کواکبيان در مراسم افتتاح دفتر حزب مردم‌سالاري شهرستان ورامين:

بدون رقابت جدي احزاب، نمي‌توان از مردم‌سالاري سخن گفت

تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۰:۳۲
Share/Save/Bookmark
 
عصر روز جمعه همزمان با 14 خردادماه و در آستانه سالگرد قيام پانزدهم خرداد سال 42 مردم ورامين، مراسم افتتاح دفتر حزب مردم‌سالاري شعبه شهرستان ورامين با حضور دبيرکل اين حزب و برخي فعالان سياسي اين شهرستان برگزار شد. به گزارش اميد وارنا، در اين مراسم نمايندگان احزاب اعتماد ملي، جمعيت زنان مسلمان نوانديش، اعتدال و توسعه و ايران زمين حضور داشتند.
‌در ابتداي مراسم دکتر کواکبيان ضمن عرض تسليت بابت سالگرد وفات بنيانگذار کبير انقلاب اسلامي‌ايران و گراميداشت شهداي قيام خونين 15 خرداد، از مردم اين شهرستان بابت فداکاري‌هاي خود براي انقلاب و ايران قدرداني و تشکر کرد. وي افزود: در پي دستگيري امام خميني و پس از سخنراني روز عاشوراي 42 در روز پانزدهم خرداد فقط در سه مرکز اعتراضات جدي شاهد بوديم، يکي در شهر قم که عده زيادي از مردم در حرم حضرت معصومه(س) اجتماع کردند و به سخنان آيت‌الله مصطفي خميني گوش فرا دادند و از چگونگي انتقال امام خميني (ره) به تهران در نيمه شب گذشته باخبر شدند و عده‌اي هم با اجتماع بزرگتر در ميدان ارگ(ميدان 15 خرداد) تجمع بزرگي را شکل دادند که رژيم ستم‌شاهي مجبور به کشتار وسيع در اين ميدان شد. اما مردم غيرتمند ورامين و پيشوا کفن‌پوش به سمت تهران و قم در حرکت بودند که در نزديکي‌هاي تهران از سوي جلادان رژيم به خاک و خون کشيده شدند و هم‌اکنون آرامگاه آنان زيارتگاه مردم تهران است. وي با تأکيد بر جايگاه ويژه حزب در دستيابي به دموکراسي بيان کرد‌: هسته اوليه مردم‌سالاري انتخابات است و هسته اوليه انتخابات رقابت حزبي است يعني اگر ما حزب نداشته باشيم رقابت نداريم و بدون رقابت انتخابات معنا ندارد و بدون انتخابات هم، دموکراسي بي‌معناست که در اينصورت پايه جمهوريت نظام هم بي‌معنا مي‌شود.
و بدون رقابت جدي احزاب، نمي‌توان از مردم‌سالاري سخن گفت اين استاد علوم سياسي اظهار داشت: اگر مجلس حزبي بسته مي‌شد، شاهد مجلس بهتري بوديم. اگر ناهماهنگي‌هايي مي‌بينيم دليلش اين است که انتخابات حزبي نداريم و کسي هم پاسخگو نيست. هر چند فعاليت حزبي و تشکيلاتي دشوار است اما اگر به معناي واقعي جدي گرفته شود، بسياري از موانع راه مردم‌سالاري در کشور، برداشته مي‌شود. در واقع نخبه گرايي،مقبوليت اجتماعي، جوان گرايي و تفکر تشکيلاتي در قالب حزب، سبب پيشبرد سياسي در کشور مي‌گردد. نماينده مجلس دهم در ادامه اظهار داشت: يکي از مسائل بسيار مهمي‌ که بايستي در مجلس دهم پيگيري کنيم، مسئله قانون انتخابات است، در کشورهاي اروپايي اين احزاب هستند که نامزدهاي انتخاباتي را معرفي مي‌کنند، به نظر من هيچ دليلي وجود ندارد که 12 هزار نفر براي انتخابات ثبت‌نام کنند. کواکبيان در مورد رد صلاحيت‌ها هم گفت‌: ما بايستي مبنا را بر احراز عدم صلاحيت براي رد کردن قرار دهيم، در صورتيکه آقايان مبنا را براي تأييد کردن بر احراز صلاحيت مي‌گذارند. ما مخالف نظارت نيستيم و نظارت بايستي صورت بگيرد. وي همچنين با انتقاد از روند تصويب اعتبار‌نامه‌ها گفت:، قبلا اعتبارنامه‌ها در مجلس يک به يک خوانده مي‌شد، نماينده قسم مي‌خورد و رأي‌گيري صورت مي‌گرفت که البته عدم رعايت اين موضوع با هدف قبلي صورت گرفته بود و دليل آن هم تعيين رئيس و خاتمه اين موضوع در همان روز کاري مجلس بود. دبيرکل حزب مردم‌سالاري با اشاره به اين موضوع که برخي افراد از روي جهل يا با سوء‌نيت، اصلاح‌طلبان را بي‌دين و ايمان مي‌دانند و معرفي مي‌کنند، سخنانش را با ذکر دعايي در مورد حضرت صاحب‌الزمان (عج) پايان داد.

