تکرار مناظره داغ !

کواکبيان در مناظره با مدير مسوول کيهان: آقاي شريعتمداري شيوه شما ما را به تحريم‌هاي بين‌المللي سوق خواهد داد
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۱:۳۲
Share/Save/Bookmark
 
شنبه شب، برنامه متن و حاشيه در قاب تلويزيون، ميزبان مناظره مصطفي کواکبيان و حسين شريعتمداري بود تا خاطره مناظره داغ اين 2 در سال 88 باز هم تکرار شود. مناظره‌اي که باز هم داغ تمام شد و بازتاب زيادي در بين مردم داشت بدين ترتيب «تکرار مناظره داغ» رقم خورد.
تکرار مناظره داغ !
‌برنامه «متن و حاشيه» ديشب با حضور «حسين شريعتمداري» مدير مسئول روزنامه کيهان و «مصطفي کواکبيان» نماينده تهران و عضو فراکسيون اميد مجلس شوراي اسلامي از شبکه 3 سيما روي آنتن رفت.
شريعتمداري در ابتداي اين مناظره در پاسخ به سؤالي درباره نامه اخير 30 نفر به ترامپ براي اعمال تحريم‌ها عليه ايران، اظهار داشت: اين 30 نفري که به رئيس جمهور جديد آمريکا نامه نوشتند افراد خيلي دم‌دستي هستند و در حد و اندازه قد و قواره‌اي نيستند که براي اقدام‌شان انگيزه خاصي تعريف کنيم، اين گونه جريانات را دشمنان به صورت بادکنکي پرورش مي‌دهند و از زبان آنان حرف‌هايي که خودشان مي‌خواهند را مطرح مي‌کنند.
وي افزود: اين ماجرا ريشه ديگري دارد و بسيار گسترده‌تر و مهم‌تر از اين موضوع است که به نظرم بهتر است بيشتر به آن مسئله توجه کنيم.
مدير مسئول روزنامه کيهان تصريح کرد: آقاي مهدي هاشمي فرزند هاشمي رفسنجاني که از مسئولان عاليرتبه نظام هستند، نوار صوتي دارند که در آن نوار صوت با يکي از همکاران‌شان تماس مي‌گيرند و وقتي مي‌بينند که او قرار است از محل زندگي‌اش به واشنگتن برود، از او مي‌خواهند حتماً با خزانه‌داري آمريکا تماس بگيرد تا تحريم‌ها عليه ايران افزايش يابد، هم نوار صوتي اين مکالمه وجود دارد و هم آن طرف مقابل اين مسئله را مطرح کرده است.
شريعتمداري همچنين تأکيد کرد: تعدادي از همين افراد اصلي که در فتنه بودند، از اوباما درخواست مي‌کنند که تحريم‌هاي شديدتري را عليه ايران اعمال کند، واژه‌ تحريم‌هاي فلج‌کننده از داخل کشور مطرح شده بود. آقاي سفير وقت اتريش، در ايران با تعجب مي‌گويد اين دو رئيس‌جمهور اسبق ايران در ملاقات با بنده خواستند که غرب در شيپور تقلب و نقض حقوق بشر در ايران بدمد تا ايران را تحريم کند.
در ادامه اين مناظره مصطفي کواکبيان نماينده تهران و عضو فراکسيون اميد مجلس شوراي اسلامي در سخناني با تأکيد براينکه آن 30 نفري که به ترامپ نامه نوشتند تا ايران را تحريم کند به دنبال براندازي نظام هستند و اين انقلاب و نظام را دوست ندارند، گفت: تحريم‌ها عليه ايران از همان ابتداي پيروزي انقلاب اسلامي وجود داشته که اين موضوع هم به خاطر ذات اين انقلاب است.
وي با بيان اينکه اين 30 نفر کار بسيار ناپسندي انجام دادند و محکوم است، گفت: هيچ فرد شناسنامه‌داري در بين اين افراد نيست اينکه آقاي شريعتمداري از فايل صوتي مهدي هاشمي صحبت مي‌کنند، بايد بگويم اين افراد نيستند که بحث شد، متأسفانه ما مي‌خواهيم همه چيز را به يکديگر ربط دهيم اين افراد آن طرف مرز هستند و فراري هستند، خيلي‌ها بودند که از کشور فرار کردند حتي چند خبرنگار خبرگزاري فارس هم پيش از اين پناهنده شدند، اينکه کسي قبلاً در جايي بوده و بعداً از کشور رفته و مواضعش تغيير کرده را نبايد به يکديگر ربط دهيم، اين تحريم‌ها ضد ملت ايران است و من معتقدم اساساً خوب است اطلاعيه‌اي دهيم و اين موضوع را محکوم کنيم که البته بنده اين مسئله را به برخي دوستان گفتم اما آنان گفتند با اين اقدام اين افراد بزرگ مي‌شوند، اصلا موضوعيتي ندارد و بحث مسئله مهمي نيست.
