سفارش می‌فرمودند. نقش ایشان در یاری به امام خمینی(ره) و شکل‌گیری رهبری مقام معظم رهبری و کمک به ایشان بر کسی پوشیده نیست.
جناب آقای هاشمی رفسنجانی یک شخصیت فرهنگی و علمی و عالم‌پرور بود. تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی تنها یکی از ثمرات وجودی ایشان بود و می‌خواست همه امور براساس تخصصی و کارشناسی پیش برود و این هفتمین ویژگی‌ ‌ایشان بود.
و اما هشتمین خصوصیت ایشان این بود که‌ در دوران هشت ساله ریاست‌جمهوری و چه ‌سه چهار بار ریاست مجلس و چه در مقام ریاست مجلس خبرگان و چه در دوران چندین ساله مجمع تشخیص مصلحت نظام هیچگاه از تلاش شبانه‌روزی و خستگی‌ناپذیر خویش فروگذاری نکرد و حقیقتا مردم هم با تشییع چند میلیونی خویش، خدمات صادقانه او را پاس داشتند. فکر نمی‌کنم پس از ارتحال امام خمینی(ره) ما هیچ تشییع جنازه‌ای به این وسعت داشتیم مردم همواره قدردان خدمتگزاران صدیق خویش هستند که با این گستردگی در مراسم حضور یافتند.
نهمین ویژگی آن یار دیرین امام و رهبری طرفداری از تخرب و تشکل‌های سیاسی بود او اولین تشکل اسلامی و سراسری را به نام حزب جمهوری اسلامی با همراهی مقام معظم رهبری و شهیدان بزرگواری همچون شهید دکتر بهشتی و شهید دکتر باهنر و مرحوم آیت‌الله موسوی اردبیلی تاسیس کرد. ایشان یکبار خودش می‌گفت از درون زندان ستمشاهی فکر ایجاد ‌ تشکل بود و پس از پیروزی انقلاب اسلامی با کمک مالی امام‌خمینی(ره) حزب جمهوری اسلامی را راه‌اندازی کرد و او همواره راه برون رفت از مشکلات سیاسی را تحزب می‌دانست.
آخرین خصوصیت برجسته آیت‌الله هاشمی رفسنجانی اخلاق محوری و امتزاج آن با سیاست بود. او بی‌ریا بود و صادقانه با مردم برخورد می‌کرد او هیچگاه اهل زهدفروشی و ریاکاری نبود و نمونه واقعی برخوردهای اخلاقی و قانونمداری بود او هیچگاه به خاطر یک دستمال حاضر نبود قیصریه را به آتش بکشاند و همواره علی‌رغم همه ناملایمات و سختی‌ها و محدودیت‌ها دست از اخلاق و قانون برنداشت.
البته در زمینه این ویژگی‌های دهگانه هر کدام ده‌ها نکته وجود دارد که در این مجال مختصر امکان بیان آن وجود ندارد ولی به هر حال هاشمی به تعبیر امام‌خمینی(ره) از مردان تاریخ است که همواره نام او زنده و پاینده است.
با تشکر مجدد از امام جمعه معزز و نماینده ولی‌فقیه در استان گلستان و استاندار و معاونان و فرماندار گرگان و نمایندگان محترم که همگی از دوستداران آقای هاشمی‌رفسنجانی هستند و با گرامیداشت یاد همه شهدا به ویژه شهیدان نماینده استان در مجلس ششم و مخصوصا شهید قندهاری سخن خویش را به پایان می‌برم.
نثار روح همه شهدا و روح پرفتوح آیت‌الله هاشمی رفسنجانی فاتحه مع‌ صلوات

گزارش تصویری
کد مطلب: 309