دکتر کواکبیان در نطق میان دستور مجلس :

تا مساله فساد حل نشود، اين وطن، وطن نشود

تاریخ انتشار : پنجشنبه ۴ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۴۴
Share/Save/Bookmark
 
مصطفي کواکبيان نماينده مردم تهران روز گذشته در نطق ميان دستور خود تصريح کرد: تا زماني که معضل فساد در کشور حل نشود، اين وطن، وطن نمي‌شود.
به گزارش خبرنگار پارلماني «مردم‌سالاري» مشروح نطق اين نماينده تهران به شرح زير است:

بسم‌الله الرحمن الرحيم
الحمدلله الذي هدانا لهذا و ما کنا لنهتدي لولا ان هدانا الله. قال الله الحکيم في محکم کتابه الکريم ان الله لم يک مغيرا نعمه انعمها حتي يغيروا ما بانفسهم

در اين هفت دقيقه هفت نکته کوتاه را به استحضار ملت شريف ايران مي‌رسانيم؛

1-‌ ظريفي از نمايندگان محاسبه کرده بود مجموعه يک دوره چهارساله 126 ميليون ثانيه مي‌شود که به مثابه موجودي دفترچه پس‌انداز هر يک از نمايندگان محترم 126 ميليون تومان مي‌شود. عزيزان همکار 85 روز از عمر مجلس گذشت يعني حدود هفت ميليون و سيصد و چهل و چهار هزار تومان را هزينه کرده‌ايم بايد محاسبه کنيم چقدر از اين سرمايه را به نفع مردم صرف‌ نموده‌ايم.

2- مجلس در راس امور است؛ اين هم وصيت امام راحل است و هم توصيه مقام معظم رهبري. ما در زمينه قانونگذاري مشکل چنداني نداريم اما متاسفانه ده‌ها قانون مصوب مجالس گذشته و حتي برخي از اصول قانون اساسي گرد و خاک مي‌خورد. قانون رفع موانع توليد، قانون بهبود رتبه کسب و کار و قانون خصوصي‌سازي و اجراي اصل 44 . در آستانه تنظيم برنامه ششم هستيم؛ بايد ببينيم آيا صرفا قانون‌نويسي با الفاظ زيبا حلال مشکلات عديده جامعه است يا نظارت بر نحوه اجراي آن؟ راستي در پنج برنامه قبلي تا چه ميزاني به اهداف والاي مردم دست يافته‌ايم؟ آيا براساس سند چشم‌انداز تا 8 سال ديگر به کشور اول منطقه و 10 کشور برتر جهان خواهيم رسيد؟ اگر نه قطعا ما مجلسيان مقصر اصلي در اين زمينه‌ايم؟

3- فساد در کشور بلاي خانمان‌سوز بدتر از اعتياد و ناهنجاري‌هاي اجتماعي و حتي زمينه‌ساز آن است. بي‌شک در اين کشور اگر فساد حل نشود اين وطن، وطن نشود. خجالت‌آور است که ما از لحاظ درجه شفافيت کشور رتبه 130 جهان را به خود اختصاص دهيم آيا نمي‌توانيم با برنامه‌ريزي دقيق حداقل در پايان برنامه ششم به رتبه 10 کشور اول جهان برسيم.

4- خصولتي‌ها نقش اول فساد در بدنه اجرايي کشور را دارند چاره‌اي بينديشيم «الاشتغال و ما الاشتغال و ما ادراک ما الاشتغال». ما به مردم وعده داديم در همين سال مشکل لشکر بيکاران را حل کنيم يا حداقل مشکل فارغ‌التحصيلان و تحصيلکرده‌هاي بيکار را به نوعي درمان نماييم. من از همکاران دو فراکسيون اصلي مجلس يعني فراکسيون ولايت و اميد تقاضامندم قبل از هر طرحي بايد طرح ايجاد اشتغال و خروج از رکود اقتصادي را با دو فوريت در مجلس تصويب کنيم. به خدا قسم ده‌ها مراجعه‌کننده به دفتر ما گفتند ما حاضريم يارانه نگيريم اما فرزندان ما حداقل در جايي مشغول باشند.

5- مشکلات مردم شريف تهران، اسلامشهر، شهر ري، شميرانات و پرديس و زير پوست اين حوزه انتخابيه بسيار بسيار بيشتر از آن است که تاکنون گفته شده است. من از رئيس‌جمهور محترم مي‌خواهم حتما مي‌خواهم که نشست شوراي ساماندهي مرکز سياسي و اداري کشور و ساماندهي و تمرکززدايي از تهران هرچه سريع‌تر تشکيل شده تا زمينه اجراي قانون امکان‌سنجي انتقال مرکز سياسي و اداري کشور را فراهم سازد.

6- به عنوان عضو هيات رئيس فراکسيون اميد بر اين باورم که مردم تهران در انتخابات مجلس دهم ثابت کردند که اصلاحات معتقد به نظام و ولايت فقيه و اصلاحات پايبند به خط نوراني امام خميني(ره) همچنان زنده و بالنده است ولذا اگر در مجلس دهم در اين سه ماه نتوانسته‌ايم به اهداف و آرمان‌هاي مردم شريف حوزه انتخابيه خود دست يابيم با همه وجود تلاش خواهيم کرد در آينده جبران خواهيم کرد و با انسجام تشکيلاتي و به خصوص تقويت تحزب در انتخابات دوازدهمين دوره رياست جمهوري و پنجمين دوره شوراها درخشش بهتري داشته باشيم.

7- و اما نکته آخر هفته دولت است ضمن تقدير و تشکر از دولتمردان دولت تدبير و اميد مي‌گويم که ما بايد حرمت همه خادمان گذشته و دولتمردان همچون شهيد رجايي و باهنر را نگه داريم. شهيد رجايي بر اين باور بود که بايد هرازچندگاهي اتاق دفتر کار خودش را خودش نظافت کند تا به همه ما تعليم دهد که ساده‌زيستي ملاک است و بايد تشريفات را دور انداخت.

در پايان شعري را به همين مناسبت تقديم مي‌کنم:

بي‌حرمتي به ساحت خوبان قشنگ نيست
باور کنيد پاسخ آيينه سنگ نيست
سوگند مي‌خورم به مرام پرندگان
در عرف ما سزاي پريدن تفنگ نيست
با برگ گل نوشته به ديوار باغ ما
وقتي بيا که حوصله غنچه تنگ نيست
در کارگاه رنگرزان ديار ما
رنگي براي پوشش آثار ننگ نيست
از بردگي مقام بلالي گرفته‌اند
در مکتبي که عزت انسان به رنگ نيست
 
والسلام عليکم و رحمه‌الله و برکاته.
 
کد مطلب: 233