کواکبيان ادامه داد: اين تحريم‌ها، عليه حکومت نيست بلکه عليه ملت ايران است، در جمهوري اسلامي ايران خيلي فاصله‌اي بين حکومت و ملت نبايد ببينيم، هر تحريمي عليه ايران به معناي تحريم عليه ملت ايران است. وي افزود: در 23 آبان شخص شريعتمداري در روزنامه کيهان نوشت که درخواستمان اين است که برجام پاره شود و از بين برود، اين صحبت چه مفهومي مي‌تواند داشته باشد؟ خيلي‌ها در داخل از روي کار آمدن ترامپ ذوق زده شدند.
در ادامه حسين شريعتمداري در سخناني گفت: بنده در مصاحبه‌اي گفتم تنها کار عاقلانه‌اي که اين ديوانه (ترامپ) مي‌تواند انجام دهد پاره کردن برجام است، معتقدم برجام خسارت محض است، ما نبايد مسائل را رد و گم کنيم.
شريعتمداري با بيان اينکه وقتي عده‌اي عليه آقايان چيزي مي‌گويند تمامي سايت‌ها و روزنامه‌ها در محکوميت آن مسئله مطلب منتشر مي‌کنند اما حالا چرا نمي‌آيند درباره سندي که ويکي‌ليکس هم آن را منتشر کرده و آقاي هاشمي و آقاي خاتمي پيغام دادند غرب در شيپور تقلب و نقض حقوق بشر بدمد، صحبت کنند و به اين مسائل پاسخ دهند.
وي با اشاره به بخشي از اظهارات کواکبيان که درباره پناهنده‌ شدن برخي خبرنگاران فارس مطلبي را مطرح کرد، گفت: مسئولان خبرگزاري فارس بايد به اين مسئله پاسخ دهند، اما آقاي کواکبيان! چرا بيش از 60 نفر از روزنامه‌نگاران مدعي اصلاحات، وزير دولت اصلاحات و معاونان دولت اصلاحات همگي قرار کردند و امروز در VOA و BBC فعاليت مي‌کنند؟ چرا به اين مسائل شما پاسخ نمي‌دهيد. قطعاً کساني که فرار کردند نظراتي دارند و نظرات‌شان ضد انقلاب است.
مدير مسئول روزنامه کيهان همچنين گفت: بنده مي‌گويم اگر نظرات اين افراد که ضد انقلاب هستند در داخل کشور دنبال شود معلوم است که بين داخلي‌ها و آنان پيوند وجود دارد و معتقدم روزنامه‌هاي اصلاح‌طلب همان نظرات را در داخل کشور دنبال مي‌کنند.
کواکبيان با بيان اينکه چقدر آدم بايد ساده باشد که نداند مايکل لدين با اين کدها مي‌خواهد ماها را به جان هم بيندازد و اختلاف ايجاد کند، گفت: اين مسئله را بينندگان بايد قضاوت کنند چرا که واقعاً در مخيله آدم نمي‌گنجد.
وي افزود: آيت‌الله هاشمي رفسنجاني هم‌اکنون رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام هستند يعني رئيس مجمعي که بايد اختلاف بين مجلس و شوراي نگهبان را حل و فصل کند. آنگاه ايشان از آمريکا درخواست تحريم‌هاي فلج‌کننده مي‌کند؟مدير مسئول روزنامه مردم‌سالاري يادآور شد:‌ جناب آقاي خاتمي 8 سال رئيس‌جمهور اين کشور بودند و اين حداقل انصاف است کسي که 8 سال رئيس جمهور اين کشور بوده از آمريکا درخواست افزايش تحريم ايران مي‌کند؟ کد آقاي مايکل لدين کد آقاي شريعتمداري است اما واقعيت نيست.
وي با بيان اينکه روزنامه کيهان کشور را به سمت تحريم مي‌برد، گفت: آقايان مي‌گويند برجام بايد پاره شود و آقاي ترامپ زودتر ما را از شر برجام خلاص کند. واقعيت اين است اگر برجام در کار نبود نمي‌خواهم بگويم جنگ مي‌شد اما تحريم‌ها ادامه پيدا مي‌کرد و افزايش مي‌يافت.
کواکبيان با تأکيد براينکه ما در بحث برجام با يک قطعنامه حداقل زيرآب تمام تحريم‌ها را زديم، گفت: اين که آمريکايي نقض عهد کردند و بانک‌هاي آنها به تعهدات خود عمل نکردند بحث ديگري است.
