کواکبيان در مناظره با نبويان :

برجام امنيت و منافع ملي ما را تأمين کرده است

نبويان : 90 درصد منافع ملي در برجام ناديده گرفته شده است!
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۰۰:۴۷
Share/Save/Bookmark
 
نماينده سابق مجلس شوراي اسلامي گفت که برجام منافع و امنيت ملي را تأمين کرده و نگراني دلواپسان به دليل تأمين نشدن اهداف افراطي آنها است.
مناظره مصطفي کواکبيان استاد دانشگاه علامه طباطبايي با حجت‌الاسلام نبويان استاد دانشگاه تهران در دانشگاه شاهد با موضوع سياست خارجي دولت روحاني با تمرکز بر موضوع برجام برگزار شد.

کواکبيان در ابتدا با بيان اينکه سياست خارجه دولت يازدهم نقاط قوت و ضعفي دارد اما در مجموع قابل دفاع است به بحث برجام اشاره کرد و گفت: گرچه بحث هسته‌اي يک بحث مهمي است اما به نظرم مباحث ديگري مثل سوريه، عراق، فلسطين و مسائل مقاومت وجود دارد که بايد درباره آن صحبت شود اما درباره برجام بنده معتقدم که بهترين کار ممکن انجام شده است .

وي با بيان اينکه مذاکرات از دولت قبل شروع شد، تصريح کرد: مذاکرات از دولت قبل شروع شد و نمي‌توان آن را تنها مرتبط با اين دولت دانست دولت قبلي با سياست‌هاي غلطي که داشت هشت قطعنامه روي دست ملت گذاشت و به جاي اينکه در مذاکره از حقوق مردم دفاع کند بيانيه خواند و شعار داد.

دبيرکل حزب مردم‌سالاري گفت: بنده وقتي در دانشگاه‌ها بحث مناظره مطرح مي‌شد چندين بار اسم آقاي نبويان را آوردم چون خيلي دوست داشتم با ايشان مناظره کنم چرا که شخصيت محترمي هستند. شنيده بودم که ايشان تند است اما الان مي‌بينم که واقعاً تند هستند؛ اينکه ايشان مي‌گويد برجام محدوديت‌هاي بزرگي براي ما داشته زماني درست است که حاج آقا نبويان و دوستانشان دنبال بمب اتم باشند چون برجام ما را تنها در رسيدن به بمب اتم محدود کرده است .

کواکبيان با بيان اينکه برجام محدوديت‌هايي داشته است و نمي‌توان آن را انکار کرد، تصريح کرد: حرف من اين است که اگر دوستان آقاي نبويان برجام را قبول ندارند چه چيزي را مي‌خواستند جايگزين برجام کنند ادامه سياست قبلي را که منتج به وضعيت وخيمي مي‌شد يا راه ديگر را. به نظر ما راهي جز برجام وجود نداشت .

وي با اشاره به آنچه حمايت کامل و قطعي رهبر انقلاب از برجام خواند گفت: مخالفت‌هايي که برخي با برجام مي‌کنند مخالفت با کليت نظام تلقي مي‌شود چرا که برجام تصميم نظام بوده و مجلس شوراي عالي امنيت ملي و شوراي نگهبان آن را تأييد کرده است و حتي به تأييد مقام معظم رهبري نيز رسيده است .

استاد دانشگاه علامه طباطبايي گفت: آقاي نبويان بايد توجه کند که رهبر معظم انقلاب چقدر از آقاي ظريف و از تعهد، کارآمدي و شجاعتش تقدير کرده، حالا تيم مذاکره کننده قبلي اين شجاعت را نداشت و مي‌رفت مذاکره حرفش را مي‌زد و مي‌گفت همين که هست مي‌خواهيد بخواهيد نمي‌خواهيد ما برمي‌گرديم. اين چه ديپلماسي‌اي است که دوستان شما داشتند .

کواکبيان گفت: آقاي نبويان مي‌تواند بگويد که گور پدر همه دنيا اما نمي‌تواند بگويد که ما حقوق بين‌الملل و مسائل بين‌المللي را نمي‌پذيريم چون ايشان مستحضرند که ما در دنيايي زندگي مي‌کنيم که حقوق بين‌الملل برآن حاکم است. وي با بيان اينکه طبق برجام ايران به نياز هسته‌اي خود خواهد رسيد، گفت:نمي‌دانم آقاي نبويان و دوستانشان چه منظوري از طرح داروهاي هسته‌اي دارند اصلاً کشور چه نيازي به اين داروها دارد چون اين داروها را خودشان در کارتن‌ها ريخته و در انبارها نگه داشته‌اند و نياز جدي به آن نيست .

