دبيرکل حزب مردم‌سالاري در همايش بزرگ حمايت از فرزندان شجاع ملت براي دستيابي به «توافق خوب» در اصفهان تشريح کرد:

پنـج دسـتاورد مهـم مذاکـرات هسـته‌اي

تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۲ تير ۱۳۹۴ ساعت ۰۰:۵۶
Share/Save/Bookmark
 
دبيرکل حزب مردم‌سالاري در همايش حمايت از فرزندان شجاع ملت تارسيدن به توافق خوب که در اصفهان برگزار شد به 5 دستاورد مهم و غير‌قابل انکار مذاکرات هسته‌اي اشاره کرد.
در ابتداي همايش امير‌احمد زنداور دبير حزب مردم‌سالاري استان اصفهان ضمن خوش‌آمدگويي به دبير کل حزب مردم‌سالاري و ساير مهمانان ابراز اميدواري کرد تيم مذاکره‌کننده هسته‌اي کشورمان در دستيابي به يک توافق خوب توفيقات لازم را کسب نمايد. در ادامه گردهمايي، که گروه‌هاي مختلف اصلاح‌طلب اصفهان در آن حضور داشتند مصطفي کواکبيان گفت: اولين دستاورد مهم مذاکرات اين است که به دنيا نشان داديم ملت بزرگ ايران اهل گفت‌و‌گو است. وي افزود: در اين مذاکرات، چهره‌اي که از ايران در سطح جهان ترسيم کرده بودند مبني بر اينکه جمهوري اسلامي‌ايران خارج از ضوابط عقلاني عمل مي‌کند، از بين رفت.
دبير کل حزب مردم‌سالاري با اشاره به اينکه بارها به دولت قبل تذکر داده شد که با گفت‌وگو و تعامل جلو قطعنامه‌هاي سازمان ملل را بگيرد، اما مي‌گفتند اين قطعنامه‌ها کاغذ پاره‌اي بيش نيست، افزود: عملکرد خارجي دولت قبل که مي‌گفت دنيا را ما بايد مديريت کنيم باعث شد تا چهره نامطلوبي در ايران در سطح بين‌الملل ترسيم شود. وي افزود: اما دولت تدبير و اميد با انجام مذاکرات نشان داد که برچسب اتهامات واهي تروريسم، ضد حقوق بشر و خشونت به ملت ايران که از تمدن کهن برخوردار است، نمي‌چسبد و ملت ايران اهل مذاکره و گفت‌وگو است.
کواکبيان ادامه داد: دومين دستاورد مذاکرات اين است که چنان سطح و شان ملت ايران در جهان بالا رفت که 6 قدرت بزرگ دنيا را به ميز مذاکره نشانديم و به اعتراف خود آمريکايي‌ها، رکورد سفرهاي خارجي جان‌کري وزير امور خارجه آمريکا براي مذاکره با جمهوري اسلامي ‌ايران شکسته شد.
وي با بيان اينکه 80 درصد اقتصاد دنيا در دست همين شش کشور مذاکره‌کننده با ايران است و 95 درصد انرژي هسته‌اي در اختيار اين کشورها مي‌باشد، افزود: اقتدار ملت ايران دراين مذاکرات در سطح بين‌الملل به نمايش در آمد.
دبير حزب مردم‌سالاري برخورداري ايران از حق غني‌سازي در خاک خود را سومين دستاورد مذاکرات هسته‌اي بيان کرد و گفت: ديپلمات‌هاي ما ثابت کردند که ايران در داخل خاک خود حق غني‌سازي اورانيوم دارد و اين مهم در متن مذاکرات ژنو و لوزان ثبت شده است. وي افزود: درست است که ما پذيرفتيم که غني‌سازي 20 درصد در خاک خود نداشته باشيم اما آنها قبول کردند که ما غني‌سازي در حد صلح آميز داشته باشيم و ديگر نمي‌توانند برخلاف آنچه که در ژنو و لوزان توافق شده، عمل کنند.
وي افزود: در گذشته نيز ما همين حق غني‌سازي را مي‌خواستيم اما عليه ما قطعنامه صادر مي‌کردند.
کواکبيان، فرو ريختن ديوار تحريم‌ها را چهارمين دستاورد مذاکرات هسته‌اي بيان کرد و گفت: اين درست است که تحريم‌ها هنوز به صورت کامل برداشته نشده اما خود اروپايي‌ها اعتراف کردند که تحريم‌ها ترک برداشته است. وي با اشاره به اينکه آلمان‌ها عنوان کرده‌اند، ديگر نمي‌توانند براي قطع رابطه اقتصادي با ايران دنباله‌رو تحريم‌هاي گذشته باشند، افزود: ديگر کشورهاي اروپايي نيز براي برقراري روابط اقتصادي با ايران در صف قرار گرفته‌اند.دبير کل حزب مردم‌سالاري با بيان اينکه اين در حالي است که در دولت قبل و تا دوسال گذشته، تحريم‌هاي کمرشکن و به اصطلاح آنان فلج‌کننده به ما تحميل مي‌شد، افزود: مذاکرات هسته‌اي به توافق برسد يا نرسد، ديوار تحريم‌ها فروريخته و ما مي‌توانيم با تعامل با دنيا بهترين بازارهاي اقتصادي را از آن خود کنيم.