وي افزود: آقاي شريعتمداري مي‌گويد چه کساني اين مسئله را تعقيب مي‌کنند اگر فرصت بدهيم به من چندين کد مي‌آورم که ضد برجام و ضد آقاي ظريف زده شده آقاي ظريفي که پيش‌قراول مذاکرات بوده و رزمنده ديپلماسي است اما ما در حال خالي کردن پشت ايشان هستيم. آقاي ظريف مذاکره نکند يعني تحريم‌ها پيدا مي‌کند بنابراين چه کساني اين هدف را دنبال مي‌کنند.
شريعتمداري در پاسخ به کواکبيان مبني براينکه اگر برجام نبود تحريم‌ها ادامه پيدا مي‌کرد، گفت: مگر در حال حاضر تحريم‌ها برداشته شده است، خير. هيچ يک از تحريم‌ها برداشته نشده آقاي کواکبيان در حالي از برجام دفاع مي‌کنند که مسئولان و صاحبان اصلي ماجرا با صراحت مي‌گويند که دستاورد برجام تقريباً هيچ بوده است.
مدير مسئول روزنامه کيهان در پاسخ به اين اظهارات کواکبيان که برجام سايه جنگ را از سر ايران برداشت، تأکيد کرد: سايه جنگ را نيروهاي مقاومت از سر مملکت کم کردند نه مذاکرات؛ آقاياني که مي‌گويند ظرف 5 دقيقه آمريکا مي‌تواند با يک بمب همه چيز ما را از بين ببرد و يا حين مذاکرات مي‌گويند خزانه خالي است مي‌خواهم بگويم آنها هستند...
در ادامه اين برنامه کواکبيان به پاسخ به اين سؤال مجري مبني براينکه گونه‌شناسي جريان ضد انقلاب را چگونه مي‌بينيد و از چه جنسي است، اظهار کرد: طبيعتاً کساني که از پيدايش انقلاب رضايت ندارند به دنبال براندازي بودند.
وي در همين رابطه افزود: من معتقدم هر جريان سياسي اصلاح‌طلب و اصولگرا هم که بخواهد ملت در مضيقه، تنگنا و فشار باشد هم ضدانقلاب است چون جرياني که بخواهد مردم مأيوس شوند در خط ضد انقلاب قرار دارد.
نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي ضد انقلاب خارج‌نشين رسماً شمشير را مي‌کشد، گفت: بعضي از ماها در داخل حرف‌هاي ضدانقلابي مي‌زنيم اما فکر مي‌کنيم داريم به انقلاب خدمت مي‌کنيم که البته گونه‌شناسي ضد‌انقلاب آنهايي هستند که رسماً دنبال براندازي هستند اما ما گاهاً به خاطر ندانم کاري و جهالت کاري مي‌کنيم که عرصه را براي براندازان فراهم مي‌کنيم. بنابراين نبايد بگوييم افرادي که در خارج نشسته‌‌اند صرفاً ضد انقلاب هستند.
وي با اشاره به مسئله نفوذ تصريح کرد: مقام معظم رهبري چندي پيش مسئله نفوذ را مطرح کردند و لذا مي‌توان گفت که خيلي‌ها قيافه حزب‌اللهي دارند اما بحث اصلي آنها نارضايتي آنها از نظام و انقلاب است و مي‌خواهند اين نظام نباشد. بنابراين هر کسي دنبال براندازي است حتماً ضد انقلاب خواهد بود.
شريعتمداري در پاسخ به گونه‌شناسي جريان ضد انقلاب و جنس آنها اظهار داشت: همه آنهايي که با انقلاب سر سازگاري ندارند در طيف ضد انقلاب قرار مي‌گيرند و در اين طيف گونه‌هاي مختلف وجود دارد.
وي در مورد مسئله نفوذ نيز گفت: دوران بيانيه و اطلاعيه صادر کردن فلان گروه ضد انقلابي گذشته است و يا اينکه فلان نفوذي تروري در کشور انجام شود کار اصلي نيست بلکه آنان هدف ديگري را دنبال مي‌کنند.
به اعتقاد مدير مسئول روزنامه کيهان هدف نفوذي‌ها حضور در کانون‌هاي تصميم‌ساز و سياست‌پرداز نظام است که براي شناخت اين گونه نفوذي‌ها فرمول‌هايي وجود دارد اما وقتي مسير حرکت يک جريان، دولت، دستگاه قضا و مجلس باشد و احساس مي‌کنيد در اين مسير پيچ‌‌وخم‌هايي که نبايد باشد پديد مي‌آيد و با مطالب قبلي در تناقض است يعني اينکه براي مردم دردسر ايجاد شود. به عنوان مثال وقتي که شما معيشت مردم را در تنگنا قرار دهيد يا آقاي رئيس جمهور قول داده بود ارزش پول ملي را بالا ببرد اما امروز دلار به 4 هزار تومان رسيده بنابراين بايد نگران کساني بود که احياناً به مسئولان ما در کانون تصميم‌ساز و سياست‌‌پرداز مشاوره مي‌دهند.