احزاب بايد تعيين‌کننده باشند و نه افراد
دبير استان تهران حزب مردم‌سالاري نيز طي سخناني ضمن نثار درود به روان پاک شهداي انقلاب بويژه شهداي پانزدهم خرداد اظهار داشت: وظيفه احزاب بعد از آموزش و کادر‌سازي و مواردي از اين قبيل،حفظ هويت براساس مرامنامه حزبي است‌. مثلا در قضيه همين انتخاب رئيس مجلس بعضي از آقايان به کانديدا شدن آقاي کواکبيان اشکال کرده‌اند،مگر در گذشته که آقاي حداد عادل گفتند اگر يک راي هم بياورم کانديدا خواهم شد که شدند و يا آقاي ناطق نوري همين طور با عدم توجه به راي آوري وارد شدند چه شد؟ اين يک پيام دارد و آنهم تثبيت عقيده و نگهداري پرچم و برهم نزدن صفوف است و بالا‌تر از آن احترام به کساني است که راي دادند.حجت‌الاسلام قيومي ‌گفت: اگر انتقادي هم داشته باشم به انصراف ايشان دارم. البته دکتر کواکبيان گفتند دوستان بسياري از من خواستند که انصراف دهم و من هم اجابت کردم. به هر جهت ما بايد به سمت کارهاي حزبي برويم و از کدخدا‌منشي بگذريم و در آينده اين احزاب باشند که تعيين کننده‌اند، نه افراد واشخاص. هر چند بزرگان احترامشان محفوظ است اما آن‌ها هم مي‌بايست براي نهادينه شدن احزاب کمک کنند تا در آينده شاهد چنين مسايلي نباشيم‌.

تبيين شاخصه‌هاي مهم حزب مردم‌سالاري
در ادامه دکتر شمسي‌پور مسوول امور استان‌هاي حزب مردم‌سالاري نيز با ابراز خرسندي از افتتاح دفتر حزب مردم‌سالاري شعبه ورامين در آستانه سالگرد قيام مردم انقلابي ورامين در پانزدهم خرداد 42 تاکيد کرد: حزب مردم‌سالاري با پانزده سال سابقه کار تشکيلاتي،در همه اين سالها جلسات خود را به صورت منظم و برنامه‌ريزي شده برگزار کرده است. وي افزود: حزب مردم‌سالاري داراي 5 شاخصه مهم مي‌باشد. شاخصه اول حرکت بر محوريت قانون و قانونگرايي و دومين شاخصه حزب، اعتدال است و حزب ما از هر‌گونه افراط و تفريط دوري کرده است. سومين شاخصه جوان‌گرايي حزب است شاخصه بعدي نوگرايي و تنها بحث ما اصلاح‌طلبي است و آخرين شاخصه اخلاق است که بايد سرلوحه همه فعاليت‌ها قرار دهيم. شمسي‌پور اظهار داشت: شعبه‌هاي حزب مردم‌سالاري در 31 استان کشور فعال است و دبيران استاني حزب همگي از نخبگان و فعالان سياسي واجتماعي مناطق مي‌باشند. يکي از توفيقات حزب مردم‌سالاري افتتاح دفتر حزب مردم‌سالاري شهرستان ورامين در آستانه سالگرد قيام مردم انقلابي ورامين است.گفتني است حزب مردم‌سالاري در بيش از 220 شهرستان داراي شعب حزبي مي‌باشد. امير خوشباش، دبير حزب مردم‌سالاري شعبه ورامين نيز در سخناني ضمن تشکر از حضور دکتر کواکبيان و همراهان ايشان و همچنين فعالين سياسي و نمايندگان احزاب در منطقه، با اشاره به سختي‌ها و عدم همراهي‌ها در روند اجراي اين مراسم همکاري تمامي‌ فعالان سياسي و اجتماعي در قالب احزاب را براي ادامه فعاليت و دستيابي به اهداف و آرمان‌هاي اصلاح‌طلبانه در منطقه ضروري دانست. وي ابراز اميدواري کرد که حزب مردم‌سالاري نيز بتواند طي رقابتي دوستانه با ديگر احزاب اصلاح‌طلب در منطقه در جهت رشد سياسي و تعالي فرهنگي شهرستان ورامين قدم بردارد.
کد مطلب: 186