اقبال محمدي نماينده دوره هشتم مردم شريف شهرستان‌هاي مريوان و سروآباد در مجلس شوراي اسلامي:

تقويت احزاب گام مهمي‌در جهت توسعه پايدار است

تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۱۴
Share/Save/Bookmark
 
اقبال محمدي نماينده دوره هشتم مجلس شوراي اسلامي‌و عضو شوراي مرکزي حزب مردم‌سالاري است وي در گفت‌وگو‌ي کوتاه با «مردم‌سالاري» به نقش محوري احزاب در فرايند توسعه پايدار و عملکرد شوراي هماهنگي جبهه اصلاح‌طلبان استان کردستان پرداخته است:
نقش و جايگاه حزب در فرايند توسعه کشور را چگونه ارزيابي مي‌نماييد؟

«ان‌الله لايغير مابقوم حتي يغيروا ما بانفسهم (سوره مبارکه رعد آيه 11)» خداوند سرنوشت هيچ قومي را تغيير نخواهد داد تا زمانيکه آن قوم خودش بخواهد‌. يکي از شرايط و لوازم توسعه وجود احزاب مقتدر‌، متعهد‌، قانونمند وکارآمد، مدافع منافع ملي و برنامه‌دار جهت توسعه‌يافتگي کشور مي‌باشد. لذا براي بسترسازي و دستيابي به توسعه‌يافتگي بايد گفت‌: عزم واراده آگاهانه‌، عالمانه و مجدانه ملي‌ و مديريت علمي کلان يکپارچه ومنسجم‌، مشارکت‌جويانه براساس‌: مردم‌سالاري، شايسته‌سالاري، تنش‌زدايي‌، ثبات‌گرايي‌، اصلاح‌گرايي و تحول‌خواهي مبتني بر عقلانيت و برخاسته از آراي واقعي مردم و بدور از هر‌گونه سياست و سياسي‌کاري عوام‌فريبانه لازم است‌. در اين صورت با در نظر داشتن تمامي تدابير لازم تصميمات و برنامه‌هاي مبتني بر قوانين توسعه رسيدن به توسعه‌يافتگي را محقق مي‌نمايد. در اين رابطه وجود احزاب ورسانه‌هاي متعدد‌، مستقل وآزاد موجب پرورش نخبگان سياسي ونقد درون گفتمان حاکميت و گوشزدهاي احتمالي در رابطه با عملکرد‌ها و سياست‌هاي اجرايي و نهايتا حل وفصل و اصلاح امور براساس تدبير و اعتدال خواهد شد‌. بنابراين هم همه‌ استعدادها‌ي کشور با نهايت کارايي در خدمت پيشبرد علم‌، تکنولوژي‌، نوآوري و خلاقيت و رشد و شکوفايي کشور قرار مي‌گيرند و هم سرمايه‌گذاري‌هاي داخلي و خارجي در سايه ثبات و اميد به آينده افزايش مي‌يابد و موجب گسترش اشتغال‌، درآمد و... و نهايتا منجر به توسعه‌يافتگي ‌خواهد شد .
به هرحال دولت‌ها بايد احزاب و تشکل‌هاي سياسي را تقويت و کمک کنند تا فضاي بحث و گفت‌وگو باز شود. اين فضا کمک مي‌کند نوع انتظارات مردم از دولت معقول شود و تصور مردم از برآورده شدن انتظارات تصحيح شود و به اين وسيله ثبات تقويت و فرهنگ سياسي گسترش يابد. به هرحال ثبات سياسي رابطه مستقيم با اقتصاد و توسعه پايدار دارد‌،که در صورت وجود احزاب قوي و متعهد به مردم و مدافع منافع ملي‌، مي‌توان اميدوار به بستر‌سازي مناسب جهت رسيدن به توسعه پايدار شد.

نظرتان در خصوص عملکرد حزب مردم‌سالاري به عنوان يکي از احزاب اصلاح‌طلب در طي اين سال‌ها بيان نماييد‌؟

حزب مردم‌سالاري حزبي اصلاح‌طلب قانوني‌، شناسنامه‌دار، قانونمند و داراي کارنامه‌اي درخشان فعاليت حزبي است. با توجه به نامش متکي بر ديدگاه و نظرمردم است. که با برگزاري 13 کنگره ملي در سال و همايش‌هاي فصلي سالانه‌، جلسات مستمر دبيران استاني و شهرستاني و کميته‌هاي شوراي مرکزي به صورت ماهانه از لحاظ فعاليت حزبي گوي سبقت را از تمام احزاب موجود در ايران ربوده و حتي در دورترين روستاهاي کشور داراي تشکيلات و اعضا ي فعال بوده و پايگاه اجتماعي آن در حال گسترش مي‌باشد. و با هدف جلب مشارکت حداکثري همسو با ساير احزاب اصلاح‌طلب در انتخابات رياست جمهوري، خبرگان رهبري، شوراهاي اسلامي‌و نمايندگان مجلس از داوطلبين اصلاح‌طلب حمايت کرده و خواهد کرد.

عملکرد شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات در استان را چگونه مي‌بينيد و برنامه‌هاي شوراي هماهنگي براي انتخابات پيش رو را تشريح نماييد‌.

اين شورا در استان کردستان هم با تبعيت و هماهنگي شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات کشور از اوايل سال جاري نسبت به تشکيل جلسات مختلف و متعدد در سطح استان و شهرستان‌ها اقدام نموده و خوشبختانه در تمام شهرستانها با راي‌گيري از بين اعضاي تشکل‌ها و احزاب همسو اعضاي کميته انتخابات معرفي شده است،و قرار است گزينه‌هاي اصلاح‌طلب که تمايل به ثبت نام دارند مورد ارزيابي قرار گيرند و در بين آنها فردي توانمند و شجاع که داراي بيشترين پايگاه اجتماعي و فرهنگي و سياسي و کارنامه بارز از نظر اصلاح‌طلبي داشته باشد و در بين عامه مردم داراي محبوبيت و با نظر سنجي علمي‌شانس انتخاب شدنش بالا باشد مورد حمايت قرار خواهد گرفت.
کد مطلب: 89