شريعتمداري ادامه داد: همين الان 110 هزار ميليارد تومان معوقات بانکي وجود دارد که در دست 108 نفر است. بنابراين کساني که در اين زمينه کوتاهي مي‌کنند شايد نتوان نام‌شان را ضدانقلاب گذاشت اما کساني که چنين مشاوره‌هايي مي‌دهند قطعاً بدانيد که ضد انقلاب هستند.
وي با بيان اينکه امروز نزديک به 40 ميليارد دلار سالانه واردات قاچاق وجود دارد، گفت: واردات قاچاق باعث مي‌شود که کارگاه‌هاي صنعتي تعطيل و اشتغال ضربه ببيند در حالي که شما نياز به اشتغال دارد حتي کترينگ قطارهاي مسافري به يک شرکت اتريشي واگذار مي‌شود و يا ساخت بزرگراه تهران - شمال را به شرکت خارجي داده مي‌شود بنابراين من معتقدم وقتي چنين پلشتي‌هايي پديد آيد و اين با آنچه قبلاً قول داده شده در تناقض آشکار است بايد نگران ضد انقلابيوني بود که نفوذ کرده‌اند.
مدير مسئول روزنامه کيهان در پاسخ به اين پرسش مجري مبني براينکه مسائلي که شما به آن اشاره مي‌کنيد مسائل جديدي نيست و در گذشته نيز وجود داشته اما چگونه اين را به يک جريان نفوذ تازه به وجود آمده مرتبط مي‌کنيد، گفت: من از اين جهت مي‌گويم که ماجرا به جهتي مي‌رود هم قول داده بودند که نرود و هم نوعي بي‌تفاوتي در کنار آن مي‌بينيم.
شريعتمداري افزود: وقتي ما شعار ما مي‌توانيم سر مي‌دهيم واقعاً شعار درستي است ديگر نبايد بگويم که توان توليد ما در حد آبگوشت بزباش باشد و يا بگوييم بايد مدير از خارج وارد شود؛ من نمي‌خواهم بگويم کسي که اين حرف را مي‌زند ضد انقلاب است اما اين وسط بايد جرياناتي گشت که چنين سياست‌هاي را به عنوان مشاوره پيش‌روي برخي مسئولان قرار مي‌دهند.
کواکبيان به اظهارات شريعتمداري مبني براينکه دلار 4 هزار و 100 تومان شده است، گفت: يکي از بحث‌هاي روان‌شناسي گران شدن دلار اين است که مخالفان برجام در داخل مرتب با برجام مخالفت مي‌کنند که اگر اينها مخالفت نمي‌کردند دلار گران نمي‌شد. البته نمي‌خواهم استناداً بگويم حتماً اينگونه است.
وي ادامه داد: در پايان جنگ تحميلي دلار 400 تومان بود و در پايان دولت آقاي هاشمي رفسنجاني دلار به 800 تومان رسيد و در پايان دولت اصلاحات حدود 1100 الي 1200 تومان بود اما يک دفعه در دولت آقاي احمدي‌نژاد به 4 هزار تومان رسيد که مي‌گفتند جمشيد بسم‌الله در چهارراه استانبول دلار مي‌فروشد چرا آقاي شريعتمداري آن زمان هيچ چيز نمي‌گفت.
کواکبيان خطاب به شريعتمداري درباره 110 هزار ميليارد تومان معوقات بانکي در اختيار 108 نفر گفت:‌ من اتفاقاً ثابت مي‌کنم اين 108 نفر که معوقات بانکي دارند بيشتر دوستان آقاي حسين شريعتمداري‌اند يا ياران و طرفداران ما.
دبيرکل حزب مردم‌سالاري اضافه کرد: اگر قرار باشد دلار هر 8 سال دو برابر شود الان 4 سال از عمر دولت گذشته، بنابراين دلار طبيعتاً‌ بايد 6 هزار تومان مي‌شد بنابراين بايد به آمارهايي که مي‌دهيم توجه شود چرا که مباحثي که آقاي شريعتمداري در بحث‌هاي اقتصادي مطرح مي‌کند واقعيت ندارد. به عبارتي يک سري حرف‌هاي کليشه‌اي است که ايشان هميشه در کيهان گفته‌‌اند. در مورد آبگوشت بزباش نيز حالا يکي يک حرف بي‌ربطي زد بنابراين اين به کليت اقتصاد کشور ربطي ندارد.
