دبیرکل حزب مردم سالاری در دفتر حزب در مشهد:

بايد سرليست اصلاح‌طلبان حتما يک اصلاح‌طلب باشد

مخالفت با برجام مخالفت با نظام است
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۴۹
Share/Save/Bookmark
 
مصطفي کواکبيان در نشستي با خبرنگاران در محل دفتر روزنامه مردم‌سالاري خراسان رضوي با اشاره به تدابير حزب مردم‌سالاري براي انتخابات خبرگان رهبري و دهمين انتخابات مجلس شوراي اسلامي اظهار کرد: امسال اين دو انتخابات مهم را پيش‌رو داريم و حزب مردم‌سالاري از مدت‌ها پيش کميته انتخاباتي خود را فعال کرده و در قالب شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات در سراسر کشور فعاليت مي‌کنيم.
وي افزود: آنچه مسلم است مشارکت حداکثري مردم در انتخابات به‌عنوان يک استراتژي و راهبرد مهم ما تلقي مي‌شود و خوشبختانه در انتخابات پيش‌رو تاکنون آنچه مشاهده‌ کرده‌ايم يک حضور حداکثري بوده و همه آماده‌اند تا در انتخابات حضور پيدا کنند. دبيرکل حزب مردم‌سالاري گفت: با توجه به اينکه کشور در فضاي پسابرجام يک موقعيت متفاوتي را تجربه مي‌کند به عقيده بنده حضور چشم‌گير و پرفروغ مردم در انتخابات سبب ارتقاي جايگاه بين‌المللي جمهوري ايران مي‌شود.
حضور زنان در مجلس بايد به 10 درصد برسد
کواکبيان با تأکيد بر افزايش حضور زنان در مجلس شوراي اسلامي گفت: در حال حاضر شاهد حضور کمتر از 3 درصد زنان در مجلس هستيم و به عقيده ما در مجلس دهم بايد اين رقم به 10 درصد برسد.
وي تأکيد کرد: همچنين بايد جواناني با سن 30 تا 40 سال حضورشان در مجلس به 25 درصد برسد چرا که يک دولت کارآمد حاصل يک مجلس کارآمد بوده و لذا حضور جوانان امري ضروري برشمرده مي‌شود.
تعيين صلاحيت‌ها براساس مُرّ قانون صورت مي‌گيرد
دبيرکل حزب مردم‌سالاري در پاسخ به اين سؤال که عده‌اي از اصلاح‌طلبان ممکن است توسط شوراي نگهبان تأييد صلاحيت نشوند، گفت: من به اين مسئله اعتقادي ندارم که برخي مي‌گويند ما بايد نهضت ثبت‌نام راه بيندازيم بلکه نظر و عقيده بنده اين است که قانون شرايط و مسير را مشخص کرده و ما بايد براساس مُرّ قانون حرکت کنيم و در اين مسير افرادي که واجدالشرايط هستند در ميدان انتخابات حضور پيدا کنند.
وي تأکيد کرد: يکي از شاخص‌هاي ما در ليست‌ انتخاباتي نيز تعيين صلاحيت توسط شوراي نگهبان بوده و به دنبال کساني هستيم که هم داراي مقبوليت عامه و هم واجدالشرايط حضور در انتخابات باشند، يکي از موضوعات مهم در دستور کار ما اين بوده که چنانچه در يک حوزه انتخابيه يک اصلاح‌طلبي داشته باشيم که واجدالشرايط نباشد و يک اصولگراي معتدل واجدالشرايط کانديدا شود از آن اصولگراي واجدالشرايط حمايت مي‌کنيم.
کواکبيان تصريح کرد: ما اصلاح‌طلبان به اصلاحات معتقديم اما عنوان اصلاحاتي ما «اصلاحات در» است نه «اصلاحات بر»، اصلاحات در، يعني اينکه ما تأکيد بر اصلاحات درون نظام داشته و اصلاحاتي که سبب رشد و تعالي ما بشود را قبول داريم.