وي وفاق ملي درباره مذاکرات هسته‌اي را پنجمين دستاورد اين مذاکرات دانست و تصريح کرد: درست است که عده‌اي دلواپس شدند اما همه ديدند که در انجام مذاکرات هسته‌اي وفاق ملي بين مسئولين و ملت وجود دارد. کواکبيان به حمايت مردم از تيم مذاکره‌کننده هسته‌اي در روز قدس اشاره کرد و گفت: تاريخ ديپلماسي ايران پس از انقلاب، وزير امور خارجه‌اي همانند ظريف به خود نديده است و مردم نيز اين موضوع را درک کرده و به حمايت از تيم مذاکره‌کننده هسته‌اي پرداختند. وي با اشاره به اينکه عده‌اي، گروه‌هاي اصلاح‌طلب را به سوء استفاده از نتايج مذاکرات هسته‌اي براي بهره‌برداري در انتخابات مجلس متهم مي‌کنند، افزود: مگر ظريف و عراقچي مي‌خواهند از حوزه انتخابيه اصفهان در انتخابات مجلس شرکت کنند که شما نگران بهره‌برداري از نتايج هسته‌اي در انتخابات مجلس هستيد؟
دبيرکل حزب مردم‌سالاري ادامه داد: شما از کسي حمايت کرديد که 6 قطعنامه سازمان ملل بر روي دست اين ملت گذاشت لذا طبيعي است که نگران شکست در انتخابات مجلس باشيد.
وي تاکيد کرد: اصلاح‌طلبان هيچ برنامه‌اي براي بهره‌برداري از نتايج مذاکرات هسته‌اي در انتخابات مجلس ندارند اما اصلاح‌طلبان نمي‌توانند از شور و نشاطي که در مردم در پي نتايج مذاکرات هسته‌اي ايجاد مي‌شود، جلوگيري کنند.
دبيرکل حرب مردم‌سالاري دومين بخش سخنان خود را به انتخابات مجلس شوراي اسلامي‌اختصاص داد و گفت: تنها راهي که مي‌توانيم بر مشکلات کشور فائق آئيم، تشکيل مجلسي مقتدر، توانمند، متخصص، باهوش و پاکدست است.وي با اشاره به اينکه نمايندگان مجلس شوراي اسلامي ‌براي جلوگيري از مذاکرات هسته‌اي طرحي سه فوريتي امضا کردند و خواستار بازگشت ديپلمات‌ها از ميز مذاکره بودند، افزود: چنانچه تدابير رهبر معظم انقلاب نبود، نمايندگان فعلي مجلس مانع مذاکرات هسته‌اي مي‌شدند.کواکبيان ادامه داد: ما مجلسي پاکدست مي‌خواهيم که نمايندگانش همچون صدر مشروطيت مثل نماينده شما مردم اصفهان يعني مرحوم مدرس درعين ساده‌زيستي، شجاع و مدبر باشند. وي اظهارکرد: چنانچه بخواهيم کشور به شکل صحيح‌تر اداره شود، چاره‌اي جز اصلاح مجلس شوراي اسلامي‌ نيست.در ادامه نيز آقاي نکويي‌، رييس شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات استان اصفهان با حمايت و پشتيباني و دعا براي موفقيت کامل مردان بزرگي که در صحنه مبارزه ديپلماسي از حقوق هسته‌اي ما دفاع مي‌کنيد. گفت: دستيابي به اين موفقيت در تيم هسته‌اي اعزام شده به دنيا نشان داد که دولت و ملت اهل منطق و تعامل است و زير بار ظلم و ستم نخواهد رفت و از حق خود دفاع مي‌کند.
شوراي هماهنگي اصلاح‌طلبان استان اصفهان تلاش خود را از سال‌ها پيش با نشست‌ها و همايش‌هاي مختلف شروع کرده و از ارزش‌ها و کيان اصلاحات دفاع کرده و امروز هم قوي تر براي حفظ اين آرمان‌ها تلاش دارد و آخرين فعاليت اصلاحات تشکيل شوراي راهبردي اصلاح‌طلبان براي انتخابات آخر سال است.وي ادامه داد: شوراي جبهه اصلاحات استان اصفهان تلاش براي ورود نمايندگان خود به مجلس شوراي اسلامي ‌جهت دفاع از حقوق شهروندي را حق قانوني خود مي‌داند و در اين راستا تلاش خواهد کرد.
رييس شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات در پايان ضمن بيان اين مطلب که اصلاحات متعلق به هيچ شخص خاصي نيست و متعلق به مردم است گفت: اگر حزبي شکل مي‌گيرد براي انجام به تکاليف و نظم بخشيدن به آن است. از امروز هم زمان دير است و در بخشي از جريان‌ها عقب هستيم، لذا شما را به همدلي و استواري و نترسيدن از اتهامات دعوت مي‌کنم.
در اين گردهمايي همچنين دکتر فضل‌الله صلواتي ضمن بيان اظهاراتي در خصوص مذاکرات بيان داشت: به پاس زحمات هيات اعزامي‌جهت مذاکرات هسته‌اي بايد براي انتخابات با همتي گسترده کسي را انتخاب کنيم که تخصص دارد و بايد بدانيم که همچنان نگهداري اين انقلاب بدست ماست و در اين مسير بايد تلاش کنيم.
کد مطلب: 71