وي با اشاره به درز کردن جزئيات جلسه کميسيون امنيت ملي مجلس با ظريف اشاره و خاطرنشان کرد: مـتأسفانه اخلاق نيز رعايت نمي‌شود و امام جمعه‌اي نيز به اين مطالب اشاره کرده که اين انصاف نيست. اگر ما با دولت مخالفيم رسماً بگوييم با دولت مخالف هستيم اما چرا بحث‌ها را به گونه‌اي آسمان و ريسمان مي‌کنيم که نتيجه خود را از آن بگيريم.
کواکبيان خطاب به شريعتمداري گفت: آقاي شريعتمداري اگر مي‌خواهد به انقلاب خدمت کند، مدتي استراحت کرده و ‌دست از اين کارها بردارد اگر دلار ارزان نشد، شما يک بار ديگر ما را دعوت کنيد. شريعتمداري در پاسخ به ادعاي کواکبيان مبني براينکه آناني که مخالف دولت هستند رسماً اعلام کنند که مخالفند، اظهار داشت: مخالفت با دولت رسماً ارزشمند نيست بلکه مسئله مورد نظر ما مخالفت با نارسايي‌ها و پلشتي‌ها است که مي‌تواند نباشد و وجود دارد. اينکه آقاي کواکبيان مي‌گويد مخالفت باعث شده دلار گران شود يک ادعا است. ما پيرو دليل هستيم آقاي کواکبيان بهتر است دليل بياورند.
مدير مسئول روزنامه کيهان در پاسخ به ادعاي کواکبيان بر اين اساس که 108 فردي که معوقه بانکي دارند بيشتر دوستان آقاي شريعتمداري هستند، گفت: آقاي کواکبيان بفرمايند کدام يک از دوستان ما زندگي اشرافي دارند و اگر دوستان ما بودند پس چرا ما بايد عليه‌شان اينقدر موضع‌گيري کنيم و اين در حالي است که همه شما ساکت بوديد و به‌به‌ و چهچه مي‌کرديد. کواکبيان خارج از نوبت خود به اين اظهارات شريعتمداري پاسخ گفت که شما عليه دولت موضع مي‌گيريد و عليه اين افراد موضعي نداريد.
شريعتمداري در مورد افزايش نرخ دلار در دولت‌هاي گذشته نيز گفت: اينکه شما مي‌گوييد نرخ دلار در دولت گذشته به 4 هزار تومان رسيد ادعاي غلطي است بلکه اوج نرخ دلار در پايان دولت دهم به 3100 تومان رسيد. اما در روز اجراي برجام دلار 3600 تومان شد اما اين موضوع مسئله ما نيست اين آقاي روحاني بود که مي‌گفت ما آمده‌ايم که ارزش پول ملي را بالا ببريم.
وي افزود: 110 ميليارد معوقات بانکي در اختيار 108 نفر است، 20 تا 25 ميليارد دلار در سال کالاي قاچاق وارد مي‌شود، وزارت صنعت نيز تعرفه‌ها را کاهش داده و اين باعث تعطيلي کارگاه‌هاي کوچک شده‌است. آقاي کواکبيان چرا اين آمار را نمي‌بينيد. چقدر سنگ‌پا،‌ دسته بيل و... وارد کرده‌ايد.
کواکبيان در پاسخ به اين اظهارات شريعتمداري تصريح کرد:‌ چرا زمان آقاي احمدي‌نژاد را نمي‌گوييد.
شريعتمداري با بيان اينکه شما به آن زمان چه کار داريد، اظهار داشت: شخصي بوده که هر چه مي‌گفتي نچ مي‌کرده است. نچ که دليل نمي‌شود اين اسنادي است که اعضاي همين دولت مي‌گويند. اگر شما آنها را متهم به دروغ‌گويي مي‌کنيد اين حرف ديگري است اما من معتقدم افرادي که اين حرف‌ها را مي‌زنند، دروغ‌گو نيستند بلکه دلسوزان دولت هستند.
وي افزود: اينها مستنداتي است که آقاي کواکبيان نمي‌تواند آنها را رد کند. امروز 80 درصد معادن تعطيل شده است هردفعه که اين حرف زده مي‌شود بلافاصله مي‌گوييد با دولت مخالف هستيد چه کسي مي‌گويد که ما با دولت مخالفت مي‌کنيم؟
مدير مسئول روزنامه کيهان با اشاره به بحث حقوق‌هاي نجومي اظهار داشت: چرا در مورد حقوق‌هاي نجومي و گورخواب‌ها موضع نمي‌‌گيريد و صداي‌تان در نمي‌آيد؟ آقاي رئيس جمهور در مورد حقوق نجومي به معاون اول خود نامه مي‌زند و تأکيد مي‌کند که بايد با قاطعيت پيگيري شود آقاي نوبخت نخست عذرخواهي مي‌کند اما همين آقاي نوبخت مي‌گويد کسي که حقوق نجومي چندصد ميليوني را گرفته ذخيره نظام است.