دبيرکل حزب مردم‌سالاري خطاب به نبويان گفت: فرض براينکه 5 هزار سانتريفيوژ هم تعطيل شده است که خوب به درک که تعطيل شده 5/4 ميليون بيکار داريم وضعيت اجتماعي را ببينيد چرا مسائل اجتماعي را متوجه نمي‌شويد و مدام مي‌خواهيد روي بحث هسته‌اي اصرار کنيد .

کواکبيان با بيان اينکه شک ندارم که پرونده پي ام دي بسته خواهد شد، گفت: نگراني آقاي نبويان را درک مي‌کنم ايشان و دوستانشان و همينطور اعضاي جبهه پايداري بايد بساطشان را جمع کنند و بروند چون دو سال با برجام مخالفت کردند اما برجام تصويب شد اينکه دوستان آقاي نبويان در مجلس رأي نخواهند آورد نبايد دليل تخريب دولت شود. خوب آقاي نبويان آخوند هستند و در حوزه درس خوانده و استاد فلسفه هستند و نمي‌دانند ديپلماسي چيست. ايشان بايد براي بحث در موضوع برجام سواد سياسي داشته باشند نه اينکه از حوزه وارد مجلس شوند و بخواهند وارد مسائل بين‌المللي شوند .

وي با بيان اينکه در سياست خارجه 8 سال دولت احمدي‌نژاد شديدترين ضربات به ملت وارد شد، گفت: شماها قطعنامه‌ها را کاغذ پاره خوانديد و به قدرت‌هاي بزرگ گفتيد آنقدر قطعنامه دهيد تا قطعنامه‌دانتان پاره شود. شماها که ديپلماسي نخوانده‌ايد اينگونه در حوزه بين‌الملل حرف مي‌زنيد .استاد دانشگاه علامه طباطبايي حضور شش کشور را در مذاکرات هسته‌اي نشانه اقتدار و قدرت ديپلماسي جمهوري اسلامي دانست و با تأکيد بر اينکه ايران قابليت لازم را براي بازگشت به گذشته در بحث هسته‌اي دارد، گفت: من نمي‌دانم آقاي نبويان چه نيازي به سوخت مصرف شده دارند و اصلاً چرا مي‌گويند ما مي‌خواهيم با سوخت مصرف شده اسرائيل را سرجايشان بنشانيم. اسرائيل را حزب‌الله لبنان سرجايش نشانده و نيازي به سوخت مصرف شده ما نيست؛ من نه عضو دولت هستم و نه سخنگوي آن اما از کاري که در برجام شده دفاع مي‌کنم چون 15 سال است با بحث‌هاي هسته‌اي درگير بودم و مي‌دانم که موضوعات هسته‌اي چگونه دنبال شده است.

کواکبيان خطاب به نبويان که از جاسوس بودن بازرسان آژانس ابراز نگراني کرده بود گفت: وقتي شما پروتکل الحاقي را مي‌پذيريد محتواي آن را هم بايد بپذيريد. اينکه آقاي نبويان به سربازان گمنام امام زمان در وزارت اطلاعات مي‌گويد بچه‌هاي بالا حرف جديدي است که من ياد گرفتم چطور اگر ما به وزارت اطلاعاتي‌ها مي‌گفتيم بچه‌هاي بالا هزار اتهام به ما مي‌زديد اما آقاي نبويان مي‌گويد معاونان بچه‌هاي بالا؛ درباره جاسوس‌ها نيز چه نيازي به نگراني است. جاسوس بيايد کشف مي‌شود .

وي گفت: ما نگران 5/4 ميليون بيکار در کشور هستيم نه اينکه مثل گذشتگان تنها به فکر خودمان باشيم. من تعجب مي‌کنم امروز برخي‌ها به خودشان اجازه مي‌دهند از دولت احمدي‌نژاد حمايت کنند. چطور مي‌توانند فساد سه هزار ميلياردي، ماجراي مرتضوي و فساد رحيمي را فراموش کنند.

نبويان؛ 90 درصد منافع ملي در برجام ناديده گرفته شده است!

