دبيرکل حزب مردم‌سالاري در جمع مسوولان اجرايي و مسوولان شوراهاي شميرانات با اشاره به اهميت و جايگاه شورا در قانون اساسي:

پارلمان‌هاي محلي از طريق شوراي عالي مي‌توانند به پارلمان ملي طرح قانوني ارائه کنند

2 مرداد 1395 ساعت 1:04

همايش بزرگ شوراهاي اسلامي شهرستان شميرانات با حضور نمایندگان مجلس ، مسوولان اجرايي و مسوولان شوراهاي شميرانات برگزارشد.


همايش بزرگ شوراهاي اسلامي شهرستان شميرانات با حضور خان‌محمدي فرماندار شميرانات، مصطفي کواکبيان و پروانه مافي نماينده مردم تهران،ري، شميرانات، اسلامشهر و پرديس در مجلس شوراي اسلامي، ناصر عبدي آذر رييس شوراي اسلامي استان تهران، مرتضي طلايي نائب رييس شوراي اسلامي شهر تهران و شوراهاي اسلامي شهرو روستاي شميرانات به ميزباني شهرداري و شوراي اسلامي شهر اوشان، فشم، ميگون در سالن اجتماعات شهداي اوشان برگزارشد.

در اين مراسم ابتدا سيد محمد ميراسماعيلي رئيس شوراي اسلامي شهرستان شميرانات و عضو شوراي اسلامي شهر اوشان، فشم، ميگون ضمن خيرمقدم به حاضرين، درخصوص مسائل و مشکلات شهرستان، از جمله وضعيت نامناسب آموزشي، حريم 150 متر رودخانه جاجرود و ... به ايراد سخن پرداخت.
در ادامه خانمحمدي فرماندار شميرانات، مصطفي کواکبيان و پروانه مافي نماينده مردم تهران،ري، شميرانات، اسلامشهر و پرديس در مجلس شوراي اسلامي، ناصر عبدي آذر رييس شوراي اسلامي استان تهران سخنراني نمودند.

يكي از افتخارات بزرگ جمهوري اسلامي‌ايران تحقق مبحث شوراهاي اسلامي‌است

نائب رئيس كميسيون شوراهاي اسلامي‌در همايش بزرگ شوراهاي اسلامي‌شهرستان شميرانات، اين نهاد را يكي از تاثير‌گذارترين و مردمي‌ترين نهادها ياد نمود كه در اولين روزهاي انقلاب شكوهمند اسلامي‌تشكيل و تا به امروز با مشاركت مردم به ايفاي نقش پرداخته است .
پروانه مافي يكي از افتخارات بزرگ جمهوري اسلامي‌ايران را تحقق مبحث شوراهاي اسلامي‌دانست و گفت: جا دارد يادي كنيم از بنيانگذار شواراها آيت‌الله طالقاني كه علي‌رغم مخالفت‌ها و مشكلات پيش روي اين امر را پيگيري كرده و شاهد تبلور شوراهاي اسلامي‌شهر و روستا هستيم.
پروانه معافي اميد و آرامش را لازمه جامعه موفق عنوان نمود واظهار داشت : قرآن كريم درباره خصوصيات بهشتيان مي‌فرمايد «سروراٌ متقابلين»، زماني كه يكديگر را مي‌بينند خوشنود مي‌شوند. حضرت امام (ره) نيز در تفسير سوره حمد اشاره دارند بهشت و جهنم در همينجاست هر كجا كه زمينه آرامش يكديگر را از طريق حل مشكلات فراهم نموديم و هر كجا كه جنگ و ستيز به حاشيه رانده شد مي‌توان گفت آن جامعه، جامعه اي بهشتي است. نايب رييس كميسيون شوراها در جمع مسوولين، شوراياران و مردم شريف شميرانات، تصويب قوانين در جهت رفع مشكلات و بهبود شرايط موجود را يكي از وظايف اصلي مجلس عنوان كرد و گفت:
بسياري از مشكلاتي كه مردم محلي شميرانات با آن مواجه هستند را با بررسي و وضع قوانين حمايتي مي‌توان برطرف نمود در حالي كه مانند معضل ساخت و ساز در حريم رودخانه‌ها كه سالها وجود داشته است مي‌توان بجاي قوانين سلبي از طريق بررسي و كارشناسي راه حل معقول پيدا نمود و مسائل را حل نمود.
با مشورت بزرگان و علاقه شخصي كميسيون شوراها را انتخاب كردم و اكنون كه در جمع شما مردم شريف شميرانات حضور دارم بسيار خرسندم كه از طريق كميسيون شوراها مي‌توانيم مشكلات و مسائل شهري و منطقه‌اي را با سرعت بيشتري دنبال نماييم.

دکتر مصطفي کواکبيان به عنوان آخرين سخنران همايش بزرگ شوراهاي اسلامي شهرستان شميرانات با بيان برخي از آيات و روايات امامان معصوم بر اهميت شور و مشورت در آموزه‌هاي ديني تاکيد کرد و از مشورت پيامبر گرامي اسلام(ص) در سه جنگ مهم صدر اسلام يعني جنگ بدر و احد و خندق سخن گفت و اظهار داشت که تجارب بشري و حکم عقل و شرع ضرورت وجود شوراها براي ما تاکيد مي‌کند. وي با اشاره به اينکه در شوراهاي اروپايي حتي اختيار آموزش‌وپرورش و پليس و نيروي انتظامي و بهداشت و درمان و بيمارستان‌ها را بر گردن شوراها مي‌اندازند و در اين صورت است که انتخاب مستقيم شهرداران را از سوي مردم توجيه مي‌کنند. البته اين در شرايطي است که شوراها قدرت زيادي دارند نه اينکه اين نهاد به عنوان پارلمان محلي چندان مورد توجه نباشد، لذا ما نيازمند اصلاح قانون شوراها به نفع مردم هستيم.
وي در بخش ديگري از سخنان خويش با توجه به مشکلات عديده شهرستان شميرانات خواستار تشکيل شوراي اداري اين شهرستان شد و بر اين نکته تاکيد کرد که نشست شوراي اداري با حضور همه مسوولين ذي‌ربط باشد تا پاسخگوي مطالبات مردم باشند. دبيرکل حزب مردم‌سالاري با اشاره به اينکه اتکا به آراي عمومي، تربيت شوراها از جمله اصول برجسته قانون اساسي است، اظهار داشت: پارلمان محلي مي‌تواند به پارلمان‌ ملي طرح ارائه کند و پارلمان ملي موظف به رسيدگي به اين طرح‌ها در صحن علني مجلس مي‌باشد.
دکتر کواکبيان با اشاره به کودتاي نافرجام ترکيه گفت: اگر مردم به خيابان‌ها نمي‌آمدند، قطعا حکومت رجب طيب اردوغان، کنار زده مي‌شد و لذا ما بايد قدر مردم را بدانيم و همواره رسيدگي به مشکلات مردم را جزو اصلي‌ترين امور زمامداران خويش قرار بدهيم.
شايان ذکر است که دراين مراسم با حضورمسئولين از شوراهاي نمونه تقدير شد.
 


کد مطلب: 216

آدرس مطلب: http://www.hosnanews.ir/fa/doc/news/216/پارلمان-هاي-محلي-طريق-شوراي-عالي-مي-توانند-پارلمان-ملي-طرح-قانوني-ارائه-کنند

حسنا
  http://www.hosnanews.ir