لاريجاني با اصلاح‌طلبان حتي معتدل هم ائتلاف نمي‌کند
دبيرکل حزب مردم‌سالاري در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس مبني براينکه وضعيت حضور لاريجاني در انتخابات را چگونه ارزيابي مي‌کند و اينکه آيا وي با اصلاح‌طلبان معتدل ائتلاف مي‌کند و يا اصولگرايان گفت: به عقيده بنده لاريجاني اصلاً با اصلاح‌طلبان حتي معتدل هم ائتلاف نمي‌کند.
وي تأکيد کرد: در شوراي هماهنگي اصلاح‌طلبان نيز تاکنون صحبتي در مورد ائتلاف با لاريجاني مطرح نشده و احتمالاً وي با اصولگرايان ائتلاف مي‌کند.
کواکبيان تصريح کرد: با واسطه و به نقل از کسي شنيده‌ام که ناطق نوري تمايلي به حضور در انتخابات ندارد و ظاهراً حضور وي در انتخابات منتفي است.
دبيرکل حزب مردم‌سالاري در پاسخ به سؤال ديگر خبرنگار فارس مبني بر علت عدم حضور عارف در نشست هماهنگي اصلاح‌طلبان گفت: عدم حضور عارف موضوع خاصي نبود و اين مسئله که برخي مي‌گويند يک عدم وحدتي با اين غيبت وي در اصلاحات صورت گرفته وجود ندارد.
وي گفت: البته ما همه و از جمله شخص بنده تمايل داشتيم که عارف در اين جلسه حضور پيدا کند و رياست شوراي سياستگذاري اصلاح‌طلبان را قبول کند و در يک پروسه زماني اميدواريم اين موضوع محقق شود.
کواکبيان در بخش ديگري از سخنانش در مورد عملکرد حزب مردم‌سالاري در خراسان رضوي اظهار کرد: ما در 10 شهرستان مربوط به خراسان رضوي نيز نمايندگي حزب مردم‌سالاري داريم و اين استان از جمله پايگاه‌هاي فعال و قوي مردم‌سالاري کشور برشمرده مي‌شود، در اين حوزه‌هاي انتخابيه در خراسان رضوي ليست‌هاي انتخاباتي در حال آماده شدن است و به طور مجدانه فعاليت‌هاي انتخاباتي در اين استان پيگيري مي‌شود.
دبيرکل حزب مردم‌سالاري ادامه داد: براي تمامي حوزه‌هاي انتخابيه سه رده کانديداي طلايي، نقره‌اي و برنزي داريم و اميدواريم با توجه به شاخص‌هاي تعريف شده بتوانيم در انتخابات مجلس شوراي اسلامي آراي خوبي را کسب کنيم اما آنچه مشخص بوده بايد صبر کنيم تا ببينيم در زمان ثبت‌نام چه کساني وارد عرصه انتخابات مي‌شوند.
وي با اشاره به فاجعه منا و سوءمديريت عربستان گفت: ما در ارتباط با عربستان با 5 مسئله نفت، بحرين، يمن، سوريه و عراق اختلاف‌نظر داريم که فاجعه منا نيز بحث ديگري شد در اين بازه زماني ما نگران مفقودان خود هستيم که اميدوارم در نشست وين که هم وزير خارجه کشورمان و هم وزير خارجه عربستان حضور دارد و قرار است با محوريت سوريه بحث شود در موضوع منا نيز به نتايج مفيدي برسيم. کواکبيان ادامه داد: به نظر بنده ما تمايلي نداريم که رابطه‌مان با عربستان تيره و تار باشد منتهي آنچه مسلم بوده زير بار حرف زور هم نمي‌رويم.
دبيرکل حزب مردم‌سالاري گفت: ما به دنبال تنش در روابط نيستيم اما همانطور که گفتم زير بار حرف زور نمي‌رويم و بايد تکليف مفقودان ما مشخص شود.