سيدمحمود نبويان در اين مناظره در ابتدا با بيان اينکه سياست خارجه دولت روحاني ابعاد مختلفي دارد که مهمترين بعد و خروجي آن که دولت دو سال براي آن تلاش کرد بحث برجام است، گفت: ما نمي‌خواهيم بحث‌هاي غيرعلمي و ژورناليستي کنيم، بلکه همين ابتدا عرض مي‌کنم در مناظره امروز تنها و تنها درباره يک موضوع که آيا منافع ملي در برجام تأمين شده است، يا خير بحث خواهيم کرد. بنده به هيچ عنوان تمايل ندارم وارد بحث‌هاي حاشيه‌اي ژورناليستي و غيرمرتبط با موضوع بشوم.

وي با بيان اينکه برجام منافع ملي را تأمين نکرده است، افزود: بنده معتقدم 90 درصد منافع ملي در برجام ناديده گرفته شده است و براي اين گفته خود به اظهارات و نقل قول‌هاي مسئولان اين دولت و آن دولت اشاره نخواهم کرد، چون اظهارات آقاي جليلي و آقاي ظريف و ديگران در موضوع مناظره معتبر نيست و آنچه اعتبار دارد متن برجام به عنوان يک سند حقوقي و بين‌المللي است. نبويان در پاسخ به اين سوال که چرا اظهارات صالحي را که دانشمند است نقض مي‌کنيد، گفت: آقاي کواکبيان مي‌گويند آقاي صالحي دانشمند است، حتماً ايشان قبول دارد که آقاي عباسي هم دانشمند است. اين دو بزرگوار دو حرف متناقض مي‌زنند. حالا ما بايد به کدام رجوع کنيم؟ اگر به يکي از آن‌ها رجوع کنيم حتماً مغالطه توسل به شخصيت را انجام داده‌ايم من به آقاي عباسي يا صالحي استناد نمي‌کنم. تنها به متن برجام کار دارم و اينکه چه کسي دانشمند است و چه کسي دانشمند نيست ربطي به متن برجام ندارد.

نبويان با اشاره به قطعنامه‌هايي که به ملت ايران تحميل شده است، گفت: ما سند داريم و مستدل مي‌گوييم که همين قطعنامه‌هايي که شما مي‌گوييد را هم آقاي روحاني به اين ملت تحميل کرده است نه تيم مذاکره کننده قبلي. اينکه شما مي‌گوييد بخشي از قطعنامه را قبول نداريد و بخش ديگر را قبول داريد بايد توضيح بدهيد که آيا قطعنامه‌ها را کاغذپاره مي‌دانيد که به يک بخشي از آن آري و به بخش ديگر خير مي‌گوييد. وي در پاسخ به سوالي درباره اينکه چرا مجلس شوراي اسلامي برجام را تأييد کرد و آيا اصولگرايان اين متن برجام را تأييد نکرده‌اند، گفت: من صريح مي‌گويم برجام تنها به نام دونفر بايد در تاريخ ثبت شود و به نظر من سهم آقاي لاريجاني حتي از آقاي روحاني هم بيشتر است.

عضو کميسيون برجام مجلس در واکنش به اظهارات کواکبيان مبني براينکه مقام معظم رهبري، با شرط و شروطي شوراي نگهبان و مجلس اجراي برجام را تأييد کرده است، گفت: اين چه استدلالي است که مي‌کنيد؟ شوراي نگهبان طرح مجلس را تأييد کرده و نه طرح برجام را. مجلس طرحي داده و شوراي نگهبان آن طرح را تأييد کرده است.

به گزارش تسنيم، مناظره حجت‌الاسلام سيد محمود نبويان با مصطفي کواکبيان در حالي در دانشگاه شاهد برگزار شد که اين مناظره با حواشي جالبي نيز همراه بود که برخي از آن به شرح ذيل است:

* کواکبيان در ابتدا با ابراز خرسندي از مناطره با نبويان گفت که بارها براي حضور در مناظرات دانشگاهي از نبويان نام برده است اما او بعد از دقايقي گفت، من شنيده‌ بودم آقاي نبويان تند است اما شنيدن کي بود مانند ديدن.
* در ميان اظهارات کواکبيان، برخي دانشجويان با صداي بلند خواستار عدم خروج وي از موضوع مناظره شدند که نبويان چندين بار خطاب به اين دانشجويان گفت: من بلد هستم از خودم دفاع کنم شماها ميان صحبت آقاي دکتر کواکبيان ورود نکنيد. نبويان کتاب «امنيت ملي و ديپلماسي هسته‌اي» را با خود به دانشگاه شاهد آورده بود و چندين بار در رد اظهارات کواکبيان به نوشته‌هاي حسن روحاني استناد کرد.
 
 
کد مطلب: 118