شريعتمداري از کواکبيان خواست که در اظهارات و ادعاهاي خود دليل بياورد و کواکبيان نيز خطاب به وي گفت شما هرجا کم مي‌آوريد، مي گوييد اين افراد اصلاح‌طلب بودند. که شريعتمداري پاسخ داد، من که نگفتم اينها اصلاح‌طلب هستند بلکه ادعاي اصلاح‌طلبي دارند.
کواکبيان با بيان اينکه شريعتمداري حقوق‌هاي نجومي را مطرح مي‌کند اما از کنار املاک نجومي عبور مي‌کند، اظهار داشت: اولين بار در مجلس بنده بودم که هشدار دادم و گفتم دستگاه نظارتي خواب بوده است. بحث اين است که کل حقوق‌هاي نجومي زير 50 ميليارد تومان است اما يک رقم مربوط به بابک زنجاني 11 هزار ميليارد تومان است و هنوز هم که هنوز است پول‌ها را برنمي‌گرداند.
وي با بيان اينکه اميرمنصور آريا با دست خط رئيس جمهور وقت پول دريافت مي‌کرد، گفت:‌ آقاي اميرمنصور آريا 3 هزار ميليارد تومان پول و وام دريافت کرد اما حقوق‌هاي نجومي تمام مديران به 50 ميليارد تومان نمي‌رسد و من اينها را با ارقام و آمار عرض مي‌کنم. نماينده مردم تهران در مجلس به شريعتمداري پيشنهاد کرد تا دست به دست هم داده و براي مقابله با فساد سيستماتيک برنامه‌ريزي کنيم نه اينکه مدام همديگر را متهم کنيم که 30 نفر در خارج بيانيه دادند و اصلاح‌طلب هستند چرا انصاف نداريد. لااقل بگوييد ما کم آورديم و انتخابات در پيش‌رو است و بايد به گونه‌اي اصلاح‌طلبان را متهم کرد.
کواکبيان اظهار داشت: آقاي شريعتمداري ضد ظلم و فساد است من دست همکاري به وي دراز مي‌کنم تا با هم بدون هيچ گرايش جناحي با فساد مبارزه کنيم چون اين فساد مثل خوره نظام را مي‌خورد بنابراين بايد با اين مسئله ريشه‌اي برخورد کنيم و کسي را متهم نکنيم که حالا در يک زمان گفته که فلاني ذخيره نظام است. با استناد به يک سخن نبايد مسائل را ديد چرا که آن شخص هم اشتباه کرده است.
وي به مسئله گورخوابي نيز اشاره و مدعي شد که براي نخستين‌بار سايت‌هاي اصلاح طلب به اين مسئله پرداختند که البته اين مسئله چيزي هم نيست چون 4 الي 5 نفر در يک منطقه از ترس سرما در قبر خوابيده‌اند و بعد هم جمع شدند.کواکبيان با اشاره به شب‌گردي نمايندگان تهران خاطرنشان کرد: يک شب ما نمايندگان تهران را به شب‌گردي در تهران برديم و در آن شب 4 هزار معتاد متجاهر از ميدان شوش، پارک هروي و ميادين جنوب شهر تهران مثل مور و ملخ وجود داشتند که به نيروي انتظامي گفتيم چرا اينها را جمع نمي‌کنيد که گفتند بودجه نداريم. وي تأکيد کرد: بايد همگي دست به دست هم داده و براي اين جوانان کار ايجاد کنيم اما امروز نه تنها براي آنها کار ايجاد نمي‌کنيم بلکه روز به روز گرفتارتر‌شان مي‌کنيم.
اين نماينده مجلس ادامه داد: آقاي شريعتمداري اگر مي‌خواهد از پايگاه اجتماعي‌اش متوجه شود نرود در روزنامه متعلق به بيت‌المال کيهان مطلب بنويسد بلکه حزبي را تأسيس کند تا ببينند چند نفر طرفدار وي هستند آنگاه به اندازه همان پايگاه اجتماعي‌اش حرف بزند اما متأسفانه همه چيز در اختيار اوست.کواکبيان با بيان اينکه يک امام جمعه گفته که کل مجلس فتنه است، عنوان کرد: واقعاً با اين جمله که کل مجلس فتنه است، مشکلات مملکت حل مي‌شود. اين واژه فتنه انگي است که رقيب را خارج کنند اما بنده به آنها پيشنهاد مي‌کنم از اين حرف‌ها دست بکشيم و دست در دست هم مشکلات مملکت را حل کنيم. امروز در مجلس 85 درصد کساني که به دفاتر ما مراجعه مي‌کنند از ما شغل مي‌خواهند.
