کواکبيان در جمع اصلاح‌طلبان شيراز :

مصوبه عدم بررسي صلاحيت نمايندگان مجلس نهم اوج شاهکار اين مجلس بود!

تاریخ انتشار : دوشنبه ۷ دی ۱۳۹۴ ساعت ۰۰:۳۲
Share/Save/Bookmark
 
به گزارش ايلنا از شيراز، مصطفي کواکبيان که شامگاه چهارشنبه در جمع فعالان سياسي اصلاحطلب شيراز سخن ميگفت، افزود: متاسفانه برخي عملکردها در 12 سال گذشته جايگاه مجلس را تنزل داده است.
وي از غير متخصص بودن برخي نمايندگان در مجلس انتقاد کرد و افزود: اين مايه تاسف است که يک نماينده مجلس که عضو کميسيون امنيت ملي است، نام يک معاهده بين‌المللي را نداند و تاسف‌بارتر اينکه 50-40 نفر ديگر هم نامه حاوي غلط وي را امضا مي‌کنند.
دبيرکل حزب مردم‌سالاري افزود: مردم بايد با چشماني باز در انتخابات مجلس شرکت کنند و اين بار نمايندگاني را به خانه ملت بفرستند که ضمن پايبندي به خواست و مطالبه قانوني موکلان خود تخصص لازم را در کميسيون‌هاي مختلف داشته باشند.
کواکبيان با انتقاد از عملکرد مجلس گفت: متاسفانه مجلس ما بر‌خلاف مجالس ديگر ممالک دنيا به ماشين توليد قانون تبديل شده، غافل از اينکه قطور شدن کتاب قانون تاثير آن‌چناني در زندگي مردم نگذاشته است.
نماينده سابق مردم سمنان در مجلس ادامه داد: وقتي مجلس از وظايف قانوني و نظارتي ‌‌خود غافل مي‌شود، طبيعي است که امثال بابک زنجاني و امير منصور آريا در اقتصاد ايران رشد مي‌کنند.
کواکبيان با اشاره به اينکه در مملکت ما يک جوان براي دريافت 3 ميليون تومان وام ازدواج مي‌بايست بروکراسي زيادي را پشت سر بگذارد، گفت: در دولت احمدي‌نژاد، رحيم مشايي براي وام کلان امير منصور آريا خطاب به رئيس بانک مرکزي نامه مي‌نوشت؛ نامه ساعت 9 صبح روي ميز بهمني بود و ساعت 11 چک آريا حاضر مي‌شد.
وي اين اتفاقات را ناشي از فاصله گرفتن‌ شان نظارتي مجلس دانست و افزود: در قضيه راي اعتماد مجدد مجلس به مرحوم کردان، نماينده دولت وقيحانه چک 4 يا 5 ميليون توماني بين نمايندگان توزيع مي‌کرد و براي راي اعتماد مجدد به وزير کشور التماس دعا داشت.
عضو سابق کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي‌با بيان اينکه براي تاثيرگذاري در سرنوشت مصوبات مجلس بايد اکثريت کرسي‌هاي بهارستان را در اختيار داشت، افزود: در مجلس قبل طرح تفحص از صندوق ذخيره ارزي را مطرح کرديم که متاسفانه به دليل در اقليت بودن اصلاح‌طلبان در آن زمان موفق به اجرايي شدن آن نشديم.
کواکبيان افزود: اگر آن طرح به سرانجام رسيده بود قطعا سرنوشت 700 ميليارد دلار بشکه پول نفت‌هاي فروخته شده اکنون مشخص بود.
اين نماينده سابق مجلس درادامه بر لزوم کاربردي کردن مصوبات مجلس تاکيد کرد و افزود: حداقل کاري که نمايندگان اکثريت مجلس در 12 سال گذشته مي‌توانستند انجام دهند تعريف و تصويب جرم سياسي بود که متاسفانه اين اتفاق رخ نداد.
کواکبيان اوج شاهکار مجلس نهم را تصويب قانوني مبني بر عدم لزوم احراز شرايط شرکت در انتخابات براي نمايندگان دور نهم مجلس دانست و افزود: مهم نيست که مجلس دهم مجلس اصلاح‌طلبان باشد يا اصولگرايان، بلکه مهم اين است که مجلسي متخصص و با سواد تشکيل شود تا اتفاقاتي که در اين مجلس رخ داد ديگر تکرار نشود.
وي با اشاره به تصويب برجام در مجلس، شوراي امنيت ملي و تاييد آن توسط مقام معظم رهبري افزود: شرايط به گونه‌اي شده که عده‌اي در مجلس به اسم دلسوزي براي نظام، فرمان مقام معظم رهبري را نيز ناديده مي‌گيرند و زماني که به آنها در خصوص لزوم تبعيت از فرمان رهبري تذکر مي‌دهيم مي‌گويند:«ما از دل آقا خبر داريم!»
کواکبيان افزود: نماينده‌اي که در چنين شرايطي طرح سه فوريتي امضا مي‌کند و خواستار ترک ميز مذاکره توسط تيم مذاکره کننده ايراني است، يا اطلاع دقيقي از شرايط بين‌المللي ندارد يا منافع و مصلحت کشور براي او بي‌اهميت است. شايان ذکر است در اين مراسم مهندس سيداحمدرضا دستغيب (فخرالدين) نماينده مردم شيراز در مجلس هشتم ضمن بيان خيرمقدم، برگزاري انتخابات پرشور مجلس دهم را آرزو کرد.
 
 
کد مطلب: 122