برجام تهديد نيست
کواکبيان با اشاره به نامه رهبر معظم انقلاب به رئيس‌جمهور در موضوع برجام گفت: ما فکر مي‌کرديم بعد از تأييد رهبر معظم انقلاب در موضوع برجام دلواپسان حرف‌شان تمام شود اما ظاهراً هنوز ادامه دارد.
وي ادامه داد: آنچه مسلم بوده ما 2 سال مذاکره کرده‌ايم و براي حرف حرف اين سند جلسات متعددي برگزار کرده و شوراي عالي امنيت ملي و رهبر معظم انقلاب کليات اين ماجرا را رصد مي‌کردند.
دبيرکل حزب مردم‌سالاري با بيان اينکه برجام تهديد نيست، گفت: عده‌اي از اين مسئله هراس دارند که برجام تهديدي براي ما برشمرده مي‌شود و زمينه نفوذ دشمن را ايجاد مي‌کند اما به عقيده بنده در حال حاضر مخالفت با برجام مخالفت با نظام بوده و بايد کمک کنيم تا اين سند به نحو صحيح اجرايي شود.
کواکبيان تصريح کرد: گرچه کميسيون ويژه برجام مجلس به عقيده من گزارش نامطلوبي در زمينه برجام ارائه داد و بعداز آن هم شاهد ادبيات‌هايي نظير سيمانکاري بوديم که هيچکدام از اينها مطلوب نبود، اجراي برجام زمان‌بر بوده و تا اواخر آذرماه مراحل آن را بايد طي کرده و طرف مقابل نيز در حوزه تحريم‌ها بايد راستي‌آزمايي کند.
وي اظهار کرد: اتمام بحث 15 ساله PMD يکي از دستاوردهاي مثبت برجام بود، همچنين در اين شرايط شاهد تست موشک عماد بوديم و نبايد در چنين فضايي از چنين اتفاق‌هاي مهمي در کشور چشم‌پوشي کرد.
نامه 4 وزير به رئيس‌جمهور را نپسنديدم
کواکبيان در پاسخ به سؤال ديگر خبرنگار فارس مبني بر عملکرد تيم اقتصادي دولت و ارزيابي وي از نامه 4 وزير به رئيس‌جمهور گفت: در موضوع اقتصاد دولت که نمي‌توان گفت همه اقتصاد به برجام گره خورده چرا که اگر تحريم‌ها رفع شود تنها حدود 30 درصد مشکلات اقتصادي ما حل مي‌شود و آنچه مسلم بوده مشکلات بخش اعظم اقتصادي ما بايد در حوزه داخلي حل شود.
دبيرکل حزب مردم‌سالاري تصريح کرد: حقيقتاً عملکرد اقتصادي دولت را مثبت ارزيابي نمي‌کنم و البته نمي‌خواهيم جنبه انتقادي به دولت داشته باشيم چرا که از ابتدا تا به امروز همواره دولت را حمايت کرده‌ايم، البته نبايد از اين نکته غافل شد که نسبت به شرايط اقتصادي دولت گذشته شرايط فعلي را خيلي بهتر مي‌دانيم.
وي ادامه داد: در موضوع نامه 4 وزير به رئيس‌جمهور اين موضوع را نپسنديدم و چرا بايد اين 4 وزير مشکلات‌شان را علني مي‌کردند آنها مي‌توانستند به شکل غيرعلني جلسه‌اي با روحاني و ساير اعضاي مرتبط در کابينه دولت بگذارند و در مجموع به عقيده بنده کار مطلوب و شايسته‌اي نبود. کواکبيان در مورد حضور احمدي‌نژاد در انتخابات تصريح کرد: امروز مي‌بينيم که حتي يکتايي‌ها هم ابا دارند که بگويند با احمدي‌نژاد در ارتباط هستند و به همين علت مدام مي‌گويند ما هيچ ارتباط تشکيلاتي و غيرتشکيلاتي با احمدي‌نژاد نداريم.
 
 
 
کد مطلب: 101