شريعتمداري خطاب به کواکبيان با بيان اينکه صداي بلند دليل نيست، تصريح کرد:‌ من 7 سال قبل به آقاي کواکبيان گفتم که آقاي احمدي‌نژاد قرار بوده که برود مصاحبه کند اما قبل از اينکه ايشان مصاحبه‌اي صورت دهند حدس زده‌ايد که ايشان چه مي‌خواهد بگويد و براساس حدسيات خود عليه وي حرف زديد و تحليل کرديد اما بعد معلوم شد که ايشان اصلاً براي مصاحبه نرفته است. بنابراين شما کاري کرديد که فرداي آن روز دوستان‌تان به شما تذکر دادند. وي با طرح اين پرسش که مسئله 3 هزار ميليارد مه‌آفريد را اولين بار چه کسي مطرح کرد، گفت: آن زمان که شما به‌به و چهچه مي کرديد ما اين مسئله را مطرح کرديم اما نمي‌دانستيد 3 هزار ميليارد است اما اسم بانک تات را هم ذکر کرديم اما شما مي‌گفتيد همين آقاي مه‌آفريد کارآفرين و استيو جابز ايران است.
مدير مسئول روزنامه کيهان اضافه کرد:‌ مجله آسمان که چند سال قبل تعطيل شد با بابک زنجاني مصاحبه‌اي صورت داد و آقاي زنجاني در اين مصاحبه گفته بود که شروع کار من از دوران آقاي نوربخش بود و من آن زمان سرباز بودم. آن زمان به من گفتند ارز‌ها را ببرم و بفروشم و بابت هر دلار يک تومان به من دادند که در اولين روز 17 ميليون تومان درآمد داشتم و ادامه دادم.
شريعتمداري خطاب به کواکبيان تأکيد کرد: شما تشويق آقاي روحاني و خاتمي از بابک زنجاني را چگونه مي‌خواهيد توجيه کنيد.
وي مجدداً به مسئله حقوق نجومي پرداخت و بيان کرد: آقايان نخست مي‌گفتند مجموع حقوق‌هاي نجومي 2 ميليارد تومان است و شما مي‌گوييد 50 ميليارد تومان است. من مي‌گويم مجموع حقوق‌هاي نجومي اصلاً 10 ميليون تومان! بحث مبلغ نيست بلکه اين افراد دست‌شان را در جيب ملت کرده‌اند و به ملت دستبرد زده‌اند. بنابراين چنين افرادي لياقت ندارند در چنين جايگاهي بمانند.
مدير مسئول روزنامه کيهان در مورد شب‌گردي نمايندگان تهران که آقاي کواکبيان به آن اشاره کرد نيز اظهار داشت: ‌شما تعريف مي‌کنيد که ما با نمايندگان مجلس راه افتاديم و فلان‌کار را کرديم اما واقعاً چه کار کرديد.
شريعتمداري با بيان اينکه من تعجب مي‌کنم از اينکه آقاي کواکبيان مي‌گويد من براي اولين بار مسئله حقوق نجومي را مطرح کردم، گفت: مسئله فيش‌هاي نجومي را اولين‌بار روزنامه کيهان مطرح کرد. اينکه شما مي‌گوييد حالا شخصي يک حرف اشتباهي زده است نه، اينگونه نمي‌شود به موضوع پرداخت آقاي نوبخت نخست عذرخواهي کرده بعد گفتند که نجومي‌بگيران ذخيره نظام بودند. يعني شما مي‌فرماييد اين مطلب از دهن آقاي نوبخت پريده است. لطفاً‌ ماجراها را کتمان نفرماييد و با دليل بگوييد.
کواکبيان در مورد ادعاي شريعتمداري درباره روزنامه مردم‌سالاري و مسئله احمدي‌نژاد گفت: آقاي شريعتمداري تاکنون 100 بار به دروغ اين مسئله را مطرح کرده است. من گفته‌ام که ايشان سند بياورد که ما نوشته‌ايم آقاي احمدي‌نژاد سخنراني کرده و اين مطالب را نوشته باشيم. شايد يک روزنامه ديگري اين کار را کرده باشد ما يک تيتر زده بوديم که با سخنراني مملکت اداره نمي‌شود و حقيقت ماجرا اين است. شما مي گوييد فلاني و فلاني با بابک زنجاني عکس داشته‌اند. مگر عکس ملاک است. بابک زنجاني در زمان کدام دولت‌ نفت را مي‌فروخت و پولش را به جيب مي‌زد.
دبيرکل حزب مردم‌سالاري خاطرنشان کرد: بنده در مجلس هشتم بودم و رئيس بازرسي گفت ساعت 9 صبح سال 1390 فلان نامه رئيس جمهور به بانک مرکزي مي‌آمده و مي‌گفت شما صدها ميليارد به آقاي مه‌آفريد بدهيد. شايد قبلاً به اين آقا گفته مي‌شد کارآفرين نمونه. اما اين شخص در زمان کدام دولت پول‌ها را به جيب زده است؟
شريعتمداري به اظهارات کواکبيان پاسخ داد و گفت: هر زمان که اين اتفاق افتاده باشد جرم است.
کواکبيان تأکيد کرد: آقاي شريعتمداري يک سند بياورد که به املاک نجومي که توهين به ملت است، پرداخته‌ايد. شما چند مقاله درباره فيش‌هاي نجومي نوشته‌ايد و چند مقاله در مورد املاک نجومي؟ املاک نجومي به بيت‌المال صدها برابر بيشتر از حقوق‌هاي نجومي ضربه زده است.
وي افزود: آقاي شريعتمداري مي‌گويد چرا مي‌گويند ذخيره انقلاب. همين صندوق توسعه ملي به هيأت مديره اختيار داده بود که سالانه هر درصدي که مي‌خواهد دستمزد را بالا ببرد و اين آيين‌نامه در زمان دولت آقاي احمدي‌نژاد بود. بنابراين آنها مي‌گويند که ما طبق آيين‌نامه عمل کرده‌ايم.
کواکبيان در پاسخ به مدير مسئول روزنامه کيهان مبني براينکه صداي بلند دليل نمي‌شود، گفت: آقاي شريعتمداري من ميزان صدايم بلند است و چون صداي بلندي داريم نمي‌توان گفت حرف‌هايم بي‌دليل است بينندگان قضاوت خواهند کرد که واقعيت چيست.
مدير مسئول روزنامه مردم‌سالاري با تأکيد براينکه روش‌هاي آقاي شريعمداري ضد اشتغال، ضد‌آرامش جامعه و ضد خروج از رکود است، عنوان کرد:‌بياييم از فردا فارغ از اين صحبت‌ها پيمان ببنديم و ببينيم کدام راه حل ما را به اشتغال و خروج از رکود مي‌رساند. شريعتمداري با تأييد حرف کواکبيان بر اساس اينکه وقت برنامه «متن و حاشيه» بايد کمي بيشتر بود،‌ گفت: بله. وقت برنامه بايد کمي بيشتر مي‌شد، چون آقاي کواکبيان يک عالمه به من تهمت زدند.
وي خطاب به کواکبيان گفت: شما به مسئله مه‌آفريد اشاره کرديد؛ آن زمان که ما درباره اين افراد مي‌نوشتيم شما به‌به‌ و چهچه مي‌کرديد. دولت دهم هم از زماني به انحراف کشيده شد که خط اصلاح‌طلبان رفت.کواکبيان در پاسخ به اين سخنان شريعتمداري بيان داشت: يعني شما مي‌فرماييد آقاي مشايي اصلاح‌طلب بود؟! که مدير مسئول روزنامه کيهان پاسخ داد، ديدگاه همان ديدگاه بود شما بررسي کنيد و ببينيد که دولت دهم ما را چند بار به دادگاه کشاند آن دولت کداميک از شما را به دادگاه کشاند و اين به خاطر اين بود که ما انتقاد مي‌کرديم. مدير مسئول روزنامه مردم‌سالاري در حين سخنان شريعتمداري گفت: من 10 بار بيشتر از شما به دادگاه رفته‌ام و الحمدالله شما مصونيت داريد.
شريعتمداري با بيان اينکه آقاي کواکبيان به ما مي‌گويد که راه حل ارائه دهيد، اظهار داشت: آن زمان که هر کس راه‌حل ارائه مي‌کرد که مي‌گفتند شما بي‌سواد هستيد و برويد به جهنم. در مورد IPC هرکس انتقاد کرد گفتند شما ضد‌دولت هستيد اما بعد از اينکه به انتقادات توجه نشد خود آقاي وزير نفت اعلام کرد که 150 ايراد در اين قراردادها وجود دارد.
وي ادامه داد: شما مي‌گوييد بياييم در مورد اشتغال ايده بدهيم، قبول اما به شرط اينکه فرداي آن روز دسته بيل و سنگ پا وارد نکنيد. کواکبيان در پاسخ به اظهارات شريعتمداري تصريح کرد که سنگ پا و دست بيل در کدام دولت وارد شده است اين اقلام در زمان آقاي احمدي‌نژاد وارد شده است.شريعتمداري پس از استماع اين ادعا خطاب به کواکبيان تصريح کرد: يعني شما مدعي هستيد که گمرک دولت يازدهم دروغ مي‌گويد و اين سخن مبتني بر سند گمرک است.
در انتهاي اين مناظره مجري برنامه اعلام کرد که روابط عمومي وزارت راه و شهرسازي طي تماسي با اين برنامه اعلام کرده که بحث کترينگ صحت نداشته و تکذيب مي‌شود.
کد مطلب: 301